صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 1

عروسي سيندرلا در تهران با هلي‌کوپتر!

اصلا نمي‌تواني براي برگزاري اين مراسم قيمتي تعيين کني! با اين که مراسم عروسي در فصل زمستان ارزان‌تر تمام مي‌شود اما اين روزها با پايان يافتن ايام عزاداري ماه صفر و رواج عروسي‌ها روزانه ميليون‌ها تومان هزينه برگزاري مراسم مختلف عروسي مي‌شود.

کد خبر: 2276

به گفته برخي از اداره‌کنندگان تالارهاي عروسي قيمت ورودي بسته به امکانات و درجه سالن متفاوت است. بقيه‌ هزينه‌هاي اين نوع عروسي‌ها به انتخاب نوع و تعداد غذا، ميوه و شيريني انتخابي و فيلمبردار و عکاس بستگي دارد مانند همان عروسي‌هاي سيندرلايي.
آنها هلي‌کوپتر اجاره مي‌کنند، سفر اجباري مي‌روند، فيلم و کليپ و ژورنال و عکس‌هاي خفن مي‌گيرند، طراح و دوزنده لباس دارند، آشپز و کترينگ و باغ و نورپردازي، و البته آرايشگر و گريمور دارند ... نه قرار نيست يک فيلم سينمايي ساخته شود، اين‌ هنرها و خدمات همه براي برگزاري يک مجلس عروسي است.

رويکرد نوشت: اصلا نمي‌تواني براي برگزاري اين مراسم قيمتي تعيين کني! با اين که مراسم عروسي در فصل زمستان ارزان‌تر تمام مي‌شود اما اين روزها با پايان يافتن ايام عزاداري ماه صفر و رواج عروسي‌ها روزانه ميليون‌ها تومان هزينه برگزاري مراسم مختلف عروسي مي‌شود.

به نظر مي‌رسد نظام کاستي در مراسم عروسي‌ها با تمام جزئيات برقرار است. چرا که سقفي براي هزينه‌ عروسي‌هاي گران‌قيمت وجود ندارد و از سوي ديگر بخشي از جامعه در برگزار کردن ساده‌ترين عروسي‌ها درمانده‌اند.

روي يکي از هزاران ديوار شهر شماره‌اي نوشته‌و در کنار آن يادداشت کرده‌اند: يک باغ دنج عروسي؛ تماس مي‌گيريم تا باغي براي عروسي خيالي‌مان! اجاره کنيم. مرد از آن سوي خط مي‌گويد:« چقدر مي‌خواهيد هزينه کنيد؟ تاريخ برگزاري‌تان را بگوييد؟»

مي‌گوييم:« مي‌خواهيم بدانيم قيمت چطور است آيا از عهده ما برمي‌آيد يا نه؟»

مرد پاسخ مي‌دهد:« سه تا باغ داريم در جاده کرج که حدود ۲۰ هزار متر فضاي سبز دارد پارکينگ، کافي‌شاپ، سالن اختصاصي عقد، نورپردازي سه بعدي، استخر، آب‌نما، آلاچيق داريم و...آشپز ما معروف است و شما مي‌توانيد يک بار بياييد و غذاي‌مان را تست کنيد.»

ما اصرار مي‌کنيم تا قيمت را اعلام کند و او پاسخ مي‌دهد:« قيمت به منويي که انتخاب مي‌کنيد بستگي دارد. از منوي ۴۰ تومن شروع شده و تا نفري ۱۸۰ تومن مي‌رسد که سرو غذاهاي سلطنتي را دارد. ورودي يکي از بهترين باغ‌هاي ما ۲۵ ميليون تومان است. اگر براي شما گران است با همين ۲۵ ميليون تومن مي‌تونيد يک عروسي خوب و مجلل برگزاري کنيد از باغ‌هاي ديگه ما استفاده کنيد و از منوهاي ارزان‌تر!»

با يک مرکز مزون دوخت لباس عروس در منطقه کامرانيه تماس مي‌گيريم و خانمي از آن سوي خط درباره قيمت لباس‌هاي عروس مي‌گويد:« الان گروه‌هايي اين‌قدر قوي و پولدار هستند که مي‌روند از فرانسه يا ترکيه لباس مي‌خرند بعضي‌هاي‌شان هم پيش ما مي‌آيند. گروه‌هاي ضعيف‌تر مي‌روند مرکز شهر لباس عروس آماده مي‌خرند و يا سفارش مي‌دهند و طبقه متوسط هم بين مزون‌ها در حرکتند.»

از او قيمت مي‌خواهيم و مي‌شنويم:« لباس‌هاي مزون ما از سه تومن شروع مي‌شوند و سقف قيمتي ندارند همه دانتل هستند براي همين کمي گران‌ترند قبلا ساتن مد بود حالا دانتل مد است. اگر زنجيره کامل باشدکار يک لباس عروس سه روز بيشتر طول نمي‌کشد. زنجيره شامل طراح، کسي که برش مي‌زند، کسي که مي‌دوزد و فردي که کار دست روي لباس انجام مي‌دهد مي‌شود.»

برگزاري مراسم عروسي تبديل به يک صنعت پولساز شده است که فقط دو ماه در سال تعطيل است. حالا صدها نفر در کترينگ‌ها و خدمات مجالس عروسي مشغول به کارند و خدمات مجالس عروسي را انجام مي‌دهند و در نهايت از يک عروسي صدها شاخه گل، بادکنک ترکيده، غذا و نوشيدني ميوه و شيريني نيمه خورده باقي مي‌ماند و البته يک فيلم و ده‌ها قطعه عکس و يک آلبوم و کسي هم ضامن خوشبختي آنها نيست.

عروسي اين تازه عروس را يکي از بهترين کترينگ‌ها در يکي از بهترين باغ‌هاي منطقه شهريار برگزار کرده است. او مي‌گويد:« هوا سرد بود بخشي از باغ را چادر زدند مثل چادرهاي سيرک! هزينه ارکستر ما فقط ۱۰ ميليون تومان شد. مثلا قبلا به مهمانان عکس يادگاري هديه مي‌دادند الان به جاي عکس يادگاري به مهمانان ژورنال عروس و داماد هديه مي‌دهند مثل ژورنال‌هاي قديمي است ما را با هلي کوپتر بردند و سفرهايي هم رفتيم به يزد و شمال و حتي عکس‌هاي دوبي هم که قبلا رفته بوديم را داديم همه را در يک ژورنال گذاشتند. من هم دوبار و با دو آرايش متفاوت عروس شدم و در عروسي اول فقط از ما عکس و فيلم گرفته شد. الان عروس و داماد با کالسکه وارد باغ مي‌شوند کالسکه‌هايي شبيه سيندرلا من هم سوار يکي از اين کالسکه‌ها شدم خيلي باشکوه بود!»

در گوشه ديگري از شهر در خيريه‌ها و جلسات خانگي براي برگزاري عروسي‌هاي کم‌هزينه پول جمع‌آوري مي‌کنند و در گوشه پنهان‌تر جواناني هستند که زير بار وام‌ها و قرض‌هاي کلان‌تر مي‌روند براي برگزاري عروسي‌هاي خيلي خيلي متوسط.

اما براي آنها که در سالن‌ها عروسي مي‌گيرند قضيه متفاوت است. ورودي سالن‌هاي عروسي در روزهاي تعطيل و غيرتعطيل، وسط هفته و آخر هفته متفاوت است. ورودي سالن ها عروسي در تهران در وسط هفته از حدود ۲۰۰ هزار تومان آغاز مي شود و در آخر هفته به ۵۰۰ هزار تومان مي‌‎رسد. البته در سالن‌هاي مجلل‌تر قيمت ورودي تا حدود دو ميليون تومان افزايش مي‌يابد. همچنين برخي سالن‌ها ترجيح مي‌دهند هزينه ورودي‌شان را در بخش‌هاي ديگر خدمات‌شان در نظر بگيرند و بهاي ورودي را به مشتريان تخفيف دهند.

به گفته برخي از اداره‌کنندگان تالارهاي عروسي قيمت ورودي بسته به امکانات و درجه سالن متفاوت است. بقيه‌ هزينه‌هاي اين نوع عروسي‌ها به انتخاب نوع و تعداد غذا، ميوه و شيريني انتخابي و فيلمبردار و عکاس بستگي دارد مانند همان عروسي‌هاي سيندرلايي. اما تفاوت بين يک عروسي سالني با عروسي‌هايي که مانند يک فيلم سينمايي با هزينه بسيار زياد ساخته مي‌شود از زمين تا آسمان است.

باشگاه خبرنگاران/

نظرات بینندگان

  • روژين

    | |

    متاسفانه تو ايران فكر ميكنن هركي پولداره بايد پولاشو بين فقرا تقسيم كنه در صورتي كه اگه همين پولدارها نباشن تعداد فقيران ميليون برابر ميشه

ارسال نظر