صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

توسط محقق بسیجی در مرند

نخستین پهپاد موشک‌گریز دنیا طراحی شد

محققان بسیجی کشور موفق به طراحی نخستین پهپاد موشک گریز دنیا در ارتفاع ۸ هزار متری شدند که نام پهپاد ثارالله بر آن گذاشته شده است. ​

کد خبر: 2633

به گزارش تسنیم  حسن اکبری لایق محقق بسیجی مجری این طرح اظهار داشت: با توجه به پیشرفت روزانه پهپادها و در مقابل آن افزایش قدرت موشکی برای انهدام آنها، پهپاد موشک گریزی طراحی و ساخته شد که برای اولین بار در دنیا می تواند از موشک های حرارتی و موشک های هوا به هوا فرار کند و هیچ موشکی نمی تواند تا نزدیکی 250 متری این پهپاد برسد.

وی با اشاره به اینکه این پهپاد با سیستم گمراه کننده پهپاد می تواند سریعا شتاب گرفته و از موشک فرار کند، افزود: این فناوری برای اولین بار بر روی پهپاد 4 کیلویی طراحی شده است.

این نخبه بسیجی گفت: با توجه به کارایی پهپادها در بخش فناوری اطلاعات و شناسایی و کمک به مناطق زلزله زده و برای حفظ محیط زیست، این پهپاد در صورت وجود مشکل فنی در هنگام پرواز با سامانه ایمنی استفاده کرده و تا 40 دقیقه می تواند به مکان امنی فرود بیاید که اگر این مکان در منطقه مشخص شده ما نباشد این پهپاد به صورت اتوماتیک تجزیه شده و از بین می رود.

اکبری لایق در مورد مشخصات فنی این پهپاد گفت: طول بال‌ها 173 سانتی متر و وزن 4کیلو و سرعت 160 کیلومتر بر ساعت در زمان پرواز معمول از جمله ویژگی‌های این پهپاد است و در همین حال شتاب لحظه‌ای 200کیلومتر بر ساعت و مدت زمان پرواز بدون سامانه ایمنی 1 ساعت مداوم و با سامانه ایمنی یک ساعت و چهل دقیقه پرواز از دیگر ویژگی‌های این دستاورد ایرانی است.

به گفته وی بالاترین ارتفاع در اوج گیری برای فرار از موشک توسط پهپاد موشک گریز ایرانی 8 هزارمتر است که در هنگام فرود با سامانه محافظ تعادل فرود می آید و در زمانهای ضروری با حالت سقوط آزاد به ارتفاع 100متر رسیده و بصورت عمودی فرود می آید که لغزشهای ناشی از فرود با سیستم محافظ به حداقل می رسد.

اکبر لایق در مورد مزایای این پهپاد به عنوان اولین پهپاد موشک گریز دنیا خاطرنشان کرد: مصرف سوخت کم، کاملا بومی بودن، قابل تجزیه در محیط زیست، سقوط آزاد برای فرود وحفظ تعادل در کمترین زمان و طی کردن بیشترین سرعت در بالاترین ارتفاع در کنار نقشه برداری و فیلمبرداری و قابلیت استتار با محیط پروازی برای جلوگیری از شناسایی توسط چشم لیزری و مادون قرمز در شب از جمله مزایای این محصول است.

وی افزود: این پهپاد ثارالله نامگذاری و با هدف نمایش اقتدار علمی ایران به دنیا با حمایت‌های سپاه عاشورا و سپاه ناحیه مرند و بخش‌های تحقیقاتی و دفاعی اجرا شده است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر