صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

ترين ها/ کوچک‌ترين قاتل جهان!

تيراندازي تصادفي يک پسر بچه دو ساله به مادرش در ايالت آيداهوي آمريکا در روز گذشته منجر به يتيم شدن او شد، اما سوال اينجاست که اينگونه کشتارها در آينده چقدر مي‌توانند تکرار شوند؟ به مانند ساير وقايع تيراندازي در آمريکا، هيچ عکسي از صحنه جرم اتفاق روز گذشته منتشر نشد و تنها به انتشار چند عکس از نماي بيرون فروشگاه والمارت (محل وقوع حادثه) بسنده شد.

کد خبر: 2152

مهر/ تيراندازي تصادفي يک پسر بچه دو ساله به مادرش در ايالت آيداهوي آمريکا در روز گذشته منجر به يتيم شدن او شد، اما سوال اينجاست که اينگونه کشتارها در آينده چقدر مي‌توانند تکرار شوند؟
به مانند ساير وقايع تيراندازي در آمريکا، هيچ عکسي از صحنه جرم اتفاق روز گذشته منتشر نشد و تنها به انتشار چند عکس از نماي بيرون فروشگاه والمارت (محل وقوع حادثه) بسنده شد.

آتلانتيک در تحليلي حول ماجراي تيراندازي روز گذشته در ايالت آيداهوي آمريکا نوشت: زياد اتفاق نمي‌افتد که يک تيراندازي مرگبار توجه عمومي و ملي را در آمريکا به خود جلب کند. طبق تحقيق صورت گرفته بر روي اينگونه حوادث در دو سال گذشته، دهها تيراندازي منجر به مرگ رخ داده که از توجه روزمره مردم بدور مانده است. حتي تشعشعات تيرباران‌هاي دسته جمعي نيز به ندرت باعث جلب توجه رادار احساسات آمريکايي‌ها شده است.

در اين بين، گهگاهي حوادثي رخ داده‌اند که حقيقتاً نفس جامعه آمريکا را به شماره انداخته‌اند. يکي از آن‌ها، واقعه ديروز آيداهوست که در آن کودکي که بهمراه مادرش در فروشگاه زنجيره‌اي والمارت در حال قدم زدن بود، به ناگاه اسلحه پنهان مادرش را از کيف او بيرون آورد و با شليک به سمت مادرش، او را کشت. دلايل زيادي براي توجيه جلب توجهات عمومي به اين حادثه وجود دارد: اکنون فصل تعطيلات و تفريح آمريکايي‌هاست و جريان اخبار در جامعه آرام و کند است؛ قرباني مادري جوان بوده و تنها ۲۹ سال سن داشته است؛ اين واقعه در فروشگاه والمارت که يک شعبه از آن بيخ گوش بسياري از آمريکايي‌هاست، رخ داده است.


ورونيکا راتليج (مقتول) و پسرش

با تمام اين اوصاف و دلايل فوق، دليل اصلي بولد شدن اين خبر، قاتل کوچک آن است؛ پسر بچه‌اي دو ساله که حتي نميدانسته در حال انجام چه جنايتي ست، مادرش را بنا به اتفاق کشته است. اين اتفاق چطور ميتوانسته رخ دهد؟ چند مرتبه در آينده شاهد چنين وقايعي خواهيم بود؟ مثل بسياري از سوالات درباره خشونت‌هاي ناشي از تيراندازي در جامعه آمريکا، جواب به اين سوالات نيز نامعلوم و مبهم است و مع الاسف آمار قابل اتکايي از وقايع تيراندازي بوسيله کودکان در دسترس نيست.

بگذاريد از آيداهو شروع کنيم؛ خبرنگاران از معاون کلانتر پرسيدند چرا مقتول توانسته اسلحه به فروشگاه بياورد؟ جواب اين بود که اين مساله بسيار معمولي در اين منطقه است و بسياري از مردم، اسلحه به همراه‌ دارند. مردم ايالت آيداهو از لحاظ شمار تملک اسلحه جزو ايالت‌هاي پيشتاز هستند و مقتول اين ماجرا، مجوز حمل پنهان سلاح داشته است. پدرخوانده مقتول عنوان کرده، اسلحه داخل يک کيسه زيپ دار در داخل کيف زنانه مقتول قرار داشته اما پسر بچه توانسته آن را باز کرده و اسلحه را بدست آورد.

در ابتداي سال ۲۰۱۴ و در حين تمرين تيراندازي در آريزونا نيز، کنترل يک اسلحه يوزي از دست يک کودک ۹ ساله خارج شد و منجر به مرگ مربي او گشت. هر چند اينگونه وقايع اغلب توسط رسانه‌ها گزارش مي‌شود، اما پايگاه داده‌اي موجود نيست و ارگاني وجود ندارد که بتواند آمار دقيق اينگونه وقايع را اعلام کند. مرکز کنترل و بيماري آمريکا اعلام کرده که تنها آمار ۱۷ ايالت در سال ۲۰۱۱ موجود است و بر طبق آن، ۱۱ مورد قتل بر اثر تيراندازي افراد کمتر از ۱۴ سال رخ داده است. هر چند اين يک داده قابل اعتناست اما چيزي درباره تصوير کلي اينگونه حوادث در کل کشور ارائه نمي‌دهد. براي مثال پاسخ به اين سوالات همچنان مبهم است: آيا اين اعداد در ايالت‌هايي با آمار اسلحه بالا بوده است يا کم؟ آيا در اين ايالت‌ها قوانين سفت و سختي براي حمل سلاح وجود داشته يا قوانين سهل و آسان بوده‌اند؟ چند قاتل زير ۱۰ سال دارند؟ اوضاع در مورد وقايع رخ داده توسط نوجوانان ۱۴ تا ۱۸ سال چگونه است؟
در سال ۲۰۱۳، روزنامه نيويورک تايمز، يک نگاه دلخراش به تيراندازي‌هاي منجر به مرگ توسط کودکان انداخت و در انتها اينطور نتيجه‌گيري کرد: "ما صدها مورد از اين وقايع که در آن‌ها قاتل يک کودک بوده‌است را بررسي کرده و دريافتيم ميزان واقعي اين وقايع دو برابر آن چيزي است که رسماً توسط مقامات بيان مي‌شود". حال بحث اينجاست که مادامي که اسلحه و مجوز حمل آن به وفور در جامعه آمريکا وجود دارد، چطور ميتوان از دسترسي اطفال به سلاح‌هاي موجود در دست افراد بزرگسال جلوگيري کرد؟

نظرات بینندگان

ارسال نظر