صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

قتل عام درختان ۷۰ ساله باغ پسيان

کد خبر: 3057

مهر/ بخش عمده اي از درختان ۷۰ ساله باغ پسيان در حالي طي هفته گذشته قلع و قمع شده اند که مهر امسال، مصوبه تغيير کاربري اين باغ تاريخي در کميسيون ماده ۵ اعتراضات گسترده اي به همراه داشت.

در ۱۷ شهريور ماه سال جاري خبرگزاري مهر در گزارشي از تخريب باغ بزرگ ديگري در محله پسيان خيابان وليعصر تهران خبر داد. پس از انتشار اين گزارش اعتراضات گسترده اي در رسانه هاي مختلف منتشر شد. در ۲۵ شهريور ماه خبرگزاري مهر با انتشار گزارش دوم خود در خصوص تخريب باغ ۲۶۰۰ متر مربعي پسيان، مصوبه تغيير کاربري اين باغ به هتل ۱۷ طبقه را منتشر کرد. انتشار اين مصوبه حاکي از آن بود که کميسيون ماده ۵ در ۱۶/۱۱/۹۱ با قطع درختان باغ و ساخت برج در آن موافقت کرده است.

در دوشنبه ۷ مهرماه بخش خبري ۲۰:۳۰ گزارشي از تخريب باغ پسيان تهران از شبکه ۲ سيما پخش کرد. در اين گزارش فيلم کوتاهي از قطع درختان باغ پسيان با استفاده از اره برقي منتشر شد. انتشار اين خبر باعث موضع گيري نايب رييس شوراي شهر تهران در ۹۹ امين جلسه شوراي شهر تهران در روز سه شنبه ۸ مهرماه سالجاري شد. طلايي در اظهارات خود با انتقاد از صدور اين پروانه خواستار جلوگيري شهرداري از ساخت اين هتل شد.

نايب‌رئيس شوراي شهر تهران نسبت به ساخت هتل در باغ پسيان خيابان وليعصر تذکر داد و خواستار توقف اين ساخت‌وساز از سوي شهرداري تهران شد. طلايي با اشاره به صدور مجوز ساخت هتل در خيابان وليعصر گفت: درحالي‌که در سال ۹۰ خيابان وليعصر ثبت ملي شد. اما در سال ۹۱ در منطقه يک، مجوزي براي ساخت يک هتل ۱۷ طبقه در باغي تاريخي با وسعت ۲۶۰۰ متر و ۱۰۰ اصله چنار قديمي صادر شده است.

او افزود: کميسيون ماده ۵ درخواست ساخت هتل ۳۱ طبقه را به ۱۷ طبقه کاهش داده و جالب است که در مجوز کميسيون ماده ۵ آمده که اين مجوز به شرطي است که کمترين قطع اشجار در اين ملک رخ دهد، يعني ما رسما پذيرفته‌ايم که قطع اشجار کنيم! طلايي تصريح کرد: اولا اين خيابان ثبت ملي شده است، ضمنا در صورت قبول اين درخواست، درخواست‌هاي ديگري هم مطرح مي‌شود و پس از مدتي خيابان مشهور به چنار به خيابان مشهور به برج‌هاي تجاري و اداري تبديل مي‌شود! طلايي اضافه کرد: اگرچه اين مجوز صادر شده، اما از شهردار مي‌خواهيم تدبيري کند تا از انجام اين کار جلوگيري شود، زيرا نابودي اين باغ تاريخي سرآغاز نابودي ساير باغ‌ها مي‌شود. او به کاربري تعيين شده براي زمين باغ پسيان در طرح تفصيلي اشاره کرد و گفت: در طرح تفصيلي اين ملک در پهنه M۱۱۱ است و حداکثر تراکم مجاز ۴۴۰ درصدبرابر با ۹ طبقه است.

در ۱۵ مهرماه مجتبي يزداني شهردار منطقه يک پس از حضور در جلسه شوراي شهر در پاسخ پرسش يکي از خبرنگاران با دفاع از صدور پروانه ساخت برج ۱۷ طبقه در باغ پسيان اظهار داشت: در روند صدور پروانه براي اين ملک هيچ تخلفي صورت نگرفته و آراي همه کميسيون‌هاي مربوطه وجود دارد. حتي يک‌سال قبل هم دوباره از کميسيون ماده ١٠٠ استعلام گرفتيم و همان جواب را دادند ما هم براين اساس اقدام کرديم اما فعلا ساخت‌وساز در اين باغ متوقف شده است.

بنا به گزارش سوم خبرگزاري مهر در ۱۸ مهرماه مديرکل محيط زيست استان تهران ضمن انتقاد از تخريب درختان باغ پسيان و ساخت هتل در آن اظهار داشت: سازمان محيط زيست اصولا با تغيير کاربري باغات و فضاي سبز مخالف است اما از آنجايي که يک راي برابر ساير اعضا دارد مخالفت محيط زيست، نقش چنداني در جلوگيري از تغيير کاربري ها ندارد.سازمان محيط زيست همانطور که در گزارشها مستند است با تغيير کاربري باغ پسيان در خيابان وليعصر به هتل ۱۵ طبقه مخالف بوده و اين مصوبه را امضا نکرده است.

حيدرزاده تاکيد کرد: براساس دستورات مقام معظم رهبري از آنجايي که وضعيت فضاي سبز در کشور و در تهران چندان مناسب نيست سازمان محيط زيست با هرگونه تغيير کاربري اين فضاها مخالف است و ساخت اين هتل را به جاي باغي که بيش از۱۰۰ اصله درخت دارد، مناسب نمي داند.

مرتضي طلايي در اظهارنظر ديگري در ۲۲ مهرماه ضمن انتقاد شديد از سازمان ميراث فرهنگي به خاطر امضاي مصوبه ساخت هتل در باغ پسيان چنين اظهار داشت: چگونه ميراث فرهنگي پاي صورتجلسه‌اي را امضا مي‌کند که دران حکم تخريب باغ تاريخي پسيان و برج سازي به جاي آن داده شده است.وقتي دستگاه متولي نگاهش اين است چه بايد کرد؟

اين حجم از اعتراضات و اظهار نظرها مقامات مسوول با توجه به اهميت خيابان وليعصر و درختان چنار دوسوي آن به طور طبيعي مي بايست باعث توقف تخريب باغ و منتفي شدن پروانه ساختماني و تغيير کاربري باغ مي شد.

اما به گفته يک فعال محيط زيست همزمان با اعتراضات گسترده در رسانه ها سازنده برج با خيال راحت درختان بلند قامت چنار را که بيش از ۷۰ سال از عمرشان مي گذشت سر بريد و با فعاليت شبانه روزي موفق شد که در عرض مدت کوتاهي گود عظيمي در دل باغ تخريب شده ايجاد کند.

آنطور که فرشاد ايلاتي مي گويد: بر طبق تصاويري که هفته گذشته از اين باغ تهيه شده عمده درختان باغ از بين رفته اند و ريشه هاي درختان باقي مانده در حاشيه باغ نيز با توجه به تزريق سيمان براي انجام عمليات گودبرداري در خطر نابودي هستند.

به گفته او، باغي که تا چند ماه قبل يکي از زيباترين باغات ايران و جهان بود هم اکنون به يک کارگاه شبانه روزي ساختماني تبديل شده و گود عميقي چسبيده به خيابان وليعصر و در زير پاي عابرين ايجاد شده است.

ايلاتي از سکوت شورايعالي شهرسازي و وزير راه و شهرسازي در مورد تخريب اين باغ انتقاد مي کند و ادامه مي دهد: هر چه سريعتر خواستار ابطال اين مصوبه و ديگر مصوبات موردي کميسيون ماده ۵ و اصلاح طرح تفصيلي براي جلوگيري از برج سازي در خيابان وليعصر هستيم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر