صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

مهدي افروزمنش

آمارهاي مسئولان "مواد مخدر" واقعا از چه طريقي به دست مي‌آيد؟

ديروز قائم مقام دبيرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد سالانه ٥٠٠ تن معادل ٥٠٠‌هزار کيلوگرم انواع مخدر در ايران مصرف مي‌شود. اين رقم بزرگي است اما بدون‌شک رقم صحيحي نيست و نشان مي‌دهد که مسئولان مبارزه‌کننده با اعتياد کشور جدا از فريزکردن تعداد معتادان از ٤٠‌سال قبل تا کنون سال‌هاست که مبادرت به ثابت نگه داشتن نرخ مصرف نيز کرده‌اند.

کد خبر: 3360

«آمارهاي مسئولان مواد مخدر واقعا از چه طريقي به دست مي‌آيد» عنوان يادداشت روز روزنامه شهروند به قلم مهدي افروزمنش است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

ديروز قائم مقام دبيرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد سالانه ٥٠٠ تن معادل ٥٠٠‌هزار کيلوگرم انواع مخدر در ايران مصرف مي‌شود. اين رقم بزرگي است اما بدون‌شک رقم صحيحي نيست و نشان مي‌دهد که مسئولان مبارزه‌کننده با اعتياد کشور جدا از فريزکردن تعداد معتادان از ٤٠‌سال قبل تا کنون سال‌هاست که مبادرت به ثابت نگه داشتن نرخ مصرف نيز کرده‌اند.
شايد ٥٠٠‌هزار کيلوگرم آن‌قدر عدد بزرگي از نظر خبري باشد که بسياري از واقعيت‌ها را پنهان کند اما بدون هيچ ترديدي اين رقم با ساير اعداد و ارقام ارايه شده از سوي خود مسئولان هم همخواني ندارد. بنابراين در بهترين حالت مسئولان از ابزارهاي بسيار نادرستي در سنجش ميزان اعتياد، قاچاق و مصرف موادمخدر در ايران استفاده مي‌کنند. اما در اين صورت اين پرسش هم پيش مي‌آيد که چطور اين ابزار سنجش در هنگام کشفيات بسيار دقيق عمل کرده و ما ‌سال به‌ ‌سال شاهد افزايش حجم کمي کشفيات مواد مخدر در مرزها و داخل شهرهاي کشور هستيم. پس نتيجه مي‌شود اين دريافت که يک جاي کار مي‌لنگد و در ميان مسئولان و افکارعمومي يک چاله بسيار بزرگ وجود دارد.

چاله‌اي که به گونه‌اي عجيب رفتار مي‌کند، يعني مثلا در شرايطي که ميزان کشفيات مواد مخدر در ٣٠‌سال گذشته دست‌کم سه برابر شده است تعداد معتادان کشور فقط ٥٠‌هزار نفر نسبت به آمار ارايه شده در زمان پهلوي افزايش پيدا کرده است؟ جدا از اين مدام گفته شده و مي‌شود که سن معتادان کاهش پيدا کرده اما سال‌هاست که ميزان مصرف در کشور ٥٠٠ تن اعلام مي‌شود. چاله ما را به اين فکر مي‌اندازد که ما از تمام واقعيت مطلع نيستيم و تنها پس از دست به کار شدن خودمان است که مي‌فهميم حتي اگر بپذيريم تعداد معتادان رسمي کشور همان يک‌ميليون و ٣٢٥‌هزار نفري است ( در‌سال ١٣٥٠ حکومت اين رقم را يک‌ميليون و ٢٠٠‌هزار نفر اعلام کرده بود، جمعيت کشور در آن زمان ٢٧‌ميليون نفر بوده است و اکنون ٨٠‌ميليون نفر ) آمار مصرف مواد در ايران بسيار بيشتر از ٥٠٠ تن در ‌سال است.
دقت کنيد: مطابق رسمي‌ترين پژوهش مورد استناد مسئولان کشوري ( که يک دهه قبل انجام شده است) بيشتر از ٥٠‌درصد معتادان کشور ترياک مصرف مي‌کنند، ٢٦‌درصد شيشه و مابقي نيز هرويين و مواد مخدر ديگر. يادآوري اين نکته نيز لازم است که معتادان اشاره شده در تحقيقات رسمي مقامات اصطلاحا معتادان مزمن ناميده مي‌شوند. معتادان مزمن به درگيرترين افراد با اعتياد اطلاق مي‌شود که جدا شدن آنها از اعتياد غيرممکن و يا بسيار سخت قلمداد مي‌شود. به عبارتي به دلايل گوناگوني ازجمله علمي مانند تغيير شکل مغز و نحوه ارتباط‌گيري آن با ساير اعضا و يا اجتماعي مانند فروپاشي کامل روابط ميان فردي، کنش‌هاي عصبي، خراب کردن پل‌ها و... و حتي مشکلات قانوني بهترين توصيه براي اين معتادان تثبيت وضع عنوان شده است. حال آن‌که در وضع «معتادان شديد» همچنان اميد به بهبودي وجود دارد. «معتادان تفنني» نيز دسته‌اي هستند که اصولا جايي در آمارهاي رسمي ايران ندارند.


به موضوع که برگرديم و با يک ضرب و تقسيم ساده مشخص مي‌شود با ارقام اعلام شده سرانه مصرف هر معتاد ايراني در‌سال ٣٧٧ گرم است. به عبارتي با استناد به آمارهاي رسمي ايران هر معتاد مزمن در روز با مصرف يک گرم نيازش برطرف مي‌شود. اين اگر دروغ نباشد رسما يک اشتباه بزرگ در داده‌هاي آماري است، چرا که امکان ندارد. در دنياي واقعي شما به وضوح مشاهده مي‌کنيد که يک گرم حتي مصرف معتادان تفنني هم نيست. در خوشبينانه‌ترين حالت هر معتاد به ترياک در يک نشست دو تا سه گرم مصرف مي‌کند. اين البته مختص مصرف به شکل دود است چنانچه مصرف‌کنندگان خوراکي که اتفاقا اين شايع‌ترين روش مصرف در ميان معتادان مزمن است تا روزي ٦ گرم هم گزارش شده است.
حالا بياييد و به سراغ آمارهاي رسمي برگرديم. يک‌ميليون و ٣٢٥‌هزار معتاد داريم که ٥٢‌درصد آنها ترياک مصرف مي‌کنند.

به عبارتي ٦٦٥‌هزار و ١٥٠ نفر از معتادان ايراني ترياک مصرف مي‌کنند. اگر ميانگين مصرف هر معتاد به ترياک را فقط روزي سه گرم قبول کنيم (باور کنيد اين رقم حداقلي است در دنياي واقعي) هر معتاد به ترياک يک کيلو و ١٠٠ گرم ترياک را دود هوا مي‌کند. خيلي راحت اين عدد را ضرب در ٦٦٥‌هزار و ١٥٠ نفر بکنيد. عددي که به دست مي‌آيد بيشتر از ٧٠٠ تن است. ٧٠٠تن فقط توسط ٥٢‌درصد تعداد معتادان کشور مصرف مي‌شود. معتادان شيشه و هرويين و حشيش هنوز محاسبه نشده است. تنها تشکيک مي‌تواند ميزان مصرف روزانه معتادان باشد که آن هم تنها با گشتي کوتاه در خيابان‌هاي تهران قابل حل است، گشتي در يکي از مراکز توزيع مواد و پرس‌وجويي ساده از فروشندگان که واقع‌بينانه عمل مي‌کنند، اگر به حرف آنها هم اعتماد نکنيم معتادان که خود مصرف‌کننده اصلي هستند هم منابع قابل اعتمادي هستند، چنانچه جلسات و برنامه‌ها و همايش‌ها وقت چنين کاري نمي‌دهد با يک سرچ ساده مي‌توان به گفت‌وگوهاي پرتعداد رسانه‌ها و حتي تلويزيون جمهوري اسلامي با معتادان ترک کرده دست يافت که خودشان ميزان مصرفشان را اعلام کرده‌اند؛ ٤ گرم، ٥ گرم، ٦ و حتي ٧ گرم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر