صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

چرا زنان به زايمان طبيعي تن نمي دهند؟

رئيس بخش زنان و زايمان بيمارستان دکتر شريعتي با بيان لزوم بسترسازي مناسب براي زايمان طبيعي گفت: ترس ناشي از درد زايمان مهمترين دليل زنان براي سزارين است اين در حالي است که زايمان طبيعي عوارضي مانند اختلالات ادراري ندارد.

کد خبر: 3065

رئيس بخش زنان و زايمان بيمارستان دکتر شريعتي با بيان لزوم بسترسازي مناسب براي زايمان طبيعي گفت: ترس ناشي از درد زايمان مهمترين دليل زنان براي سزارين است اين در حالي است که زايمان طبيعي عوارضي مانند اختلالات ادراري ندارد.
چرا زنان به زايمان طبيعي تن نمي دهند؟
شرف آل ياسين با تأکيد بر انجام زايمان طبيعي در زناني که موردي براي اين نوع زايمان ندارند اظهار داشت:
* چه زناني بايد سزارين کنند
وي افزود: اگر جنين رشد کافي نداشته، بزرگ يا شرايط حياتي براي مادر و او ايجاب کند که با روش سزارين به دنيا بيايد از اين روش استفاده مي‌کنيم از طرفي زناني که فشار خون بالايي دارند بايد سزارين شوند چرا که اين بيماري زمينه‌اي موجب تشنج، کما و حتي مرگ مادر مي‌شود همچنين مبتلايان به بيماري‌هاي قلبي در صورتي که سزارين نشوند ممکن است دچار نارسايي قلبي شوند.
عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: گاهي عدم سزارين موجب کمبود اکسيژن مي‌شود بنابراين در اين مواقع بايد از اين روش استفاده کنيم همچنين دفع مدفوع در رحم مادر از سوي جنين مي‌تواند خطرناک باشد بنابراين در اين موارد نيز سزارين توصيه مي‌شود.
وي ادامه داد: در مواقعي که مادر در اتاق زايمان درد مي‌کشد اما صداي قلب جنين افت پيدا کرده و نشان‌دهنده کمبود اکسيژن است نيز بايد از سزارين استفاده کرد.


* ترس دليل زنان براي عدم زايمان طبيعي
رئيس بخش زنان و زايمان بيمارستان دکتر شريعتي اظهار داشت: يکي از دلايل زنان براي عدم زايمان طبيعي ترس از درد است. اين ترس موجب مي‌شود تا زناني که موارد مناسبي براي زايمان طبيعي هستند نيز به سزارين روي بياورد.
وي افزود: وزارت بهداشت که مجري طرح تحول سلامت است و يکي از برنامه‌هاي اين طرح ترويج زايمان طبيعي است بايد اتاق‌هاي زايمان را استاندارد کنند. اين استانداردسازي بايد به گونه‌اي باشد که در هر اتاق يک نفر زايمان کند و مادر يا همسر او کنارش باشد از طرفي استفاده از بي‌حسي موجب مي‌شود تا زنان زايمان بدون درد داشته باشند.
مدير گروه زنان و زايمان دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: در حال حاضر جوي در جامعه عليه متخصصان زنان و زايمان حاکم است و آنها را مسببان سزارين مي‌دانند اين در حالي است که متخصصان زنان و زايمان، زايمان طبيعي ترجيح مي‌دهند اما اين مراجعان هستند که به خاطر درد ناشي از زايمان طبيعي به سزارين تمايل دارند.
* فوايد زايمان طبيعي
اين جراح و متخصص زنان با بيان فوايد زايمان طبيعي تصريح کرد: زايمان طبيعي و فيزيولوژيک موجب مي‌شود تا بلافاصله بعد از زايمان درد مادر از بين برود و او قادر به شيردهي باشد همچنين انجام زايمان طبيعي عارضه‌اي مانند اختلالات ادراري در بر ندارد همچنين زايمان طبيعي بدون ايجاد شکاف روي شکم و رحم مادر است.
وي افزود: شکافي که موقع سزارين روي رحم ايجاد مي‌شود ممکن است در زايمان بعدي موجب چسبيدن جفت به شکاف شود که مي‌تواند جفت سر راهي را در بر داشته باشد معمولاً نوزاد زناني که دچار اين عارضه مي‌شوند پس از به دنيا آمدن براي مدت طولاني در NICU يا بخش مراقبت‌هاي ويژه نوزادان نگهداري مي‌شوند.
رئيس بخش زنان و زايمان بيمارستان دکتر شريعتي ادامه داد: همچنين گاهي جفت سر راهي به بافت رحم تهاجم پيدا مي‌‌کند و گاهي هم به داخل مثانه مي‌رود همچنين ممکن است فرد حين سزارين فرد دچار خونريزي شده و ناچار به گرفتن ۱۰ واحد خون شود که جراح زنان معمولاً ناچار به در آوردن رحم اين افراد مي‌شود.
* خونريزي يکي از علل مرگ مادر
اين جراح و متخصص زنان گفت: خونريزي يکي از دلايل مرگ و مير مادران است و به دليل اينکه خونريزي معمولاً در پي سزارين ايجاد مي‌شود بنابراين به زنان توصيه مي‌کنيم تا حد امکان از سزارين بپرهيزند زيرا زايمان طبيعي ايمن‌تر است.
وي خاطرنشان کرد: سوزني که براي بي‌حسي زنان قبل از زايمان طبيعي استفاده مي‌شود آنقدر نازک است که دردي براي آنها ندارد همچنين آنها مي‌توانند قبل از زايمان راه بروند و نگران درد زايمان نيز نباشند چرا که بي‌حسي به طور مداوم ايجاد مي‌شود.

افکارنيوز/

نظرات بینندگان

ارسال نظر