صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

اپل پس از استيو جابز؛ افول يا صعود؟

شايد شما هم جزو کاربراني باشيد که تصور مي‌کنيد اپل پس از استيو جابز روزهاي خوشي را نگذرانده است اما آيا واقعاً اين‌چنين است؟ آيا واقعاً ميراث استيو جابز روزهاي خوبي را نمي‌گذراند؟ در ادامه همراه ترنجي باشيد.

کد خبر: 2536

ترنجي/ شايد شما هم جزو کاربراني باشيد که تصور مي‌کنيد اپل پس از استيو جابز روزهاي خوشي را نگذرانده است اما آيا واقعاً اين‌چنين است؟ آيا واقعاً ميراث استيو جابز روزهاي خوبي را نمي‌گذراند؟ در ادامه همراه ترنجي باشيد.

وقتي در يک روز آفتابي پس از کلي پيگيري استيو جابز توانست درب‌هاي لابراتوار فوق سري شرکت HP را بر روي خود بگشايد، با اندوهي بزرگ آن روز بازگشت، در ميانه راه به خود گفت آيا واقعاً با ميراثي که ويليام هولت و ديويد پکارد (اچ پي مخفف نام خانوادگي دو مؤسس اين شرکت مي‌باشد) براي اچ پي گذاشته‌اند پس از مرگ من هم اين‌چنين برخورد مي‌شود؟

استيو آن روز بسيار ناراحت بود باور نداشت که با ميراثي که مؤسسين آن براي اچ پي گذاشته‌اند اين‌چنين برخورد مي‌شود و اچ پي اين‌چنين در حال سقوط باشد.

امروز شايد عده‌اي از طرفداران اپل نيز چنين فکر مي‌کنند، تصور مي‌کنند اين اپل، اپل زمان استيو جابز نيست.

چگونه شده است که بسياري از تفکرات استيو جابز اين‌چنين پرسرعت در حال تغيير است، مثلاً استيو جابز مي‌گفت گوشي موبايل بايد در دستان به‌راحتي جاي شود اما امروز اپل تلفن همراهي توليد مي‌کنند که بسيار بزرگ‌تر از يک‌کف‌دست است!

اما براي اين قضاوت بسيار زود است، تاريخ نشان داد استيو جابز فقيد نيز در طراحي‌هايي که به رهبري وي انجام مي‌شد بارها تجديدنظر کرد و حتي در زمان حضور وي بارها تصميم‌هاي خود را بنا بر دلايلي تغيير داد ازجمله در ساخت دستگاه آي پد که داستاني مفصل دارد.

امروز اپل هنوز از حلقه مديراني بهره مي‌برد که دست رنج انتخاب‌هاي استيو جابز هستند. در رأس آن مديرعامل اپل يعني تيم کوک پيش از مرگ استيو جابز توسط وي انتخاب‌شده بود و همچنين استيو جابز به طراحي‌هاي جاناتان آيو (جاني آيو) رئيس ارشد بخش طراحي صنعتي اپل ايمان داشت چنان‌که حتي طراحي اختصاصي کشتي خانوادگي خود را به دستان جاني آيو سپرد، امروز اپل پرقدرت‌تر از هميشه با همان طرز تفکر زمان حيات استيو جابز، با همان حلقه مديران زمان وي رهبري مي‌شود، استيو مي‌دانست هميشه زنده نمي‌ماند براي همين از آخرين تلاش‌هاي وي ساخت دانشگاهي براي شرکت اپل بود که ميراث مديران آن هميشه جاويدان بماند اما نبايد فراموش کنيم بازار رقابت گاهي نياز به تجديدنظر دارد، لذا اپل هم بايد خود را براي رقابت تطبيق دهد.

در حال حاضر اپل از هر لحاظ از زمان استيو جابز فقيد پيشرفت‌هاي قابل‌توجه و بيشتري داشته است، چه ازلحاظ ارزش سهام شرکت چه ازلحاظ سهم فروش محصولات، اين نشان از راه مطمئن اين شرکت است، البته شايد انتظارها از اپل بيشتر باشد، اما همه‌چيز حکايت از آن دارد که با ميراث وي به‌درستي رفتار مي‌شود و فعلاً بايد با خيال راحت به اپل اعتماد کنيم.

به نظر شما اگر استيو هنوز زنده بود وضعيت اپل چگونه بود؟

نظرات بینندگان

ارسال نظر