صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

ابتکار نوشت: سالمندان رها شده

با توجه به جايگاه «سالمندان» به عنوان سرمايه‌هاي اجتماعي و کرامتي که اين افراد در آموزه‌هاي ديني و فرهنگ سنتي کشور دارند، در خانواده‌ آنان را بيشتر درک کرده و سعي کنيم اين افراد را درون خانواده‌ها نگهداري کنيم.

کد خبر: 3381

متن پيش رو در ابتکار منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.
--------------
به دليل مسائل جامعه امروز ، هستند خانواده هايي که سالمندان را براي مراقبت به مراکز نگهداري شبانه‌روزي مي‌سپارند. سالمندان اغلب به خاطر بيماري و کاهش توانايي هاي بدني نياز به مراقبت دارند و به خاطر مسائلي مانند اشتغال همسران و کاهش متراژ خانه ها فرزندانشان از عهده نگهداري آنها بر نمي‌آيند. هزينه نگهداري در اين مراکز سالانه چيزي نزديک به بيست ميليون تومان است و تامين اين مبلغ براي برخي خانواده ها ممکن نيست. به گفته مديرکل دفتر امور توانبخشي- مراقبتي سازمان بهزيستي کشور، اين دسته از سالمندان درخيابان ها رها مي‌شوند، توسط شهرداري جمع مي‌شوند و به مراکز بهزيستي سپرده مي‌شوند.
سازمان بهزيستي بر اساس قانون مکلف است نسبت به خدمت‌رساني به سالخوردگان، معلولان و بيمار رواني مزمن پاسخگو باشد به ويژه افرادي که تحت عنوان کارتن‌خواب، فاقد سرپرست موثر و مجهول‌الهويه شناخته مي‌شوند. رامين رضائيان، مديرکل دفتر امور توانبخشي- مراقبتي سازمان بهزيستي در گفتگو با ايلنا، از وجود 12هزار و 800 فرد مجهول‌الهويه معلول، سالمند و بيمار رواني در مراکز بهزيستي خبر داد. هزينه نگهداري سالمندان در مراکز شبانه‌روزي بيش از 1 ميليون و 200 در هر ماه است و براساس مصوبات دولت مبلغي که به عنوان يارانه به مراکز پرداخت مي‌شود، 400 هزار تومان است و به طور طبيعي بخشي از هزينه نگهداري در اين مراکز برعهده خانواده‌ها است.به همين دليل برخي خانواده‌ها به خاطر عدم توانايي در پرداخت اين مبلغ سالمندان خود را در اين مراکز‌‌ رها مي‌کنند، همچنين به دليل اينکه برخي از سالمندان فاقد سرپرست موثر هستند، در خيابان‌ها‌‌ رها شده و پس از طي مراحل قانوني به مراکز بهزيستي ارجاع مي‌شوند.
وي از افزايش حضور سالخوردگان در بين کارتن خواب ها خبر داد و درباره وضعيت سالمندان متکدي گفت: به صورت معمول اين افراد بنا به دلايل مختلف در معابر عمومي و خيابان‌ها‌‌ رها شده و به دليل نداشتن فضاي فيزيکي مناسب براي خواب به عنوان کارتن خواب شناخته مي‌‌شوند.رضايي با بيان اينکه بر اساس قانون، شهرداري مکلف به جمع‌آوري اين افراد و انتقال آنان به سامان‌سراهاي خود براي مدت زماني مشخص است، اظهار کرد: اين افراد پس از انجام بررسي‌هاي اوليه، توسط احکام قضايي براي نگهداري به مراکز شبانه‌روزي سازمان بهزيستي سپرده مي‌‌شوند. اين افراد به مراکز خصوصي نگهداري از اين افراد سپرده مي‌شوند، البته منظور از مراکزخصوصي، مراکزي است که مديريت آن خصوصي بوده اما تحت نظارت سازمان بهزيستي قرار دارند. يارانه مصوب هيئت دولت به اين مراکز پرداخت شده و آنها موظف هستند؛ خدمات توانبخشي و مراقبتي لازم را به اين افراد ارائه دهند.
مديرکل دفتر امور توانبخشي- مراقبتي افزود: خدمات مراقبتي نيز شامل؛ تامين خوراک، پوشاک، بهداشت و فعاليت‌هاي فرهنگي، تفريحي و ورزشي‌ است که براي اين دسته از افراد در نظر گرفته شده است.زماني که اين افراد به سازمان بهزيستي سپرده مي‌شوند به دليل کهولت سن به انواع بيماري‌ها مانند ديابت، آلزايمر و ساير بيماري‌هاي واگير و غيرواگير مربوط به دوران سالمندي مبتلا هستند و به همين دليل نيازمند استفاده از داروهايي خاص هستند. در حال حاضر کشور ما به لحاظ جمعيتي به سمت سالخوردگي پيش مي‌رود، جمعيت سالخوردگان کشور 6 ميليون نفر است که با توجه به تغييرات جمعيتي در سال‌هاي آينده بر اين تعداد افزوده شده و شاهد سالخوردگي جمعيت کشور خواهيم بود.تامين دارو و درمان جزء وظايف سازمان بهزيستي نبوده و از وظايف وزارت بهداشت و درمان است و ما درحال حاضر در بحث دارو با مشکل مواجه هستيم و اميدواريم در رابطه با مباحثي همچون تجويز دارو و تعيين ميزان مصرف دارو بر اساس نوع بيماري وزارت بهداشت نيز وارد عمل شود تا اين افراد از خدمات دارويي نيز بهره‌مند شوند.مديرکل دفتر امور توانبخشي- مراقبتي با بيان اينکه پديده سالمندان متکدي يا کارتن خواب بيشتر در کلان‌شهر‌ها اتفاق مي‌افتد، اظهار کرد: به دليل بعد جمعيتي و وسعت شهر تهران بيشترين تعداد افراد مجهول‌الهويه و فاقد سرپرست را در اين شهرداريم، همچنين در برخي شهرهاي مذهبي مانند قم و مشهد نيز به صورت قابل توجهي شاهد اين پديده هستيم.توصيه مي‌کنيم؛ با توجه به جايگاه سالمندان به عنوان سرمايه‌هاي اجتماعي و کرامتي که اين افراد در آموزه‌هاي ديني و فرهنگ سنتي کشور دارند، در خانواده‌ آنان را بيشتر درک کرده و سعي کنيم اين افراد را درون خانواده‌ها نگهداري کنيم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر