صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

آيا در شيرها وايتکس وجود دارد؟

وجود وايتکس در شيرها و لبنيات کشور شک و شبهه هايي را ايجاد کرده بود و بعد از روغن پالم دليلي دوباره براي نگراني مردم در مصرف شير و لبنيات بود که در ادامه واقعيت اين مطلب را مي خوانيد. دوشنبه برنامه تلويزيوني "مصير" ميزبان مهندس نيره پيروزبخت، رئيس سازمان استاندارد، دکتر ديناروند رئيس سازمان غذا و دارو و معاون وزير بهداشت و دکتر شهرياري رئيس کميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي بود و در اين رابطه صحبت هايي شد که وجود وايتکس در شير و لبنيات را روشن کرد

کد خبر: 3085

نمناک/ وجود وايتکس در شيرها و لبنيات کشور شک و شبهه هايي را ايجاد کرده بود و بعد از روغن پالم دليلي دوباره براي نگراني مردم در مصرف شير و لبنيات بود که در ادامه واقعيت اين مطلب را مي خوانيد. دوشنبه برنامه تلويزيوني "مصير" ميزبان مهندس نيره پيروزبخت، رئيس سازمان استاندارد، دکتر ديناروند رئيس سازمان غذا و دارو و معاون وزير بهداشت و دکتر شهرياري رئيس کميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي بود و در اين رابطه صحبت هايي شد که وجود وايتکس در شير و لبنيات را روشن کرد
مهندس پيروزبخت در ابتداي برنامه ضمن بيان وظايف سازمان استاندارد به شرح تدوين استانداردهاي حوزه هاي مختلف، نظارت بر استانداردهاي اجباري در داخل و کالاهاي صادراتي، درباره ميزان قوت نظارت بر استاندارد مواد غذايي گفت: بحث ايمني و سلامت غذا بايد به صورت يک زنجيره در نظر گرفته شود تا نظارت بر اين زنجيره اصولي صورت بگيرد. لذا در اين باره بايد وظيفه هر دستگاه طبق همين زنجيره بررسي شود.
در ادامه رسول ديناروند معاون وزير بهداشت در پاسخ به سوالي مبني بر چرايي عدم افشاي پنج شرکت لبني متخلف در قضيه روغن پالم گفت: تعداد کمي از شرکتهاي فعال در حوزه مواد غذايي تخلف کرده اند و وظيفه ما بازرسي و کنترل براي شناسايي تخلفات است. در حوزه لبنيات هم شرکتهاي مذکور سوءاستفاده کردند نه اينکه سمي به مواد لبني اضافه کنند تا ما نسبت به سلامت عمومي احساس خطر کنيم. لذا پيگيري هاي لازم انجام شد و مردم هم در جريان قرار گرفتند به طوريکه در يک ماه از هشتصد واحد توليد لبنيات بازرسي شد و موارد مشکوک نمونه برداري شد و در موارد حساس تر خط توليد تعطيل شد. البته تا هم اکنون بيش از پنجاه متخلف شناسايي شدند که برخورد لازم صورت گرفت.
رئيس سازمان غذا و دارو درباره نوع تنبيهات در نظر گرفته در اين مورد توضيح داد: توقف خط توليد فرآورده مورد نظر، تعليق پروانه ساخت، معرفي به دستگاه قضايي و جريمه از تنبيهات اعمالي است و براي توليد دوباره بايد تعهدي از سوي خاطي داده شود. اما عدم افشاي اسامي به دليل معرفي اين متخلفين به دستگاههاي مربوطه بوده و اختيار افشاي اسم شرکتها جزو اختيارات ما نبوده است.

در ادامه محمدرضا اسماعيلي رئيس توليدکنندگان فرآورده هاي لبني با حضور تلفني در برنامه درباره افشاي اسامي متخلفين گفت: ما بارها از مسئولين مربوطه درخواست کرديم تا اسامي متخلفين را به ما اعلام کنند اما اين کار صورت نگرفت. متاسفانه همه ابزارهاي نظارتي از اتحاديه ها سلب گرديده و به سازمان استاندارد و وزارت بهداشت محدود شده است. لذا ما هم گله مند از عدم اعلام اسامي متخلفين اين صنف به اتحاديه هستيم.
اسماعيلي درباره استفاده روغن پالم در مواد لبني گفت: بايد در وهله اول ديد چه کساني اين روغن را وارد کشور کرده اند و در وهله بعد به بررسي سهم لبنيات کشور از اين روغن پرداخت. طبق آمار از ۷۰۰هزار تن پالم وارداتي ۳۰ هزار تن سهم لبنيات بوده که اکثر واحدهاي لبني با مجوز وزارت بهداشت اين روغن را مصرف کرده اند که با اتفاقات اخير مصرف آن در لبنيات پايين تر هم آمده است و بايد ديد مقدار باقيمانده پالم وارداتي چگونه در کشور مصرف مي شود.
دکتر حسينعلي شهرياري رئيس کميسيون بهداشت مجلس درباره مصرف روغن پالم در لبنيات و افشاي اسامي متخلفين گفت:‌ از آنجا که وزارت بهداشت مسئول حفظ و حراست از سلامت غذايي کشور است پيگيري اين مساله جزو وظايف اين دستگاه است. همچنين ما معتقديم بايد اسامي متخلفين اين حوزه افشا شود. چرا که در اين موارد همه شرکتها تحت تاثير جو رواني قرار مي گيرند. اما اينکه چرا وزارت بهداشت اسامي را اعلام نکرد يک دليل آن است وزارت بهداشت نمي خواست از سوي قوه قضاييه به دليل عدم صدور حکم متخلفين بازخواست شود.
شهرياري، عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با اشاره به فرمايشات رهبر انقلاب پيرامون سلامت غذايي گفت: درباره ماجراي روغن پالم، برنج هندي و پرونده وايتکس در شير،‌مسئولين مربوطه را فراخوانديم و مورد سوال قرار داديم که در آن مورد يک فقره تخلف بود و پيگيري شد. لذا ما منکر تخلفات نيستيم و بنده بابت ميوه و استفاده از خمير مرغ در فرآورده هاي گوشتي مثل سوسيس و کالباس نگران هستم و نبايد سلامت مردم با بهانه اشتغال عده اي در حوزه و يا باندبازي عده اي ديگر تحت الشعاع قرار گيرد.
شهرياري ادامه داد: در موارد مختلف در حوزه سلامت همواره از مسئولين قبلي و فعلي جواب خواسته ايم و پيگير اصلاح روند امور بوده ايم و کارهايي هم هميشه صورت مي گرفت و ميگيرد اما قاچاق در کشور بيداد ميکند و بعضا در خود گمرکات هم مشکل داريم.

در ادامه پيروزبخت رئيس سازمان استاندارد با محور بودن تقلب در موضوع روغن پالم گفت: در کشورهاي اروپايي اگر ثابت بشود که به جاي چربي گياهي از چربي حيواني استفاده شده است جريمه اي به مبلغ صد ميليون يورو اعمال مي شود اما ما در داخل چه کرده ايم؟ يکي از ابزارهاي نظارتي در معرفي متخلف، بعد از اتمام روند قانوني مجازات معرفي فرد خاطي است. البته در مواردي که مسئوليت برخورد صرفابا سازمان ساتاندارد باشد از سوي اين سازمان اسم خاطي اعلام مي شود.

وي با توضيح درباره برخي تناقضات اعلام استاندارد بين اين سازمان و وزارت بهداشت گفت: مبناي کار ما استاندارد ملي است و استاندارد ملي عبارت است از سند رسمي هر کشوري براي پايش انطباق کالاها با استاندارد. لذا اين سند مورد تاييد وزارت بهداشت هم هست و با بررسي هاي گسترده از کالاها تعيين مي گردد. اما در مورد اختلافات، کار کارشناسي مي شود ولي اختلاف ديدگاه هم داريم.

ديناروند معاون وزير بهداشت درباره توجه و نظارت بر بحث غذا و اجباري شدن چراغ راهنماي تغذيه گفت: در اين خصوص دو نکته لحاظ مي شود، اول ميزان سرانه مصرف و دوم کيفيت و ترکيب غذاها. به عنوان نمونه مصرف چربي از يک حدي بايد کمتر باشد يا ميوه از يک حدي بيشتر. اکنون ۵۰ درصد مردم اضافه وزن دارند و مردم ۲۰ درصد بيش از نيازشان کالري دريافت مي کنند. لذا ما با کمک رسانه ها بايد اقدامات لازم را در اين باره انجام دهيم. کار بزرگ ما نصب چراغ تغذيه براي دادن راهنمايي به مردم است.
رئيس سازمان غذا و دارو درباره وقوع تخلفات و نسبت آن با سلامت کشور گفت: تخلف در کشور اتفاق مي افتد اما همه گير نيست و اصل سلامت مردم را تحت الشعاع قرار نمي دهد. طبق مطالعات صورت گرفته بيشتر مواد غذايي در کشور سالم هستند و در مورد برنج به عنوان نمونه تخحقيقات که صورت گرفت بيش از ۸۵ درصد از برنج ها سالم بودند منتها چون بخشي از واردات از طريق قاچاق و واردات غيررسمي صورت ميگيرد مورد ترديد اند. اما برنج هاي وارداتي از مبادي رسمي هم در کشور مبدا و هم در ايران مورد بررسي قرار گرفته است و سالم هستند و در اين باره سخت گيرانه تر عمل کرديم.

ديناروند درباره راهکار آرامش بخشي به جامعه درباره سلامت مواد غذايي گفت: متاسفانه نگراني مردم در اين موارد فقط معلول عدم اطلاع رساني نيست بلکه شبکه هاي اجتماعي و شايعات به اين نگراني ها دامن مي زنند و علي رغم اطلاع رساني هاي ما اين شبکه ها شايعات را تقويت مي کنند.
معاون وزير بهداشت درباره روغن پالم نيز توضيح داد: واردات پالم (که روغني خوراکي و غير سمي) به کشور کاهش داده شده است و لبنيات ديگر فاقد چربي گياهي خواهند بود و تخلفات جنبه سودجويانه دارد نه ضربه زدن به سلامتي.
در ادامه شهرياري رئيس کميسون بهداشت مجلس گفت: روغن پالم وارداتي قبلا مرغوب بود اما اين نوع اخير از نوع غيرمرغوب بود. در دولت قبلي ۱۳ نوع برنج را از تلويزيون اسم بردند اما بعدا با فشار شخص خاصي در دولت وزير وقت مجبور شد بگويد سالم است! اما در فرهنگستان علوم پزشکي نيز که رصد کلان سلامت کشور از وظايف او نيز هست گروهي تشکيل شده است بنام گروه بهداشت و تغذيه با مسئوليت خودم که در راستاي نظارت، کاري تحقيقاتي روي برخي سموم انجام داده است.
سپس مجتبي شادلو رييس اتحاديه باغداران کشور روي خط تلفني برنامه آمد و درباره کيفيت پايين ميوه هاي داخل گفت: بر اساس اقليم و تعهدات اخلاقي کشاورزان، ما محصولات نسبتا سالم و با کيفيت و متفاوت با ساير نقاط دنيا را داريم اما گاهي بخاطر سودجويي و عدم نظارت بيشتر افرادي تخلفاتي را انجام مي دهند. مثلا در فصلي که پرتقال نيست با روشهاي غير علمي پرتقال را نگهداري مي کنند و هر روز هم استفاده از اين روش بيشتر مي شود که اين بخاطر عدم وجود نظارت کافي است.
در ادامه و در همين زمينه، پيروز بخت با اشاره به واردات سم ها گفت: بايد در اين زمينه فرهنگ سازي شود که کدام يک قابل استفاده هستند و کدام يک غيرقابل استفاده و الا در مديريت استفاده از سم ها موفق نخواهيم بود.

دکتر رزاقي در پاسخ به چرايي سودجويي غيراخلاقي برخي افراد گفت: در بررسي اين موضوع بايد به چند مولفه توجه کرد. اولين مولفه تهاجم فرهنگي است که آمريکا با القاي مصرف گرايي به عنوان مدل اقتصادي خود به ساير جوامع سعي در تغيير اهداف مردم دارد و تمرکز بر روي سيرناپذيري افراد است.

از آنجا که کره زمين منابع طبيعي تامين اين همه احساس نياز را ندارد جوامع به سمتي رفته اند که بخش کوچکي از مردم جوامع بهره مند هستند که اين الگو دقيقا در آمريکا اجرا شده از اين روست که در آمريکا جنبش وال استريت عليه آن بخش کوچک بپا خواست. اما اين الگو در حال پياده سازي در ايران است که از زمان کودتاي رضاشاه کليد اين روش زده شد. منتها در ايران با سوابق تاريخي اش و رهبران و مردمش، به استقلال اهميت زيادي مي دهند.
رزاقي کارشناس اقتصاد در ادامه درباره ترويج مصرف گرايي گفت: متاسفانه ما با ورادات بي رويه به اين روند کمک کرديم و از توليد داخل حمايت نکرديم. برخلاف سياست اوايل انقلاب، به غرب کمک کرديم تا مصرف گرايي را در ايران تقويت کند تا افراد جامعه را به برده هاي مصرف گرا تبديل کند.
رزاقي استاد دانشگاه تهران با منفعت پرستي در اين شيوه توضيح داد: مصرف گرايي افراد را برده مي کند تا فقط به منفعت خود بينديشند. شان انساني افراد را تنزل داده و مانند يک معتاد ايشان را تربيت مي کند. اما چاره کار ما اين است که به گذشته خود برگرديم و به جاي افتخار به ماديات به اخلاقيات خود افتخار کنيم. بنابراين خانواده و فرد قناعت پيشه بايد از خود دفاع کند تا اسير زرق و برق مادي گرايي نشود. بايد با نگاه به امروز آمريکايي ها آينده خود را ترسيم کنيم.
ابراهيم رزاقي با توجه به تبليغات تلويزيوني و رسانه اي گفت: بايد به رفت آمدهاو نشست و برخاست ها دقت شود تا بر روي ما تاثير نگذارد و با افرادي که غرق در فرهنگ غرب هستند حشر و نشر نداشته باشيم. در تبليغات نيز اگر روند غرب را پيش بگيريم ناخودآگاه مردم را به سمت گرايش به مصرف گرايي سوق داده ايم که اين باعث مي شود کم کم در اين فرهنگ غرق شده و به حلال و حرام درآمدهايمان توجه نکنيم و هدفمان فقط کام جويي و لذت بردن باشد.
وي درباره الگوسازي از روي بزرگان ديني و قهرمانان اخلاقي و اسلامي افزود: افرادي چون امام و شهدا بايد الگو باشند تا به تقويت روحيه ساده زيستي منجر شود. و متاسفانه امروزه پدرو مادر نيز الگوهاي خوبي براي فرزندان نيستند. در اين برهه براي دفاع در برابر هجمه فرهنگي غرب دست به کار شد. آموزش خانواده و تغيير رويکردهاي صداوسيما وتدوين الگوهاي دروني براي افراد و قشرهاي مختلف ايجاد کنيم. لذا رسنه و جامعه پيش قدم در اين دفاع بشود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر