صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

باروری ابرها در کشور در 20 روز آینده

مدیر مرکز ملی مطالعات و تحقیقات باروری ابرها با بیان اینکه فقط 20 روز تا پایان زمان اجرای عملیات باروری ابرها در کشور فرصت داریم، افزود: در مورد پایتخت نیز، به محض وارد شدن سامانه ای مناسب برای باروری ابر، آماده اجرای این عملیات هستیم.

کد خبر: 21829

ایرنا/ مدیر مرکز ملی مطالعات و تحقیقات باروری ابرها با بیان اینکه فقط 20 روز تا پایان زمان اجرای عملیات باروری ابرها در کشور فرصت داریم، افزود: در مورد پایتخت نیز، به محض وارد شدن سامانه ای مناسب برای باروری ابر، آماده اجرای این عملیات هستیم.

محمدمهدی جوادیان زاده افزود: زمان اجرای عملیات باروری ابرها تا 20 اردیبهشت ماه هر سال است و بعد از آن عملیات تا اول آبان ماه که فصل باروری است، متوقف و در این مدت اقدامات برای نوسازی و آماده سازی تجهیزات انجام می شود.

وی ادامه داد: سال گذشته عملیات باروری ابرها از ابتدای دی ماه آغاز شد و از آن زمان تاکنون هشت پرواز در تهران با هدف باروری ابرها انجام شده و ممکن است دیگر فرصتی برای باروری در تهران پیش نیاید.

جوادیان زاده اظهار کرد: درحال حاضر هواپیمای مرکز ملی مطالعات و تحقیقات باروری ابرها، برای پرواز و باروری ابرها در تهران آماده است.

وی با بیان اینکه سیستم های جوی مرتب پایش می شود، اظهار کرد: سیستم های جوی در فصل بهار بیشتر از جنس ابر کومولوس است که موجب بارش تگرگ و بروز سیل می شود؛ از این رو طبق قانون تعلیق باروری ابرها برای جلوگیری از بروز خسارت ، عملیات بر روی این سامانه ها انجام نمی شود.

جوادیان زاده تاکید کرد: اگر سامانه های وارد شده به کشور دارای چنین معیارهایی باشد، عملیات باروری انجام نمی شود از این رو سیستم های جوی را مرتب کنترل و پایش می کنیم تا به محض اینکه سامانه ای واجد شرایط باروری وارد تهران شود، تیم باروری در پایتخت مستقر و عملیات را انجام دهند.

وی گفت: یک بخش پیش بینی در مرکز ملی مطالعات و تحقیقات باروری ابرها وجود دارد که مرتب منطقه عملیاتی باروری ابرها در سراسر کشور را کنترل می کند. همچنین کارگروه تصمیم گیری در این مرکز شکل گرفته که در صورت لزوم اقدام به برگزاری جلسه می کند و با بررسی جوانب مختلف موضوع و سیستم های فعال، در مورد علمیات باروری تصمیم گیری می کند.

جوادیان زاده افزود: هفته گذشته یک سامانه بارشی وارد تهران شده بود اما به علت احتمال بارش تگرگ و به رغم آماده بودن تیم باروری ابرها، عملیات انجام نشد. همچنین در شرایطی مشابه هواپیمای این تیم به آذربایجان شرقی اعزام شد اما به دلیل پیش بینی احتمال بارش تگرگ شدید و وقوع سیل، عملیات باروری ابرها انجام نشد.

وی افزود: تاکنون عملیات باروری ابرها در استان های تهران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کرمان، فارس، اصفهان، یزد، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد انجام شده است.

جوادیان زاده گفت: همچنین در کرمانشاه، خراسان رضوی و خراسان شمالی به عنوان استان هایی که جزو برنامه های آینده برای اجرای عملیات باروری ابرها هستند، پروازهای آزمایشی و شناسایی انجام شده است.

مدیر مرکز ملی مطالعات و تحقیقات باروری ابرها در مورد هزینه باروری ابرها اظهار کرد: هر سورت پروازی باروری ابرها حدود 120 تا 150 میلیون تومان هزینه دارد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر