صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

خيريه‌اي براي تحقق رويا «بابا لنگ‌دراز»

موسسه خيريه فخر الملوک، موسسه‌اي براي نگهداري از دختران بدسرپرست و بي‌سرپرست است. اين موسسه فعاليت خود را از سال ۸۳ شروع کرده است. از ويژگي‌هاي اين مرکز اين است که شرايط کامل زندگي طبيعي براي اين دختران فراهم شده است. در اين مرکز دختران ۶ سال به بالا نگهداري مي‌شوند.

کد خبر: 2839

مهر/ موسسه خيريه فخر الملوک، موسسه‌اي براي نگهداري از دختران بدسرپرست و بي‌سرپرست است. اين موسسه فعاليت خود را از سال ۸۳ شروع کرده است. از ويژگي‌هاي اين مرکز اين است که شرايط کامل زندگي طبيعي براي اين دختران فراهم شده است. در اين مرکز دختران ۶ سال به بالا نگهداري مي‌شوند.
شبه‌خانواده‌اي با مادر شيفتي
تفاوت اين مرکز با ديگر مرکزها در نوع ساماندهي اين کودکان و نوجوانان است. در اين مجموعه، محيطي شبيه به خانواده براي دختران فراهم شده است؛ به طوري‌که در هر واحد ۸ نفر از آن‌ها کنار هم زندگي مي‌کنند. جالب اينجاست که براي هر واحد يک مربي به صورت شيفتي هم وجود دارد که تقريبا وظايف مادري را ايفا مي‌کند. بچه‌ها در اين مرکز مجبور به پوشيدن لباس فرم نيستند. به راحتي مي‌توانند به مدرسه بروند و تحصيل کنند و حتي دانشگاه بروند. در کلاس‌هاي مهارت زندگي شرکت مي‌کنند و درضمن مي‌توانند مهارت‌هاي هنري هم کسب کنند؛ حتي در هر واحد يک دستگاه پيانو براي اين دختران تهيه شده است. در واقع محيط اين مرکز، شبيه بقيه مراکز حمايتي نيست؛ بلکه به نوعي بازسازي محيط خانواده است و دختران اين مرکز در يک «شبه خانواده» زندگي مي‌کنند.
تفاوت بزرگ ديگر اين مجموعه با ديگر موسسات اين شکلي در اين است که بقيه مراکز تا زمان ۱۸سالگي سرپرستي افراد را بر عهده مي‌گيرند؛ اما موسسه فخرالملوک، تا زمان استقلال کامل، حمايت خود از اين دختران را ادامه مي‌دهد. البته اين مرکز تمام تلاشش را براي مستقل‌شدن آن‌ها از شغل‌يابي تا فراهم کردن امکان ازدواج براي اين دختران انجام مي‌دهد.
اورژانس اجتماعي
اورژانس اجتماعي به معني مکاني است براي مديريت بحران. مکاني که دختران بدسرپرست يا زنان و دختراني که به هر علت دچار مشکل مي‌شوند و سرپناهي ندارند را مورد حمايت قرار بدهد. اين مرکز در گام بعدي خود قصد دارد مجموعه‌اي را ساماندهي کند که در آن بتوان اين عده را پشتيباني کرد. اين اورژانس که احداث آن با همکاري بهزيستي آغاز شده است، شش ماه ديگر شروع به کار مي‌کند.
روياي بابالنگ‌دراز!
ايده اصلي اين کار مربوط به خانم‌ها «مريم گيوه‌چيان» و «زيبا برکتين» است. خاطره اين دو از «بابالنگ‌دراز جين وبستر» ايده اصلي ساخت اين مجموعه بود. آرزوي کودکي اين دو دوست در دوران نوجواني در بزرگسالي، با احداث اين موسسه به وقوع پيوسته است. داستان بابا لنگ دراز کافي بود تا با ترکيب نام مادران اين دو دختر (فخري و ملوک) موسسه «فخرالملوک» تاسيس شود.
توسعه فخرالملوک
اين مرکزچند روز پيش ده‌ساله شدنش را جشن گرفت و در پي آن است که کار خود را گسترش دهد و دختران بيشتري را تحت تکفل بگيرد؛ اما بودجه‌هاي سنگين و هزينه‌هاي بالاي اين موسسه، مانع بزرگي بر سر اين راه است. بسياري از هنرمندان و بازيکنان فوتبال، حمايت خود را از اين موسسه آغاز کرده‌اند. تصاوير زير مربوط به مراسم دهمين سالگرد اين موسسه است. خانم الهي قمشه‌اي، مهرانه مهين‌ترابي، علي دايي و سروش صحت مهمانان ويژه اين مراسم و منصور ضابطيان مجري اين برنامه بود. همچنين در اين مراسم نيما رئيسي با خواندن قسمتي از کتاب بابالنگ‌دراز خاطرات کودکي موسسان اين مجموعه را زنده کرد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر