صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

ولخرج‌ها زودتر طلاق مي‌گيرند

کمتر دختري است که آرزوي پوشيدن لباس عروس گران‌قيمت و گرفتن جشني باشکوه و مجلل را نداشته باشد و البته کمتر دختري است که ميلي به خريدن حلقه ازدواجي با الماس‌هاي برجسته حتي يک‌بار هم به ذهنش خطور نکرده باشد اما محققان مي‌گويند رسيدن به هيچ کدام از اين آرزوها، نمي‌تواند خانم‌ها را خوشبخت کند.

کد خبر: 3616

سيب سبز/ کمتر دختري است که آرزوي پوشيدن لباس عروس گران‌قيمت و گرفتن جشني باشکوه و مجلل را نداشته باشد و البته کمتر دختري است که ميلي به خريدن حلقه ازدواجي با الماس‌هاي برجسته حتي يک‌بار هم به ذهنش خطور نکرده باشد اما محققان مي‌گويند رسيدن به هيچ کدام از اين آرزوها، نمي‌تواند خانم‌ها را خوشبخت کند.
بررسي‌هاي آنها نشان مي‌دهد براي رسيدن به خوشبختي نيازي به صرف اين هزينه‌ها نيست و با پيروي از فرمول‌هاي ساده‌تري مي‌توان دوام زندگي مشترک را تضمين کرد. اگر مي‌خواهيد از فرمول‌هاي پيشنهادي آنها باخبر شويد و به ادامه مطلب توجه کنيد.
حتما عروسي بگيريد
روانشناسان هم تا اندازه‌اي با يافته‌هاي محققان موافقند. سال‌هاست که مشاوران خانواده مي‌گويند نگرفتن عروسي مي‌تواند احتمال طلاق گرفتن يا با مشکل مواجه شدن زوج‌ها را بيشتر کند و به عنوان يک پيش آگهي منفي، نامزدها را از گرفتن چنين تصميمي باز مي‌دارد. مشاوران خانواده مي‌گويند عروسي نگرفتن مساوي طلاق گرفتن نيست اما مي‌تواند خطر به سراشيبي افتادن زندگي زوج‌ها را بيشتر کند. پژوهشگران هم در اين مورد با روانشناسان موافقند. در گزارش پروژه ملي ازدواج ايالات‌متحده آمده است که برگزار شدن مراسم ازدواج بر رضايت زوج‌ها از زندگي مشترک‌شان تاثير مستقيم مي‌گذارد.
زوج‌هايي که چنين جشني را برگزار کرده‌اند، کيفيت زندگي‌شان بالاتر بوده و احساس خوشبختي بيشتري مي‌کردند. محققان مي‌گويند شايد اين مراسم به نحوي سمبليک نشان مي‌دهد که عروس و داماد گزينه‌هاي ديگر را کنار گذاشته‌اند و انتخاب خود را کرده‌اند و اين مراسم به پي‌ريزي پايه‌هاي اين تعهد، جنبه‌اي رسمي مي‌دهد يا شايد هم برگزار کردن چنين جشني نشان مي‌دهد عروس و داماد اطرافياني دارند که در گرفتن چنين تصميمي همراه‌شان هستند و از آنها حمايت مي‌کنند.
حتما صرفه‌جويي کنيد
اين روزها به همان نسبت که موج عروسي‌هاي گران‌قيمت و لوکس سرازير شده، به طرفداران عروسي نگرفتن و ساده زندگي را شروع کردن هم افزوده شده است. از نظر شما کدام شيوه بهتر است و بر عاقبت زندگي مشترک‌تان تاثيري مثبت مي‌گذارد؟ يک شروع کم‌هزينه يا آغاز زندگي مشترک با مجلس عروسي‌ که همه در مورد شکوهش با هم حرف مي‌زنند؟
ميرور نوشته است که گروهي از پژوهشگران که اين موضوع را بررسي کردند، راي را به نفع عروسي‌هاي کم‌خرج صادر کردند. يافته‌هاي آنها نشان مي‌دهد خريد سرويس طلايي که نگين‌هايش چشم همه را خيره کند و بريز و بپاش در هزينه‌هاي عروسي، مي‌تواند کار شما را به طلاق بکشاند. البته پژوهشگران با گرفتن عروسي‌هاي کوچک يا نگرفتن اين جشن موافق نيستند و مي‌گويند آنچه براساس پژوهش‌ها مي‌تواند شما را خوشبخت کند، يک عروسي بزرگ اما ارزان قيمت است.
با توجه به پژوهش‌ها صرف هزينه بيشتر از 6هزار و 200 يورو براي عروسي، مي‌تواند آغازگر بحران‌هاي زندگي مشترک شما باشد اما چنين يافته‌اي نبايد شما را به جاي صرفه‌جويي گرفتار خساست کند و باعث شود به‌طور کامل خيال جشن گرفتن را از سرتان بيرون کنيد. حق داريد؛ برگزار کردن چنين مراسمي آن هم اگر بزرگ باشد، هم استرس دارد و هم دوندگي اما ارزشش را دارد که به‌خاطر دوام عشق‌تان همه اين سختي‌ها را به جان بخريد و يک شب شاد را در کنار عزيزان‌تان برگزار کنيد.
حتما ماه عسل برويد
تا اينجا تلاش کرديم شما را به کم خرجي و صرفه‌جويي تشويق کنيم اما با کمال تاسف بايد بگوييم مجبوريد به‌خاطر خوشبخت شدن، همه پول‌هايي که صرفه‌جويي کرده‌ايد را در ماه عسل‌ خرج کنيد. به نوشته شيکاگو تريبون، از نظر محققان تنها يک عروسي ارزان قيمت نيست که ضامن خوشبختي شما مي‌شود. آنها مي‌گويند صرف هزينه اندک براي جشن ازدواج در صورتي شما را خوشبخت مي‌کند که با ماه عسلي مفصل همراه مي‌شود. محققان مي‌گويند زوج‌هايي که به ماه عسل مي‌روند (فارغ از اينکه چقدر در چنين مسافرتي خرج مي‌کنند) خطر جدا شدن از همسرشان را 41 درصد کاهش مي‌دهند.
محققان مي‌گويند زوج‌هايي که با صرفه‌جويي عروسي مي‌گيرند اما پول‌هاي‌شان را خرج ماه عسل مي‌کنند و حسابي در ماه عسل‌شان خوش مي‌گذرانند، زندگي با دوام‌تري دارند. پس تا جايي که مي‌توانيد از هزينه‌هاي غيرضروري عروسي‌تان کم کنيد و براي گذراندن يک ماه عسل طولاني برنامه‌ريزي کنيد. باور کنيد اضافه کردن چند غذا به منوي شام عروسي‌تان ارزش افسردگي و بحران‌هاي پس از جدايي را نخواهد داشت.
حتما حلقه ارزان بخريد
به دست کردن يک حلقه گران‌قيمت ازدواج زندگي مشترک را با دوام‌تر مي‌کند؟ هافينگتون پست از زبان پژوهشگران نوشته است که صرف هزينه‌اي حدود دو تا 4 هزار دلار (چيزي بين 6/5 تا 13 ميليون تومان) براي خريد حلقه ازدواج مي‌تواند خطر طلاق گرفتن را 1/ 3 مرتبه بيشتر کند. درحالي‌که خريدن حلقه با قيمتي حدود 500 تا 2000 دلار (يعني حدود 1/ 5 تا 6 ميليون تومان) افزايش چنين خطري را به دنبال نمي‌آورد.
اگرچه برخي هنوز هم پول را يکي از معيارهاي لازم و حتي کافي براي خوشبخت شدن مي‌دانند اما محققان مي‌گويند کساني که براي اثبات عشق‌شان به همسر آينده خود حلقه‌اي برايش مي‌خرند که بيشتر از 20 هزار دلار قيمت دارد (تعجب نکنيد! کساني هستند که براي ازدواج‌شان حلقه 65 ميليون توماني مي‌خرند) به احتمال 1/ 6 مرتبه بيشتر از زوج‌هايي که حلقه 5 هزار تا 10 هزار دلاري مي‌خرند، از شريک زندگي‌شان جدا مي‌شوند.
محققان پا را از اين هم فراتر مي‌گذارند و ادعا مي‌کنند خريدن حلقه‌اي که هزار دلار يا کمتر قيمت دارد، خطر طلاق گرفتن را به‌شدت پايين مي‌آورد. با توجه به نتايج اين پژوهش‌ها، خودتان قضاوت کنيد و تصميم بگيريد. آيا هنوز هم آرزوي درخشيدن چنين الماس بزرگي را روي انگشتر عروسي‌تان داريد؟
حتما شلوغش کنيد
شايد وقتي از عروسي کم‌هزينه حرف مي‌زنيم، تصور کنيد بايد تعداد ‌مهمان‌هاي‌تان را کم کنيد اما حسرت پوشيدن لباس گران‌قيمت و چيدن ميز شام مفصل را به دل‌تان نگذاريد اما اشتباه مي‌کنيد. محققان مي‌گويند براي خوشبخت شدن بايد حداقل 150 نفر را براي عروسي‌تان دعوت کنيد.
محققان بر اين باورند که بالا رفتن آمار دعوت‌شده‌ها هم مي‌تواند پيش‌آگهي مثبتي براي ساختن يک زندگي با دوام باشد. زماني که پژوهشگران به اين نتيجه رسيدند، در ابتدا تصور کردند شايد کساني که ‌مهمان‌هاي بيشتري را دعوت مي‌کنند، تمکن مالي بيشتري دارند و به‌خاطر همين خوشبخت‌تر مي‌شوند اما حذف معيارهايي مثل وضعيت مالي و تحصيلي هم نتوانست نتيجه ديگري را در بررسي آنها به ارمغان بياورد و به همين دليل محققان قاطعانه اعلام کردند که فارغ از همه علائم، تعداد ‌مهمان‌ها مي‌تواند بر بقا يا از دست رفتن زندگي مشترک زوج‌ها تاثير بگذارد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر