صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

دستوراتي براي بهبود زندگي همسران شاغل

طبيعي است که زن و شوهرهاي شاغل نتوانند وقت خيلي زيادي را با هم بگذارنند. يک سوم شبانه روز خواب، يک سوم ديگرش کار، رفت و آمد و ... اين مشاغل علي رغم همه محاسنشان گاهي دشمني نرمي با نهاد خانواده دارند. هر چند به طرزي موزمارانه اين وجه خودشان را نشان نمي دهند و خيلي زيرپوستي شما کبوترهاي عاشق را از هم دور مي کنند.

کد خبر: 2265

ويستا/ طبيعي است که زن و شوهرهاي شاغل نتوانند وقت خيلي زيادي را با هم بگذارنند. يک سوم شبانه روز خواب، يک سوم ديگرش کار، رفت و آمد و ... اين مشاغل علي رغم همه محاسنشان گاهي دشمني نرمي با نهاد خانواده دارند. هر چند به طرزي موزمارانه اين وجه خودشان را نشان نمي دهند و خيلي زيرپوستي شما کبوترهاي عاشق را از هم دور مي کنند.
هميشه کارهايي هست که نمي دانيد! اما به مرور که در زندگي جا افتاده تر شويد، دستتان مي آيد که چي به چيست و قاعده و حساب و کتابش را تا حد خوبي مي توانيد خودتان بچينيد؛ به جاي اينکه زندگي خودش شما را به هر وري که خواست بکشاند. منتها به قول قديمي ها بايد مراقب باشيد خشت اول را کج نگذاريد که کارتان بيخ پيدا نکند. شما زن و شوهر که دوتايي تان صبح تا شب را بيرون خانه به سر مي بريد، نياز جدي تري به مراقبت از اين خشت هاي اول داريد که زندگي تان رنگ و بوي تازه اش را حفظ کند و «هم سر» بمانيد. به قول معروف، «براي نيل هر چه بيشتر به اين مقصود»، نگاهي به اين پيشنهادها بيندازيد بد نيست.
فرمان 1 - جدول تقسيم کار تهيه کنيد
لابد تا الان فهميده ايد که قول و قرارهاي ازدواج براي انجام کارها پايه و اساس درستي ندارد. اولا که خودتان نمي دانستيد چه چيزي در انتظارتان است؛ ثانيا اينقدر درگير روابط عاطفي و خانوادگي شده ايد که آن نامه هاي امضا شده پذيرش مسئوليت را از ياد برده ايد. پس حالا بنشينيد يک ليست درست و درمان از کارهاي خانه بنويسيد و به نسبت عادلانه و معقول - که لزوما هم مساوي نيست - بين خودتان تقسيمش کنيد.
از آنجا که ممکن است آقايان مهارتشان در برخي کارها کمتر باشد، خوب است خانم خانه دستشان را بازتر بگذارد تا آنچه در آن توانايي بيشتري دارند يا حتي ترجيحش مي دهند را بردارند تا بعدا جاي گله و بهانه اي نماند. بهتر است در مورد کارهاي متفرقه و غيرثابت هم پيش بيني داشته باشيد که وقتي يکهو اتفاق افتاد، هر کس به آن يکي گير ندهد.
مثلا درباره کارهاي تاسيساتي که لااقل يکي دو باري در سال پيش مي آيد، فکري بکنيد.اگر خانم هستيد، از اين جور کارها نترسيد و گول جعبه ابزار و قيافه جدي مردها را وقت انجامشان نخوريد. اولا که در بسياري موارد خودشان هم زنگ مي زنند يک تاسيسات چي بيايد کار را رديف کند (که خوب شما هم دستتان معيوب نيست و مي توانيد تلفن بزنيد)، ثانيا بعضي کارها از جمله عوض کردن واشر و مغزي شير و درزکشي کردن کاشي ها کار يک دقيقه است. باور کنيد مهارت دست شما بيشتر از آقايان هم هست! در عين حال، اينکه «مي توانيد»، معنايش اين نيست که تمام مسئوليت ها را شخصا برعهده بگيريد.
فرمان 2- گول نخوريد و مقاومت کنيد
مردها معمولا انجام کار را تا بتوانند به بعد موکول مي کنند. هم به نظر خيلي هاشان، کارهاي خانه بي اهميت است و سه سوته انجام مي شود، هم بعضي شان از ته دل مي دانند اگر کمي تعلل کنند، خانم خانه کاسه صبرش لبريز مي شود و خودش کار را تمام مي کند. پس خانم ها! مقاومت کنيد.
حرص نخوريد و بگذاريد همسر عزيز هم هر چقدر مي خواهد ماجرا را به تعويق بيندازد. به مرور دستش مي آيد که کارها وقت گيرتر از اين حرف ها هستند و نبايد بيندازندش به لحظات آخر شب، دوم اينکه مي فهمند اگر کارشان را انجام ندهند، خودشان هم به دردسر مي افتند. اگر شبِ نوبتِ پخت و پزشان ببيند کسي يک لقمه نان دستش نمي دهد، خودش حساب کار دستش مي آيد. يا وقتي ببيند لباس مورد علاقه اش همچنان در ماشين در انتظار و چشم به راه است مجبور مي شود بلندش ودو کليدش را فشار دهد.
اما اگر خانم ها وا بدهند، قافيه را باخته اند؛ يا بايد براي بازگرداندن آب به راه اصلي اش انرژي واعصاب خردي زيادي را صرف کنند يا بي خيال شوند و مسئوليت کوزت بودن در خانه را ناخواسته بپذيرند.
فرمان 3- در کار هم دخالت نکنيد
کي خوشش مي آيد يکي هي بيايد بالاي سرش و بکن و نکن راه بيندازد؟ حالا که وظايف هر کدامتان معلوم است، بي زحمت سرتان به کار خودتان باشد و هي به کار هم سرک نکشيد. بکن و نکن ها مال زمان نوشتن ليست بود.
اگر ليستي براي تهيه غذا آماده کرده ايد، پس مي دانيد چيزي که عادتان مي شود، خيلي غافلگيرانه يا «از زير کار در رو»يي نيست. مشخص است که آقا نبايد هر شب نوبتش را تخم مرغ آب پز بدهد به خوردتان يا از بيرون غذا بگيرد. پس هي توي آشپزخانه نرويد و سراغ کارهايي که بايد انجام شود را نگيريد. فقط منتظر باشيد هر کسي طبق برنامه کارهايش را انجام دهد. حالا اگر آقا دلش مي خواهد دو تکه لباس را در طول 3 ساعت و 45 دقيقه اتو کند، به خودش مربوط است. شما سرتان به کار خودتان باشد.
فرمان 4 - کار امروز را به فردا نيفکنيد
اگر هر شب قبل خواب نيم ساعت وقت بگذاريد، فرداتان روز روشن تري خواهد بود. اين نيم ساعت، با هم نيم ساعت هاي جهان فرق مي کند و زماني است شگفت انگيز در خانه. در اين نيم ساعت پاياني ليوان هاي کثيف را بشوييد. لباس هاي کف خانه و کتاب ها و مجلات و ريخت و پاش ها را جمع کنيد. حتي دستي هم به جاهاي گرد گرفته بکشيد. ظرف هاي چيده شده توي آب چکان را در جاي مخصوصش بگذاريد و خرت و پرت هاي روي گاز را جمع کنيد.
به مرور زماني که براي اين کارهاي خرده ريز مي گذاريد، کمتر هم مي شود اما حتي اگر نيم ساعت هم باشد، در عوض فردا صبح که بيدار شويد، با يک خانه دسته گل مواجه مي شويد. هيچ چيزي که به پايتان بگيرد و سکندري بخوريد روي زمين نيست، هيچ کثيفي چشمتان را نمي آزارد و در کل صبحتان به هم ريخته و در هم و برهم نيست. ضمن اينکه وقت برگشت به خانه هم نگراني تميز کاري و مرتب کردن نداريد و اگر يکهو تصميم به دعوت ميهمان گرفته باشيد، از آبرويتان نمي ترسيد. اين تايم آخر شب در گذر زمان، از شما آدم مرتب تري هم خواهد ساخت.
فرمان 5- سر ماه خريد کنيد
يکي از دغدغه هاي هميشگي منزل، انجام خريدهاي ضروري است. وقتي در خانه چيزي کم داشته باشيد، کارتان به طرز مسخره و بيهوده اي زياد مي شود و جر و بحث هاتان فزوني مي گيرد. خانم خانه يکدفعه مي بيند کيسه زباله ندارد و از آقا که لم داده جلوي تلويزيون، مي خواهد دوباره لباس بپوشد و راهي سوپري محل شود.
مهم نيست که سوپري چقدر دور يا نزديک باشد؛ مهم اين است که آقا حوصله تکان خوردن از جايش را ندارد و هي تعلل مي کند و در نتيجه بساط دعوا به راه مي افتد. بنابراين هر ماه يک پنج شنبه را وقت اساسي بگذاريد و برويد مايحتاج ماه خانه را تهيه کنيد.
از ما مي شنويد، حتي خريد دو ماه را انجام دهيدو فقط گوشت و مرغ را ماهانه بخريد. از خريد تا جابجا کردن و نصب (!) اقلام تهيه شده در مکان مخصوص خود، نهايتا يک نصفه روز وقت صرف خواهد شد. در عوض در طول ماه خيالتان راحت است که همه چيز در دسترستان است و کمتر مجبور مي شويد جاي گرمتان را براي خريد يک شيشه رُب ترک کنيد.
فرمان 6- غذاهاي آماده داشته باشيد
خيلي هم سختگير نباشيد. حالا اگر هر کدامتان گاهي دل و دماغ پخت و پز نداشت، چه ايرادي دارد؟ سخت نگيريد در عوض براي اينکه مسئوليت کم حوصلگي يکطرفه به گردن ديگري نيفتد، مقداري غذاي آماده و نيمه آماده داشته باشيد. هيچ خانه اي از داشتن چند عدد قوطي تن ماهي، کنسرو بادمجان، بسته ناگت يا کباب لقمه ضرر نکرده.
حالا گيريم که ناگت و کباب لقمه آماده چندان هم غذاهاي سالمي نباشند اما يکي دو بار خوردنشان در ماه که آدم را نمي کشد! بعد هم راحتي اعصاب و روانتان مهمتر است يا اوضاع شکمي؟ به اين غذاها که به خصوص موقع سر رسيدن ميهمان ناخوانده به کمک صاحبان خانه مي آيند، تا حدي احترام بگذاريد!
فرمان 7- يک بار مصرف ها را امتحان کنيد
چه ايرادي دارد وقتي مهمان غيرجدي و «ندار» داريد، از ظروف يک بار مصرف استفاده کنيد؟ سفره يک بار مصرف، بشقاب يک بار مصرف، پياله و کاسه يک بار مصرف زندگي را به کامتان شيرين خواهد کرد. از نوع دوستدار طبيعتش هم استفاده کنيد که نه وجدان درد داشته باشيد نه نگراني بابت سلامت.
ضمنا طرح و رنگ هاي زيبايي هم دارند که مايه خجالت نشوند. به خصوص شما آقايان که نوبت کاريتان است، مقابل تعارف ها وملاحظات بي دليل خانم مقاومت کنيد. اينطوري مهماني به کامتان شيرين تر خواهد بود، چون بعدش مجبور نيستيد. يکي دو ساعت را پاي ظرفشويي و خشک و مرتب کردن ظرف ها بگذرانيد.
مهمان ها هم علي القاعده بايد به خاطر روي باز شما آمده باشند، نه ظروف چيني و کريستالتان. البته درباره اقوام همسر براي پيشگيري از دلخوري ها، بي خيال اين ظروف شويد، به صواب نزديکتر است!
فرمان 8- ساعت ها را تنظيم کنيد
طبيعي است که زن و شوهرهاي شاغل نتوانند وقت خيلي زيادي را با هم بگذارنند. يک سوم شبانه روز خواب، يک سوم ديگرش کار، رفت و آمد و ... اين مشاغل علي رغم همه محاسنشان گاهي دشمني نرمي با نهاد خانواده دارند. هر چند به طرزي موزمارانه اين وجه خودشان را نشان نمي دهند و خيلي زيرپوستي شما کبوترهاي عاشق را از هم دور مي کنند.
براي مقابله با اين جنگ خانمان برانداز خوب است هر کاري که مي توانيد بکنيد تا زمان هاي با هم بودنتان را افزايش دهيد. يکي از راه هاي اين است که مسير رفت و برگشتتان از/ به خانه را با هم باشيد. در صورت امکان مسيرهاي مشترک را پيدا کنيد و تا جايي از مسير با هم برويد. حتي اگر قرار است مجبور شويد، نيم ساعت زودتر از خانه يا نيم ساعت ديرتر از محل کار بزنيد بيرون ايرادي ندارد. در عوض نيم تا يک ساعت صبح ها و عصرها را با هم خواهيد بود. حتي اگر اهل حرف زدن نباشيد، همين که گرماي حضور در کنار هم را تجربه مي کنيد خودش غنيمت است. چه بسا در راه برگشت يکهويي شور و عشقتان گل کرد و چهار قدمي با هم پياده روي کرديد، عصرانه يا شامي به بدن زديد يا ساعتي را در پارکي سينمايي جايي گذرانديد.
فرمان 9- برنامه هاي مشترک بگذاريد
معمولا زن و مردهاي شاغل وقتي به خانه برمي گردند، ديگر دل ودماغ و حوصله اي برايشان باقي نمانده. دلشان مي خواهد فقط دراز بکشند و استراحت کنند. اگر تقسيم کار صورت نگرفته باشد که ديگر ارتباطشان بالکل قطع مي شود؛ زن بعد از کار بيرون فقط مشغول رسيدگي به امور خانه است و حرص خوردن از دست آقا اما شما غير از تقسيم کار، بهتر است برنامه هاي مشترکي تعريف کنيد که بهتان لذت با هم بودن را يادآوري کند.
علاقمندي هاي مشترک را پيدا کنيد و براساس شان هر شب ساعتي را به انجام اين فعاليت هاي دو نفره اختصاص دهيد. فيلم ببينيد، بازي کنيد يا حتي درباره اتفاقات طول روز حرف بزنيد و طرف مقابلتان را هم تشويق به حرف زدن کنيد. نگذاريد کار شما را از هم دور کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر