صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 1

دولت چقدر برای رتبه‌بندی «معلمان» و خصوصی‌سازی هزینه کرده است؟

دولت چقدر برای رتبه‌بندی معلمان و خصوصی‌سازی هزینه کرده است؟ بودجه ٥/١٣ هزار میلیارد ریالی رتبه‌بندی معلمان

کد خبر: 21854

دولت چقدر برای رتبه‌بندی معلمان و خصوصی‌سازی هزینه کرده است؟
بودجه ٥/١٣ هزار میلیارد ریالی
رتبه‌بندی معلمان

«اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان، ٥/١٣ هزار میلیارد ریال برای دولت هزینه دارد.» این جمله‌ای است که علی‌اصغر فانی، وزیر آموزش‌وپرورش روز ۲۱ فروردین امسال در جمع فرهنگیان و بازنشستگان شهرستان نطنز گفته بود. ٥/١٣ هزار میلیارد ریال تنها آماری است که از برآورد بودجه نظام رتبه‌بندی معلمان منتشر شده است. این صحبت درست شش روز بعد از اعلام افزایش حقوق معلمان توسط وزارتخانه و از قول فانی به رسانه‌ها بود. اما بعد از گذشت یک سال از خصوصی‌سازی هنوز هیچ آماری از بودجه خصوصی‌سازی در دسترس نیست. گرچه اگر دست و پاهای‌ پرتوان‌مان به یاری بیایند می‌توان رقمی حدودی از میزان بودجه اعلام کرد!

وزیر آموزش و پرورش روز ۱۶ اردیبهشت، درست یک روز بعد از پایان تعطیلات نوروزی، به صداوسیما اعلام کرد: «براساس احکام جدید، حقوق دریافتی معلمان از ۱۶۰ تا۶۰۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت و ۱۴ درصد افزایش حقوق کارکنان در سال ۹۴ نیز به آن اضافه می‌شود.» فانی همان روز اعلام کرد احکام رتبه‌بندی معلمان از اول مهر صادر می‌شود و براساس این طرح معلمان به رتبه‌های پایه ارشد، خبره و عالی تقسیم می‌شوند و درصدد افزایش مهارت‌های حرفه‌ای خود برمی‌آیند. او گفته بود شاخص‌های رتبه‌بندی معلمان را تا شهریور مشخص می‌کنند و به تصویب دولت می‌رسانند. وزیر انگار حساسیت مجلس روی خودش را حسابی درک کرده و فهمیده بود که اگر دیر بجنبد در چاله استیضاح می‌افتد. برای همین بلافاصله بعد از تعطیلات نگذاشت عرق راه ملت خشک شود که حتی قول استخدام پنج هزار نیرو در آموزش و پرورش را داد: «از طریق ماده ٢٨ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی قول این استخدام‌ها را گرفته‌ایم و به زودی آزمون استخدامی برگزار خواهیم کرد. اولویت استخدام هم با مربیان پیش‌دبستانی خواهد بود.»

اینکه چرا طرح رتبه‌بندی معلمان اینقدر باطمانینه و خرامان‌خرامان به مجلس رسیده است، برمی‌گردد به اینکه بودجه‌ای برای آن در نظر گرفته نشده بود.

قبل از شفاف‌سازی وزیر در باب میزان بودجه در نظر گرفته‌شده برای رتبه‌بندی و زمانی که قرار بود این طرح به مجلس برسد، ابوالقاسم خسروی‌سهل‌آبادی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفته بود درنظر نگرفتن اعتبار برای نظام رتبه‌بندی معلمان در بودجه سال ٩٤ دلیل ارایه نشدن این طرح ازسوی آموزش و پرورش به مجلس است: «نظام رتبه‌بندی معلمان دو سال پیش و در زمان تصدی وزارت آقای حاجی‌بابایی در وزارت آموزش‌وپرورش در جلسه‌ای با حضور برخی اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و نمایندگان کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس طراحی و پیگیری‌های لازم برای اجرای آن آغاز شد. بنا بود که پس از انجام کارهای کارشناسی، این موضوع به صورت لایحه‌ای به مجلس ارایه شود، اما متاسفانه این طرح در دولت قبل اجرا نشد، ولی در دولت یازدهم وزیر آموزش و پرورش از ابتدای کار خود بارها در مصاحبه‌ها اعلام کرد طرح نظام رتبه‌بندی معلمان را به مجلس ارایه خواهد کرد و در آغاز سال تحصیلی ٩٣ هم از سوی وی تاکید شد که در آینده‌ای نزدیک طرح نظام رتبه‌بندی معلمان به مجلس ارایه می‌شود.»

اما این اتفاق نیفتاد تا اینکه وزیر هوا را پس دید و تصمیم گرفت دست به دامن دولت شود تا بودجه این کار را از بخش‌های دیگر تامین کند و این طرح به مجلس ارایه شود. از آنجایی که بودجه آموزش و پرورش بودجه محدودی است، به نظر می‌رسد بودجه رتبه‌بندی قرار نیست از کیسه آموزش‌و‌پرورش برود و قرار است از راه‌های دیگری تامین شود.

۹۰ میلیارد بودجه احتمالی خصوصی‌سازی

وزیر آموزش و پرورش یکی از کسانی بود که دفاع جانانه‌ای از طرح خصوصی‌سازی مدارس داشت. او گفته بود اگر واگذاری به بخش خصوصی صورت گیرد، انقلابی در آموزش و پرورش به وجود خواهد آمد: «در قانون اساسی ذکر شده دولت موظف است تا پایان دوره متوسطه زمینه تحصیل رایگان دانش‌آموزان کشور را تامین کند که ما هم‌اکنون در حال انجام این کار هستیم. امسال اعلام کرده‌ایم در مدارسی که تراکم دانش‌آموزان در کلاس درس بالاست به عنوان مثال ۴۰ دانش‌آموز در یک کلاس حضور دارند ۱۰ نفر از این دانش‌آموزان را به مدرسه غیردولتی نزدیک مدرسه می‌فرستیم که هزینه را نیز دولت می‌دهد.

بر این اساس کلاس ۴۰نفره مدرسه دولتی ۳۰نفره می‌شود و مدرسه غیردولتی که ۱۵ دانش‌آموز در کلاس درس داشته، تعداد دانش‌آموزانش افزایش می‌یابد یعنی کلاس‌های درس مدرسه دولتی و غیردولتی در وضعیت تعادل قرار می‌گیرند و دانش‌آموزی که از مدرسه دولتی به غیردولتی می‌رود نیز پولی پرداخت نمی‌کند.»

اسفندیار چهاربند مدیرکل آموزش و پرورش تهران، بعدها جزییات بیشتری اعلام کرد و گفت: «به موسسان بخش خصوصی اعلام کرده‌ایم که فضا، تجهیزات، مدیر و سرایدار را به همراه ۴۵۰ هزار تومان به ازای هر دانش‌آموز به آنها پرداخت کنند و موسس باید حقوق پرسنل و سایر موارد را خود پرداخت کند.»

اواخر اسفند سال گذشته، جبار کوچکی‌نژاد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، در حرف‌هایش درباره خصوصی‌سازی مدارس گریزی هم به تعداد دانش‌آموزانی که به این صورت مورد آموزش قرار گرفتند زد و گفت: «۲۰۰ هزار دانش‌آموز مدارس دولتی در قالب این طرح توسط بخش خصوصی اداره شدند.» وزیر آموزش و پرورش، پیشتر در شروع سال تحصیلی ٩٤-٩٣ اعلام کرده بود برای هر دانش‌آموز سالانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هزینه می‌شود. ماشین حساب‌های‌تان را آماده کنید! اگر قرار بود این ۲۰۰ هزار دانش‌آموز خارج از خصوصی‌سازی تحصیل کنند باید ۳۲۰ میلیارد تومان هزینه این افراد می‌شد.

اما به ادعای مدیرکل آموزش‌وپرورش تهران این مبلغ به ۹۰ میلیارد تومان تقلیل یافته. تقلیل ۲۳۰ میلیارد‌تومانی‌ای که گویی هیچ به صرفه نبوده و حتی باعث شده خانواده‌ها ناراضی باشند و خدا می‌داند که اگر مسوولان آموزش و پرورش بخواهند رقم واقعی را اعلام کنند، چقدر رقم حدسی ما تغییر خواهد کرد.

اعتماد

نظرات بینندگان

  • معلم معلم

    | |

    چطور کسی که 45 سال کار کرده و بازنشسته شده توان دفاع از حقوق معلم ها رو داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ارسال نظر