صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

مدير عامل GLX: سال بعد از نظر فروش از آيفون سبقت مي‌گيريم/ برخي معتقدند سامسونگ به پاي GLX نمي‌رسد

کارخانه توليد کننده گوشي‌هاي ايراني قدرت ساخت پنج هزار گوشي را به شکل روزانه دارد و با قراردادهاي بين‌المللي نظير جي‌فايو در نظر دارد سال آينده سومين فروشنده بزرگ ايران شود.

کد خبر: 2604

خبرآنلاين/ کارخانه توليد کننده گوشي‌هاي ايراني قدرت ساخت پنج هزار گوشي را به شکل روزانه دارد و با قراردادهاي بين‌المللي نظير جي‌فايو در نظر دارد سال آينده سومين فروشنده بزرگ ايران شود.

کارخانه توليدي گوشي‌هاي ايراني در قالب سالن‌هاي ساخت قاب‌هاي پلاستيکي و فلزي، تزريق رنگ و پوشش UV جهت ضد خش‌سازي، SMT (طراحي برد و نصب قطعات سخت‌افزاري) و هشت خط مونتاژ در خرمشهر فعاليت مي‌کند.

اين کارخانه که ظرفيت توليد روزانه پنج هزار گوشي را دارد، اصولا مي‌بايست در هر هشت خط مونتاژ از 40 نفر استفاده کند اما زمان بازديد 23 نفر در خط توليد اول بيشتر حضور نداشتند که مسئوان خط توليد اين موضوع را ناشي از توليد گوشي ساده‌اي دانستند که نياز به نيروي کار بيشتر ندارد.

با توجه به اينکه نياز بازار همچنان روي فيچرفون‌ها (گوشي‌هاي ساده قديمي) احساس مي‌شود، دستگاه توليد ژله صفحه کليد در جي‌ال‌ايکس همچنان کار مي‌کند و علاوه بر آن در سوله توليد که وارد مي‌شويم با دستگاه‌هاي توليد جعبه‌هاي گوشي مواجه مي‌شويم که حکايت از تغيير جعبه‌هاي مقوايي به پلاستيکي-شيشه‌اي دارد.

توليد درهاي پشت گوشي که عموما از جنس پلاستيک (ABS) است نيز در اين سوله انجام مي‌شود که کل زمان براي توليد کامل با توجه به تمامي اتلاف‌ها حدودا 15 تا 20 ثانيه مي‌شود؛ به عبارتي در هر ساعت ظرفيت توليد 240 تا 180 در پشت گوشي موجود است.

سالن تزريق رنگ نيز به اين شکل است که کليه قاب‌ها در ابتدا با رنگي تست و بعد در مخزني متحرک، توسط روبات‌ها رنگ‌پاشي مي‌شوند و بعد به کنترل کيفيت مي‌روند.

سالن SMT که کار طراحي برد الکترونيکي را برعهده دارد، فعاليتش از اين قسمت آغاز شده و متناسب با گوشي، برد مورد نظر را با قطعات سخت‌افزاري اصلي نظير پردازنده، حافظه اصلي، جانبي، پردازنده گرافيکي، چيپ‌ها، خازن‌ها، ترانزيستورها و آلات مرتبط جايگذاري مي‌کند.

مونتاژ کارها از اين قسمت مي‌توانند قطعات جانبي نظير نمايشگر، دورين، جي‌پي‌اس و برد و کليه تجهيزات را سوار گوشي کنند و آن را براي نصب سيستم عامل روانه ريل مونتاژ کنند.

پايان ريل هم، پک‌هاي موبايل که آماده عرضه به بازار است در جعبه‌هايي چيده شده و طبق سفارش، کدگذاري مي‌شوند.

طبق اظهارات مدير عامل ارتباط همراه گويا اروند، 50 گوشي جي‌ال‌ايکس تاکنون توانسته‌اند از سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي که رگولاتور ارتباطي به شمار مي‌رود مجوز دريافت کنند.

فازهاي عملياتي اين کارخانه با قرارداد مستقيم جي‌فايو (G-Five) که يکي از برندهاي توليد کننده دنياست در راستاي رونق توليد داخل، توسعه مي‌يابد.

حميد سعيدي در ارتباط با ميزان وارداتي بودن تجهيزات مورد نياز براي ساخت گوشي‌ها گفت: موضوعاتي نظير پردازنده‌ها کاملا وارداتي است زيرا برندهاي معتبر دنيا هم از کشورهاي ديگر سفارش توليد مي‌گيرند و متريال اصلي براي توليد نيز بايد وارد شود.

وي با بيان اينکه دنبال رقابت با نمونه‌هاي داخلي و خارجي هستيم، اظهار کرد: سال 86 کار را با يک ميليون دلار ارز و سه ميليارد تومان شروع کرديم و اکنون سرمايه 20 ميليارد توماني بدون ريالي بدهکاري به بانک‌ها داريم.

او درباره حمايت دولت از صنعت توليد موبايل، اذعان کرد: دولت هميشه صنعت را حمايت کرده اما صنعت موبايل مظلوم واقع شده است؛ با اين حال پاي کار مانديم تا جايي که يک نمونه از گوشي‌هاي خود را با حذف عنوان جي‌ال‌ايکس و ايران به کنفرانسي بين‌المللي برديم و هر کس که آن را تست کرد قيمت بالاي يک ميليون تومان براي آن گذاشت و عده اي هم معتقد بودند که سامسونگ به پاي جي‌ال‌ايکس نمي‌رسد.

سعيد افزود: زمانيکه گفتيم برند ايراني است، کلي از قيمت آن افتاد. براي به دست آوردن بازارهاي جهاني بايد از برند حمايت شود در غير اينصورت و به صرف جيب توليد کننده کار سخت مي‌شود.

وي ابراز کرد: 10 ميليون گوشي در ايران فروخته مي‌شود که سهم برندهاي داخلي کمتر از 10 درصد است؛ علي‌رغم اينکه در محصولات غذايي نظير پسته و برنج به خود باوري رسيده‌ايم اما در زمينه تکنولوژي کميت‌مان لنگ است.

مدير عامل جي‌ال‌ايکس در پاسخ به سوال تسنيم مبني بر اينکه در بازار داخلي رقيبي براي شما وجود دارد؟، گفت: رقيب داخلي وجود دارد و اميدواريم کار همه آنها رونق گيرد اما از آن جهت که تمايل بازار به سمت گوشي‌هاي هوشمند است، سعي کرده‌ايم با راهکارهايي نظير قرارداد با جي‌فايو زمينه جهاني شدن‌مان را فراهم کنيم.

وي افزود: درصدد رايزني با برندهاي ديگر هم هستيم تا توليدات آنها را داخل کشور انجام دهيم. با چنين کاري قيمت تمام شده کمتر مي‌شود و جلوي قاچاق محصولات همان برندها گرفته مي‌شود.

سعيدي همچنين در ارتباط با ساخت ضعيف تيزرهاي تبليغاتي نيز گفت: مي خواهيم کارهايي انجام دهيم تا تيزرهاي بهتري بسازيم. تيزر برندهايي چون سامسونگ خارج ساخته مي‌شود و براي اينکه بازار را به سمت خود سوق دهند و رقباي داخلي کشورها را حذف کنند، گاهي هزينه تبليغات‌شان چند برابر فروش مي‌شود.

وي افزود: وزارت صنعت هم حداقل مي‌تواند توليدکنندگان داخلي را در اين عرصه حمايت کند تا با بزرگ‌ شدن‌شان مشکلات‌شان حل شود. بهره‌هاي بانکي 28 درصد براي دوره توليد 6 ماه از جمله موانع کنوني به حساب مي‌آيد که در راستاي سياست‌هاي تشويقي بايد حذف شود.

مدير عامل جي‌ال‌ايکس در ارتباط با اينکه چرا توليد را در خرمشهر انجام مي‌دهد نيز گفت: اين منطقه برکتي خاص، جواناني فعال، زحمتکش و با استعداد دارد.

او در ارتباط با حقوق و دستمزد پرنسل و ميزان فعاليت آنها نيز عنوان کرد: حقوق طبق قانون کار پرداخت مي‌شود اما با توجه به اينکه اکنون براساس نياز و تقاضا توليد مي‌کنيم، ممکن است گاهي خط توليد تعطيل باشد.

سعيدي افزود: شرکت ضررده نيست اما سودده بالا هم نيست؛ با اين حال اميدواريم سال 94 جزو سه برند پر فروش ايران باشيم.

وي همچنين در پاسخ به اين سوال که سه رده پرفروش بازار ايران را برندهايي چون سامسونگ، هواوي و اپل در دست دارند، با اين وعده مي‌خواهيد جايگزين آيفون شويد؟، گفت: جاي آيفون را از منظر تعداد فروش خواهيم گرفت اما قطعا برندش حفظ خواهد شد. ما دنبال جايگزيني برند خود با برند ديگري نيستيم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر