صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

آمار تولد نوزاد از مادران زير 15 سال

قوانين موجود افراد کمتر از 18 سال سن را کودک مي داند اما با اين حال سالانه حدود دو هزار نوزاد از مادران کمتر از 15 سال سن در کشور متولد مي شود که اين کودکان با انواع آسيب ها مواجه هستند.

کد خبر: 2961

مهر/ قوانين موجود افراد کمتر از 18 سال سن را کودک مي داند اما با اين حال سالانه حدود دو هزار نوزاد از مادران کمتر از 15 سال سن در کشور متولد مي شود که اين کودکان با انواع آسيب ها مواجه هستند.

بر اساس پايگاه اطلاعات سازمان ثبت احوال در 9 ماهه امسال يک هزار و 277 مورد ولادت از مادران کمتر از 15 سال گزارش شده است. همچنين در سال گذشته نيز آمار اين ولادت ها در مادران کم سن يک هزار و 727 مورد بوده است. اين در حالي است که کل ولادت سال گذشته يک ميليون و 471 هزار و 834 مورد بوده و در مجموع مي توان گفت ولادت مادران زير 15 سال يک دهم درصد کل آمار مواليد را به خود اختصاص داده است.

بر همين اساس استان هايي مانند سيستان و بلوچستان با 462 مورد ولادت از مادران زير 15 سال داراي بيشترين آمار و استان خراسان جنوبي با ثبت سه مورد داراي کمترين آمار در ميان استان هاي مختلف بوده است.

در استانهاي خراسان رضوي، خوزستان ، آذربايجان شرقي و غربي و همچنين کرمان به ترتيب بعد از سيستان و بلوچستان داراي بيشترين آمار تولد نوزادان از مادران کم سن را به خود اختصاص داده اند که به اعتقاد کارشناسان و جامعه شناسان دراين استانها به دو دليل عمده فقط و همچنين خرده فرهنگهاي موجود امکان تحصيل و اشتغال به دختران داده نمي شود و اين خانواده ها دختران خود را در سنين کودکي به خانه بخت مي فرستند.


از سوي ديگر آمار اين ولادت ها در استان هاي اربيل با 69 مورد ، البرز 20 مورد،بوشهر 20 مورد، تهران 46 مورد، چهارمحال بختياري 14 مورد و خراسان شمالي 51 مورد گزارش شده است.

همچنين استان هاي زنجان با 29 مورد، فارس 27 مورد، قزوين 22 مورد، کردستان 25 مورد، کرمانشاه 24 مورد، گلستان 42 مورد، گيلان 26 مورد، لرستان 56 مورد، مازندران 35 مورد، مرکزي 14 مورد، هرمزگان 57 مورد، همدان 42 مورد و استان يزد نيز 16 مورد تولد نوزادان توسط مادران کمتر از 15 سال گزارش شده است.

برخي از استانها نيز در کشور هستند که در مقايسه با استانهاي مختلف کشور آمار ولادت از سوي مادران کم سال در آنها کمتر است که البته هم مي تواند مربوط به فرهنگ سازي باشد و هم جمعيت کم استان.

همچنين بر اساس آمارهاي به دست آمده در سال 84 تولد کودکان توسط مادران زير 20 سال 10.4 درصد کل ولادت ها و تولد کودکان از مادران 20 تا 34 سال 80 درصد و همچنين ولادت ها در مادران 35 سال به بالا 9.6 درصد گزارش شده است در حالي که در سال 91 آمار ولادت کودکان در مادران زير 20 سال به 8.31 درصد و در مادران 20 تا 34 سال 80.2 درصد و در مادران 35 سال و بيشتر نيز به 11.3 درصد رسيده است.

تحليلي که بر اين آمارها توسط کارشناسان انجام شده نشان مي دهد که آمار ولادت در زنان 20 تا 34 سال تقريبا طي سال هاي مختلف ثابت بوده اما از سهم تولد در سن پايين کم شده درحالي که آمار ولادت از مادران 35 سال به بالا با توجه به بالا رفتن سن ازدواج ،از افزايش برخوردار بوده است.

آمار 9 ماهه نشان مي دهد که تعداد تولد کودکان از مادران زير 20 سال به 7 درصد و بالاي 35 سال به 12.9 درصد رسيده و اين در حالي است که آمار ولادت در زنان 20 تا 34 سال همچنان 80.1 درصد ثبت شده و ثابت مانده است.

فقر اقتصادي دليل درصد زيادي از ازدواج هاي کودکان

دکتر غلامرضا عليزاده جامعه شناس و عضو هيات علمي دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار مهر، به دلايل ازدواج دختران در سنين کم اشاره کرد و گفت: درصد بالايي از ازدواج هاي دختران که در سنين پايين انجام مي شود به دليل فقر اقتصادي و برخي نيز به علت خرده فرهنگ هايي است که در جامعه وجود دارد و ربطي به مشکلات مالي ندارد.

بر اساس طبقه بندي هاي حقوقي افراد زير 18 سال کودک تلقي مي شوند و بر همين اساس باز کردن دفترچه حساب و يا دريافت گواهينامه نياز به تمام شدن 18 سال سن دارد و اين گونه موارد نشان مي دهد که کودکان از لحاظ جسمي و رواني آمادگي بسياري از کارهايي که بزرگسالان انجام مي دهند را ندارند.

وي تاکيد کرد: ازدواج در سنين پائين يک سري عوارض و پيامدهاي منفي دارد به طوريکه از نظر آمادگي هاي جسمي و رواني هنوز فرد، کودک بوده و آمادگي اينکه بتواند وارد مسئوليت بزرگ خانوادگي به عنوان همسر و مادر شود را ندارد به همين دليل ازدواج در سن زير 15 سال مي تواند به فرد آسيب هايي از لحاظ روحي، رواني، عصبي و اجتماعي و همچنين فرهنگي وارد کند و طبيعتا فرد نمي تواند از عهده نقشي که بايد ايفا کند، برآيد.

اين جامعه شناس، در مورد تحولات زيستي نيز گفت: کودک در ازدواج در سن کم از تحصيل بازمانده و نمي تواند در مدارس روزانه درس بخواند که در اين شرايط بسياري از دختران ترک تحصيل مي کنند و روند آموزشي آنها متوقف خواهد شد.

به گفته عليزاده، از نظر فيزيک بدني نيز ازدواج دختران کم سن و همچنين مادر شدن آنان مي تواند عوارض زيادي براي او و فرزندش ايجاد کند بخصوص در مناطقي که پزشک، درمان و بيمارستان کم است ممکن است جان مادر و کودک به خطر بيافتد.

ناسازگاري و عدم انسجام حاصل ازدواج در سنين پايين

او معتقد است از نظر مناسبات اجتماعي نيز چون فرد هنوز به درجه اي از بلوغ اجتماعي نرسيده و نياز به تشکيل خانواده در وي نهادينه نشده وارد يک فرايند زودرس مي شود و در اين شرايط فرد از زندگي مشترک آزرده خواهد شد، بنابراين ناسازگاري و درگيري با همسرش زياد شده و در نهايت تمامي اين موارد باعث خواهد شد که انسجام و هماهنگي هاي لازم در آن زندگي ايجاد نشود.

اين استاد دانشگاه عنوان کرد که مادر شدن در سن کم، باعث بروز بيماري هاي روانشناختي در فرد شده وسلامت جسمي، اجتماعي و رواني وي به خطر بيفتد و در نتيجه نقش واقعي خود را نمي تواند ايفا کرده و احساس پشيماني مي کند.

وي در مورد مناطقي که در آن ازدواج دختران در سنين کم و به تبع آن مادر شدن دختران کم سن و سال رخ مي دهد، گفت: معمولا در چند لايه اجتماعي اين نوع ازدواج ها بيشتر انجام مي شود برخي افرادي که درآمد کمي داشته و از نظر اقتصادي با مشکلاتي مواجه هستند که در اين گونه خانواده ها دختران خود را زودتر از حد معمول به خانه بخت مي فرستند و همچنين در برخي لايه هاي ديگر نيز که ممکن است فقر نباشد اما بر اساس خرده فرهنگ ها ، دختر زود ازدواج مي کند و در مجموع خانواده هاي تهي دست ، بدسرپرست و به نوعي خودسرپرست ، دختران خود را زودتر شوهر مي دهند.

ضرورت حمايتهاي فردي و اجتماعي از مادران کمتر از 15 سال

در همين رابطه فرهاد اقطار کارشناس و مديرکل آسيب هاي اجتماعي سازمان بهزيستي به خبرنگار مهر گفت: مادر شدن دختران کمتر از 15 سال نياز به ارائه خدمات پزشکي و مددکاري ويژه اي دارند که اين موضوع در اغلب کشورهاي دنيا مشاهده شده و وجود دارد. به طوري که از همان آغاز زمان بارداري يک مددکار در کنار مادر براي بررسي و آموزش موارد مختلف از لحاظ بهداشت و تغذيه حضور دارد.

وي تاکيد کرد: در حوزه پزشکي نيز مادران کمتر از 15 سال حتما نياز به اين دارند که به طور مرتب از نظر جسمي مورد آزمايش و بررسي قرار گيرند چون اين افراد در سنين کم توان جسمي و روحي فرزندآوري را ندارند و از نظر بدني ضعيف هستند بنابراين امکان بروز اختلالات در آنها وجود دارد و نيازمند مراقبت ويژه هستند.

به گفته اين آسيب شناس، اين زنان ممکن است بعد از زايمان دچار اختلالاتي مانند افسردگي و کم خوني شوند بنابراين چنانچه مورد حمايت قرار نگيرند با مشکل مواجه خواهند شد.

بروز اختلال در مادران کوچک پس از زايمان

اقطار با اشاره به اينکه به نظر نمي رسد در کشور ما با توجه به شرايط زندگي کودکان اين افراد به سرعت به بلوغ فکري و جسمي برسند گفت: دختران براي ازدواج بايد به بلوغ کامل رسيده باشند اما در کشور ما کودکان زير 15 سال هنوز به بلوغ کامل نرسيدهداند بنابراين شرايط ازدواج و فرزندآوري را ندارندو به نظر مي رسد درصدي از آنها پس از فرزندآوري دچار اختلالاتي شوند که در اين صورت نيازمند حمايت هاي ويژه اي از سوي خانواده ها و همچنين مسئولان ذي ربط هستند.

وي درخصوص تربيت نوزادان اين مادران نيز گفت: از سوي ديگر با توجه به اينکه اين مادران کم سن خود کودک هستند به همين دليل نمي توانند تربيت درستي براي نوزادان و فرزندان خود داشته باشند و جا دارد که مددکار و يا مشاوري در کنار اين خانواده ها قرار گيرد تا بتواند فرزندي خوب تربيت کنند.

به گفته اقطار ازدواج در سنين کم اغلب در استان هاي محروم و مناطقي که سنتي بوده و به آداب و رسوم گذشته پايبندند رخ مي دهد و در اين جوامع زنان مانند شهرهاي بزرگ به تحصيل و اشتغال روي نمي آورند بنابراين خانواده آنها را در سن کم ترغيب به ازدواج مي کنند.

ازدواج دختران و به تبع آن فرزند آوزي آنان در سنين کمتر از 15 سال با توجه به اينکه به رشد جسمي، روحي و رواني کافي نرسيده اند، باعث مي شود که در اغلب موارد فرد از لحاظ روحي رواني و خانوادگي دچار مشکل و اختلال شود بنابراين جا دارد که دختران و مادران کم سن و سال از سوي خانواده ، مسئولان و جامعه مورد حمايت هاي ويژه اي قرار گيرند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر