صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

مقصر واقعي کم‌فروشي اينترنت کيست؟

تمام شدن حجم اينترنت مسئله‌اي قابل پيش‌بيني است اما برخي کاربران احساس مي‌کنند زمان تمام شدن ظرفيت اينترنت آن‌ها مطابقت چنداني با ميزان مصرف‌شان نداشته است و در اين ميان بايد ديد که اين مسئله به هکرها بر‌مي‌گردد يا کم‌فروشي شرکت‌هاي اينترنتي.

کد خبر: 2258

تمام شدن حجم اينترنت مسئله‌اي قابل پيش‌بيني است اما برخي کاربران احساس مي‌کنند زمان تمام شدن ظرفيت اينترنت آن‌ها مطابقت چنداني با ميزان مصرف‌شان نداشته است و در اين ميان بايد ديد که اين مسئله به هکرها بر‌مي‌گردد يا کم‌فروشي شرکت‌هاي اينترنتي.


به گزارش افتانا (پايگاه خبري امنيت فناوري اطلاعات)، شايد بسياري از کاربران اينترنت اين تجربه را داشته باشند که حجم اينترنت‌شان ناگهان ته کشيده است. البته تمام شدن حجم اينترنت مسئله‌اي قابل پيش‌بيني است اما برخي کاربران احساس مي‌کنند زمان تمام شدن ظرفيت اينترنت آن‌ها مطابقت چنداني با ميزان مصرف‌شان نداشته است.

نظر برخي کاربران اين است که شرکت‌هاي اينترنتي کم‌فروشي مي‌کنند اما خود شرکت‌هاي اينترنتي تقصير را به گردن هکرهايي مي‌اندازند که به اينترنت کاربران دسترسي پيدا مي‌کنند، ترافيک مصرفي کاربر را افزايش مي‌دهند و در نهايت حجم اينترنت وي را استفاده مي‌کنند.

اگر اتمام ناگهاني حجم اينترنت ناشي از کم‌فروشي شرکت‌هاي اينترنتي باشد، وظيفه جلوگيري و رسيدگي به اين امر بر عهده سازمان تنظيم مقررات است.

علي‌اصغر عميديان در مورد اين مطلب با اشاره به نظارتي که از سوي سازمان تنظيم مقررات بر نحوه اجراي مقررات از سوي شرکت‌ها مي شود، قول برخورد با شرکت‌هايي را داده که به اعتقاد کاربران در فروش اينترنت کم‌فروشي مي‌کنند.

وي به عنوان رييس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي، سازماني که وظيفه نظارت بر کيفيت اينترنت را دارد، تصريح کرد که اگر اجحافي در حوزه پهناي باند صورت مي‌گيرد و شرکتي در اين حوزه کم‌فروشي کند، پس از مدتي او را جريمه کرده و بعد از تکرار نيز براي مدتي ممکن است مدت پروانه آن‌ها کم شود يا در صورت تکرار پروانه آن‌ها لغو شود.

عميديان در ادامه استقرار يک دادسراي ويژه در سازمان تنظيم مقررات ارتباطات از جمله عواملي دانست که م‌ تواند ميزان تعهد شرکت‌ها به مقررات رگولاتوري افزايش دهد اما همه پيگيري‌هاي رگولاتوري در صورتي اتفاق مي‌افتد که اين سازمان متوجه کم‌فروشي صورت گرفته از سوي شرکت اينترنتي بشود و بتواند به موقع جلوي آن را گرفته و علاوه بر خسارتي که بايد از سوي شرکت به کاربران پرداخت شود، شرکت اينترنتي را نيز جريمه کند.

درنهايت بايد توجه داشت که درصد بسيار کمي از کاربران حاضر به صرف وقت و هزينه براي پيگيري کمفروشي شرکت اينترنتي هستند و اگر سازمان تنظيم مقررات و بخش نظارت آن نتواند به درستي شرکتها را پايش کند، احتمال دريافت اين خسارت و جريمه شرکت نيز نزديک به صفر است.

شرکت‌هاي اينترنتي که زير بار انجام چنين کم‌فروشي نمي‌روند به همين نظارتهاي سازمان تنظيم مقررات اشاره دارند. رييس کميسيون اينترنت سازمان نظام صنفي رايانه‌اي تهران تاکيد کرد ‌که با وجود نظارت‌هاي رگولاتوري شرکت‌هاي اينترنتي امکان کم‌فروشي ندارند.

محمد رضا کريمي، رييس کميسيون اينترنت نصر تهران، نيز با اشاره به اين مطلب که هيچ شرکت اينترنتي مجوز‌داري با وجود نظارت‌هاي کاملا رگولاتوري نمي‌تواند در فروش اينترنت کم‌فروشي کند، هکرهايي را مسئول کم شدن حجم اينترنت کاربران مي‌داند که با دسترسي به اکانت يک کاربر حجم اينترنت آن را استفاده مي‌کنند.

وي با اشاره به اي‌نکه گاهي برخي حمله‌هاي سايبري باعث مي‌شود حجم اينترنت کاربران به‌طور غيرطبيعي مصرف شود، توضيح داد: اين‌که گاهي حجم خريداري شده از سوي مشترکان با حجمي که اين افراد مصرف مي‌کنند مطابقت ندارد، در برخي مواقع وجود هکرها باعث مي‌شود ترافيک مصرفي کاربر بيش از مصرف وي افزايش پيدا کند و سيستم اکانتينگ نيز نمي‌تواند بين ترافيک مصرفي از سوي کاربر واقعي و هکر تفکيک قائل شود.

کريمي درباره اين‌که چگونه مي‌توان جلوي چنين حمله‌هاي سايبري را گرفت، به نقش شرکت زيرساخت در اين زمينه اشاره و اظهار کرد: در مورد اين‌گونه حملات سايبري با شرکت زيرساخت جلساتي برگزار شده است. شرکت زيرساخت نياز به انجام برنامه‌هايي از جمله Black holding دارد که بتواند اينترنت شرکت‌ها را مانيتور کرده و جلوي مصرف حجم اينترنت از سوي هکرها را بگيرد.

وي درباره اجراي چنين طرحي از سوي شرکت ارتباطات زيرساخت از استفاده از برنامه‌هاي به صورت پايلوت در شرکت زيرساخت خبرداد و گفت: اين اتفاق به صورت پايلوت از سوي شرکت زيرساخت در حال اجراست تا هر جايي که شرکت‌ها احساس کردند مورد حمله‌هاي هکرها قرار گرفتند زيرساخت جلوي اين حمله را بگيرد.

اما اينکه خسارت‌ديده‌ها بايد به کجا مراجعه کنند مسئله مهم ديگري در اين زمينه است که براي پاسخ به آن بايد دانست کدام يک از شرکت‌هاي اينترنتي يا شرکت زيرساخت مسئول خسارت وارده به کاربران است.

رييس کميسيون اينترنت نصر تهران با اشاره به اين‌که در بيشتر موارد پيدا کردن منبع هک امکان‌پذير نيست، خاطر نشان کرد: اگر خسارتي از سوي حملات سايبري به مشترکان اينترنت وارد شود برخي شرکت‌ها حجم اضافي را به جاي حجم اينترنت مصرف‌ شده مشترک در اختيار وي قرار مي‌دهد.

کريمي درباره‌ اين‌که يک کاربر اينترنت چه‌طور مي‌تواند متوجه کاهش غيرمعمول حجم اينترنت خود شود، گفت: کاربران مي‌توانند گزارش حجم اينترنت مبادله شده بين کاربر و شرکت ISP را اندازه‌گيري کنند اما اين امر کاري تخصصي است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر