صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 7

روز «معلم» و مشکلات معیشتی که تمامی ندارد!

مدیران ارشد وزارت آموزش و پرورش از فردی که روزانه بیش از 12 ساعت کار می کند تا خرج و مخارج زندگی خود را در حد متوسط جامعه تامین کند، چه انتظاری دارند که بتواند، نسل آینده این مرز و بوم را شایسته و بایسته تربیت کند؟

کد خبر: 23554

سرویس جدید زمان راه اندازی شد؛ لطفا جهت مشاهده کلیک بفرمایید:

آخرین اخبار آموزش و پرورش ، معلمان و فرهنگیان

 

 

اعتدال/ مدیران ارشد وزارت آموزش و پرورش از فردی که روزانه بیش از 12 ساعت کار می کند تا خرج و مخارج زندگی خود را در حد متوسط جامعه تامین کند، چه انتظاری دارند که بتواند، نسل آینده این مرز و بوم را شایسته و بایسته تربیت کند؟

12 اردیبهشت ماه هر سال مصادف با سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری، روز بزرگداشت مقام رفیع معلم و قدردانی از زحمات بی شائبه این قشر آینده ساز است، اما از حلوا حلوا کردن های این روز تا کنون هیچگاه دهان معلمان شیرین نشده است.
معلمان و آموزگاران شاغل به تدریس در مراکز آموزشی کشور، یکی از بزرگترین مشکلاتی که دارند، عدم کفاف درآمدشان برای تامین مایحتاج خانواده هایشان است و در مقایسه با سایر مستخدمین دولت از حقوق و مزایای بسیار نازل تری برخوردار هستند.

وزارت آموزش و پرورش از آنجا که سازمانی درآمدزا نیست و مجموعه ای است که مصرف کننده بودجه است، با بی مهری های زیادی از سوی برخی برنامه ریزان و قانون گزاران مواجه بوده است و در یک بازه طولانی اکنون وضعیت دریافتی حقوق معلمان در حدود نصف وکمتر از نصف سایر کارمندان هم تراز خود در سایر نهادها هستند.

در حالی که در اکثر ادارات دولتی علاوه بر افزایش 15 درصدی حقوق طبق قانون برنامه بودجه 94 ، حقوق کارمندان خود را از منابع داخلی افزایش داده اند، اما سهم اکثر معلمان از این افزایش حقوق ها در دستگاه ارقامی ما بین 150 تا 250 هزار تومان است.

شاید یکی از مشکلات امروز معلمان سیاست زدگی بیش از حد این وزارت خانه و نیاز مبرم برخی نمایندگان به رای آموزش و پرورشی ها برای ورود به مجلس است که سبب شده وزیر این وزارت خانه بیش از اینکه حواسش یه رفع مشکلات معلمان و چانه زنی برای بهبود وضعیت معیشتی آنها باشد، تمرکزش به تذکرات و پرسش های نمایندگان است. خاصه آنکه عملکرد وی در انتصابات هم مورد نقد معلمان است و هم مورد نقد سیاسیون.

ناتوانی در حل مشکلات معلمان یکی از نقاط اشتراک اکثر وزرای آموزش و پرورش در تاریخ این وزارت خانه است. واقعیتی تلخ که سبب شده تا اکثر معلمان مرد برای چرخاندن چرخ زندگی زیر بار تورم به مشاغل دوم و سوم روی آورند، که البته شبع ترین آنها کلاس های تدریس خصوصی است.

سوال اصلی که وجود دارد آن است که مدیران ارشد وزارت آموزش و پرورش از فردی که روزانه بیش از 12 ساعت کار می کند تا خرج و مخارج زندگی خود را در حد متوسط جامعه تامین کند، چه انتظاری دارند که بتواند، نسل آینده این مرز و بوم را شایسته و بایسته تربیت کند؟

گستاخی دانش آموزان و اهانت هایی که در قالب شوخی و جدی از سوی دانش آموزان به معلمان روا داشته می شود از دیگر مصائبی است که جامعه آموزگاران را بیش از گذشته می آزارد و عشق و اشتیاق نزد مدرسان دلسوز را می سوزاند، مساله ای که تا کنون فکری جدی برای آن نشده است و روز به روز این رویه رو به وخامت بیشتری می نهد.

اما بازهم امروز روز معلم است. روزی برای تقدیر از افرادی که با تحصیلات دانشگاهی از کارگران ساختمانی کمتر حقوق دریافت می کنند! روزی برای ارج نهادن به افرادی که این روزها مورد تمسخر و استهزاء دانش آموزان قرار می گیرند و مجبورند برای تامین مخارج زندگی دم بر نیاورند! افرادی که اگر عاشقانه تدریس کنند، باید به ناداشته های مالی خود قناعت کنند و اگر تامین مخارج خانواده را ترجیح دهند، در وظیفه خود قصور خواهند کرد!

امروز بازهم از مقام رفیع معلم گفته می شود و همه از آنها تمجید می کنند. اما از این حلوا حلوا کردن نه کام معلمان شیرین می شود و سفره آن رنگی دیگر پیدا می کند. نمایندگان از فردا دوباره به فکر استیضاح وزیر و تعویض مدیران این وزارت خانه هستند و وزیر و اطرافیانش به دنبال رفع و رجوع خرده فرمایشات نمایندگان و آن چیزی که بازهم مسکوت می ماند، مشکلات اقتصادی معلمان است!

نظرات بینندگان

 • معلم معلم

  | |

  مشکلات را به حق گفتید

  چرا من فوق لیسانس باید به فکر خروج از آموزش پرورش و جذب در آموزش عالی باشم

  متاسفانه هیچ قانون حمایتی از فرهنگیان وجود ندارد
  تمام افراد جامعه بر ناچیز بودن حقوق معلم اگاهی دارند و بر سختی کار با بچه ها

  آن هم در هر روز حداقل 90 دانش آموز با مشکلات مختلف

  نا امیدی در معلمان موج می زند

  اکثرا حاضریم تغییر سازمان بدهیم آموزش و پرورش هیچ چیزی ندارد بجز دادن القاب تو خالی و تبلیغات تو خالی تر

  پاسخ ها

  نظرات بینندگان

  • خروج

   | |

   اتفاقا منم به فکر خروج از سیستمم - از سال 89 تا الان معلمم ولی هیچی به هیچی - چند تا آزمون استخدامی شرکت کردم پناه بر خدا

 • | |

  من دبیرشیمی با20سال سابقه کارهستم 1200000دریافتیمه !!!قناعت چطورشدنیه! وقتی کشیدن دندان همسریافرزندم شش ماه به تاخیرمیفته؟ من هم کارنمی کنم به زیرپام

 • معلم از خطه اذربایجان

  | |

  یک مثال ساده ساعت 6صبح از خونه میاد بیرون سوار اتوبوس اخرین سیستم تا معدن سونگون صبحانه.میان وعده .نهار وساعت 4سوار برهمان اتوبوس تا دم در .حقوق 5میلیون -عیدی 3میلیون -وام 50 میلیونی - هر3ماه جیره غذایی 20کیلواز مرغوبترین برنج ایرانی گرفته تا روغن و...هزینهایب وذهاب ماهانه -پاداش کسب نمره عالی توسط فرزند -بیمه تکمیلی با پرداخت سالانه 2میلیون هزینه دندانپزشکی و......برای کسی که در مس سونگون فقط کارمند است مس خام اذربایجان را فله می فروشند وبرا ی نیازهای جاری خرج میکنندومعلم باید خودش به مدرسه برود خودش صبحانه تهیه کند خبری از پاداش نیست به دولت چه ارتباطی دارد فرزندش نفر اول فلانی مسابقه و...شده بعد از 1سال حقش را با منت می دهند وبگیر برو تا اخر وانتظار داریم هم کشور پیشرفت کندمقایسه خام فروشی را با دانش را لطفا بیابید

 • | |

  ازاین همه لاف زدن ها توسط نمایندگان ودولتی ها درموردمعلمان به خداخسته شدیم.

 • معلمان

  | |

  چرا کسی تو این مملکت بداد معلمان نمیرسه فانی الهی فااااااااااااااانی شی

 • کاظمی

  | |

  باوعده وسخنرانی مشکلات معلم حل نمیشه

ارسال نظر