صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

دليل گران فروشي علاالدين، اجاره‌هاي ۳۰ و ۴۰ ميليون توماني است

احتمالا در طول يکي دو هفته گذشته از اتفاقات پاساژ علاءالدين با خبر شده‌ايد. تخريب طبقات هفتم و منفي سه از مهم‌ترين مرکز خريد و فروش گوشي در تهران، حواشي زيادي در پي داشت و علاوه بر شهرداري، ديوان عدالت اداري و نيروي انتظامي را هم درگير کرد.

کد خبر: 3539

زوميت/ احتمالا در طول يکي دو هفته گذشته از اتفاقات پاساژ علاءالدين با خبر شده‌ايد. تخريب طبقات هفتم و منفي سه از مهم‌ترين مرکز خريد و فروش گوشي در تهران، حواشي زيادي در پي داشت و علاوه بر شهرداري، ديوان عدالت اداري و نيروي انتظامي را هم درگير کرد.

علاوه بر موضوعاتي که هر روز درباره عوامل ساخت و ساز و در نهايت تخريب اين پاساژ مطرح مي‌شود، ظاهرا مشکلات داخلي پاساژ وخامت اوضاع را دوچندان کرده است.

طبقه هفتم پاساژ علاءالدين در طول تابستان امسال افتتاح شد، آن هم نه به شکل خصوصي و در خفا، بلکه با حضور مديران پاساژ، خريداران و کسبه‌ي ساير طبقات و نيز جمعي از خبرنگاران.

بنابراين از جهاتي غيرقانوني بودن طبقه نوساز علاءالدين را زير سوال مي‌برد، چون همانگونه که همه مي‌دانيم هرکسي قصد تغيير و تحول حتي در منزل خود را داشته باشد، از چشمان تيزبين شهرداري پنهان نمي‌ماند، بنابراين ساخت طبقه‌اي در بزرگ‌ترين مرکز خريد گوشي، بعيد به نظر مي‌رسد، از چشمان شهرداري دور مانده باشد.

اگرچه قصد نداريم به حواشي تخريب پاساژ بپردازيم، با اين حال طبقه هفتم علاءالدين در مراسمي پرسروصدا حتي با پذيرايي و سرو نهار افتتاح شد. همزمان اعلام شد که تمامي واحدهاي اين طبقه که شامل بيش از 100 واحد تجاري است به فروش رسيده و واگذار شده است.

به اين ترتيب بود که کار و کاسبي در طبقه هفتم علاءالدين شروع شد.

تا يکي دو هفته گذشته که موضوع تخريب پاساژ مطرح شد و ماموران شهرداري به جان ديوارهاي طبقه هفتم افتادند و کسب و کار را در اين طبقه به رکود کشاندند. به اين ترتيب بود که بزرگ‌ترين متضرران اين طبقه که کمتر به آنها پرداخته شد، فروشندگان و صاحبان مغازه‌هاي نو بودند. آن هم در فصلي که مهم‌ترين زمان براي فروشندگان به حساب مي‌آيد. کمتر از سه ماه تا پايان سال جاري باقي‌ مانده و نه تنها صنف تلفن همراه، بلکه همه صنوف اين دوره را بهترين زمان براي تجارت خود مي‌دانند.

غير از برچيده شدن بساط کسب و کار، فروشندگان تمامي سرمايه خود را از دست داده‌اند و دستشان به جايي بند نيست.

ظاهرا از همان روز تخريب وعده‌هاي بسياري به اين فروشندگان داده شده، که به زودي به فروشگاه‌ها برخواهند گشت و به کاسبي ادامه خواهند داد، اما هر روز اوضاع بدتر شده است.

مديران علاءالدين که مي‌دانند امکان ادامه کار در طبقه هفتم وجود ندارد، با وعده‌هاي مختلف سر فروشندگان را گرم کرده‌اند، فروشگاه‌هايي که خريد هر واحد بيش از يک ميليارد تومان براي‌شان هزينه داشته، حالا علاءالدين مسووليتي را در ازاي ضرر و زيان اين فروشندگان متحمل نمي‌شود.

از سوي ديگر از آنها خواسته شده که در ساير طبقات مستقر شوند، اين در حالي است که اجاره بهاي طبقات را نيز مديران علاءالدين تا دو برابر افزايش داده‌اند و به اين شکل نه تنها اين فروشندگان سرمايه اصلي‌شان را از دست داده‌اند، امکان ادامه کار در اين مرکز را ندارند.

به اين ترتيب روز گذشته جمعي از فروشندگان طبقه هفتم در طبقه همکف تجمع کرده و با چسباندن پلاکاردهايي اعتراض خود را به مديران اين مرکز اعلام کردند.

همانطور که علاءالدين به گران‌فروشي و... معروف است، ظاهرا هم‌اکنون مغازه‌داران هم به اين امر اعتراف کرده و دليل گران‌فروشي و خلاف‌هايي که در اين پاساژ صورت مي‌گيرد را مديران پاساژ و ناکارآمدي آنها اعلام کرده‌اند. پيش از اين نيز مي‌دانستيم که اجاره‌‌هاي سنگيني از فروشگاه‌هاي مجتمع علاءالدين گرفته مي‌شود اما شايد رقم ۳۰ تا ۴۰ ميليون تومان را کمتري کسي باور داشت.

اين درگيري‌ها که صبح چهارشنبه ساعاتي به طول انجاميده بالاخره با دخالت مديران پاساژ سرکوب شده و پلاکاردها جمع شده و دوباره پاساژ به حالت عادي بازگشته است. اين در حالي است که سرنوشت متضرران و صاحبان مغازه‌هاي طبقه هفتم هنوز مشخص نيست.

از سوي ديگر اجاره‌ بهاي فروشگاه‌هاي مراکز خريد مجاور هم افزايش يافته و ظاهرا اتفاقات علاءالدين تاثيرات جالبي در املاک خيابان جمهوري داشته که نه تنها براي آنها موضوع تخريب پاساژ و بي‌خانماني و متضرر شدن کسبه پاساژ غم‌انگيز نبوده، بلکه موجبات افزايش درآمدشان هم فراهم شده است.

در اين شرايط مشخص نيست که تکليف مال‌باختگان طبقه‌ي هفتم و طبقه‌ي زيرزمين چه خواهد شد. مشخص نيست که نهادها نظارتي چه زماني، نگاهي عميق‌تر به مهم‌ترين مجموعه‌ي فروش تلفن همراه در کشور خواهند داشت. اما يک چيز مشخص است، فروشنده‌اي که قرار باشد ماهي ۴۰ ميليون تومان هزينه‌ي اجاره پرداخت کند سخت مي تواند سالم کار کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر