صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

واعظی: راه فيسبوک و توييتر باز مي‌شود

فشارهايي که باعث شده‌‌اند رفع فيلتر فيسبوک و توئير تاکنون به تعويق بيفتد، دولت را به استفاده از فيلترينگ هوشمند ترغيب کرده است. پروژه‌اي که از دو هفته پيش به واقعيت نزديک‌تر شده است و واعظي آن را پروژه‌اي ۱۰ ماهه مي‌داند.

کد خبر: 3317

فرهيختگان/ سيد محمود واعظي،‌ وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، فيلترينگ هوشمند را در گفت‌وگو با فرهيختگان اين‌گونه توضيح مي‌دهد: «در گذشته اگر در بخشي از يک سايت مصاديق محتواي مجرمانه وجود داشت کل آن سايت مسدود مي‌شد. دولت مي‌گويد با فيلترينگ هوشمند، سايت‌ها را مسدود نکنيم بلکه بخشي از آن را که محتواي مجرمانه دارد فيلتر کنيم. اين نکته مثبتي است.»

فشارهايي که باعث شده‌‌اند رفع فيلتر فيسبوک و توئير تاکنون به تعويق بيفتد، دولت را به استفاده از فيلترينگ هوشمند ترغيب کرده است. پروژه‌اي که از دو هفته پيش به واقعيت نزديک‌تر شده است و واعظي آن را پروژه‌اي ۱۰ ماهه مي‌داند. با وجود آنکه کاربران اينستاگرام که فيلترينگ هوشمند روي آن آزمايش شده است، از اين نوع فيلترينگ هم استقبال نکرده‌اند، موفقيت اين پروژه مي‌تواند به رفع فيلتر از شبکه‌هاي اجتماعي ديگر منجر شود. اين چيزي است که واعظي هم به نوعي آن را تاييد مي‌کند، هرچند که از دادن پاسخ مستقيم در مورد رفع فيلتر فيسبوک خودداري مي‌کند: «ما در اينجا عمل مي‌کنيم که ببينيم چه نتيجه‌اي مي‌گيريم. اگر نتيجه خوبي داد اين کار را در جاهاي ديگر هم انجام مي‌دهيم.»

متقاعد کردن مخالفان رفع فيلترينگ با شيوه فيلترينگ هوشمند به نظر راحت‌تر مي‌رسد، اما با اين وجود سختي‌هايي هم دارد. دادستان کل کشور يک بار به دولت هشدار داده است که در محدوده خودش عمل کند. اين چيزي است که واعظي هم احتمالا براي جلوگيري از فشارها بر آن تاکيد مي‌کند و مي‌گويد: «فشارها که در همه‌جا هست. دولت، چيزي که در حوزه اختيارات خودش است با قوت اعمال مي‌کند. در کارگروه مبارزه با مصاديق مجرمانه که در قوه قضائيه است هم نمايندگان ما سعي مي‌کنند در اين جهت حرکت کنند.» راه‌حل دولت در صورت موفقيت هم مي‌تواند مخاطبان شبکه‌هاي اجتماعي را تا حدودي راضي کند و هم مخالفان رفع فيلترينگ را که به مجرمانه بودن محتواي برخي صفحه‌هاي آن استناد مي‌کنند. حتي با اين تفاسير هم متقاعد کردن قوه قضائيه به تحقق رفع فيلترينگ کار دشواري است. واعظي هم به اين دشواري آگاه است، هرچند که مي‌گويد برنامه‌اي براي متقاعد کردن قوه قضائيه در وزارتخانه‌اش وجود ندارد: «دولت کار خودش را انجام مي‌دهد. ما وظيفه نداريم کسي را راضي کنيم. ما در جايي که حوزه عملکردمان است، عمل مي‌کنيم.»

نظرات بینندگان

ارسال نظر