صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

جزئيات تغيير تعرفه‌هاي تلفن ثابت

اين‌که ما مجوز ورود به نسل‌هاي بالاتر ارتباطي را به اپراتورها داده‌ايم اگرچه امتيازي براي آنها محسوب مي‌شود و کار آنها وسعت پيدا مي‌کند اما در حقيقت با ارائه‌ي اين مجوزها قصد ما آن است که براي مردم امکاني ايجاد شود که از تکنولوژي‌هاي روز دنيا عقب نماند و از خدماتي که در کشور‌هاي ديگر استفاده مي‌شود مردم ايران نيز استفاده کنند.

کد خبر: 2141

ايسنا/ وزير ارتباطات درباره تغيير تعرفه‌هاي تلفن ثابت خاطر نشان کرد: کسي نگفته که قصد افزايش اين تعرفه‌ها را داريم بلکه ما مي‌خواهيم تعرفه‌ها متعادل شود.

محمود واعظي، در پاسخ به اين سوال که با توجه به تاکيد دولت يازدهم و به ويژه وزير ارتباطات مبني بر بالا نرفتن تعرفه‌هاي ارتباطي و فشار نيامدن به مردم همچنان به نظر مي‌رسد در اين دولت بيشترين امتيازات براي اپراتورها در نظر گرفته شده و اپراتورها نه تنها مجاز به ارائه‌ي خدمات نسل‌هاي بالاتر که منجر به سوددهي بيشتر براي آنها مي‌شود شده‌اند بلکه براساس مجوز‌هاي وزارت ارتباطات در نهايت توانسته‌اند تعرفه‌هاي مختلف خود را افزايش دهند اظهار کرد: اين‌که ما مجوز ورود به نسل‌هاي بالاتر ارتباطي را به اپراتورها داده‌ايم اگرچه امتيازي براي آنها محسوب مي‌شود و کار آنها وسعت پيدا مي‌کند اما در حقيقت با ارائه‌ي اين مجوزها قصد ما آن است که براي مردم امکاني ايجاد شود که از تکنولوژي‌هاي روز دنيا عقب نماند و از خدماتي که در کشور‌هاي ديگر استفاده مي‌شود مردم ايران نيز استفاده کنند.

وزير ارتباطات ادامه داد: در گذشته مجوز به تکنولوژي داده مي‌شد، اما ما براي اين‌که اپراتورها مجاز باشند با سرمايه کمتر، خدمات متنوع‌تري را به مردم ارائه کند تکنولوژي را آزاد کرده و به اپراتورها مجوز داديم که به نسل‌هاي بالاتر ورود کنند.

واعظي همچنين عنوان کرد: براين اساس فکر مي‌کنم در کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات و وزارت ارتباطات مهم‌ترين هدف آن است که مردم بتوانند از امکاناتي که ما را به سمت شبکه ملي اطلاعات و دولت الکترونيک پيش مي‌برد به تدريج بهره‌مند شويم.

وزير ارتباطات همچنين اظهار کرد: قرار نيست در کشور تمام امور به دست دولت انجام شود چرا که بخش خصوصي توان انجام کارهاي بزرگي را دارد که اگر قرار باشد دوام بياورد بايد به اين حيطه‌ها ورود پيدا کند. ما نيز در تصميمات خود هم ملاحظه مردم را مي‌کنيم و هم بخش خصوصي را مورد توجه قرار مي‌دهيم و در اين ميان طبيعي است که گاهي مردم و اپراتور فکر کنند در تصميم‌گيري به آنها فشار وارد مي‌شود.

اين عضو کابينه دولت يازدهم در ادامه‌ي صحبت‌هاي خود در پاسخ به اين سوال ايسنا که آيا از نظر او در حال حاضر تعرفه‌هاي جديدي که در بخش‌هاي مختلف ارتباطي اعلام مي‌شود عادلانه است، توضيح داد: آنچه تاکنون تصويب شده قطعا به همين شکل است به عنوان مثال در حوزه اينترنت و ديتا پيش از اين براساس مصوبه‌اي که سه سال قبل ابلاغ شده بود به ازاي هر کيلوبايت داده رقمي بالغ بر 14.5 ريال اعمال مي‌شد که اخيرا اپراتورها در اين زمينه تعرفه‌اي معادل پنج ريال را اعمال مي‌کردند که ما اين تعرفه را به نيم ريال رسانده و حدود 10 برابر کاهش داديم.

وي در ادامه يادآور شد: اين تصميمات همه براي آن است که مردم بتوانند از خدمات ارتباطي با سهولت بيشتري استفاده کنند.

واعظي ادامه داد: در حال حاضر تعرفه‌هاي مخابرات به گونه‌اي است که مشترکان براي استفاده از تلفن ثابت در درون استان تنها دقيقه‌اي 30 ريال پرداخت مي‌کند.

وزير ارتباطات در پاسخ به اين سوال که پيش از اين تعرفه هر دقيقه مکالمه درون‌شهري به ازاي هر سه دقيقه پنج تومان بوده، توضيح داد: اکنون اين تعرفه 30 ريالي براي تمام استان محسوب مي‌شود و مشترکان تلفن ثابت در هر استاني که سکونت داشته باشند مي‌توانند با پرداخت همين هزينه با تمام شهرهاي استان ارتباط برقرار کنند. در حالي که پيش از اين براي نقاط مختلف ايران طبقه‌بندي‌هايي صورت گرفته بود که هر 200 کيلومتر يک زوم محسوب شد و براين اساس افرادي که در نقاط مرزي سکونت داشتند بخش قابل توجهي از درآمد خود را بابت تماس‌هاي تلفني هزينه مي‌کردند اما اکنون تعرفه مکالمه تمام استان‌ها با يکديگر 330 ريال است.

وي همچنين اظهار کرد: اکنون هم کسي نگفته است که مي‌خواهيم تعرفه‌هاي تلفن ثابت را گران کنيم و در واقع برنامه‌ي ما آن است که اين تعرفه‌ها متعادل شوند. در دوره‌اي پيش از اين قرار بر اجراي طرح هم‌کدسازي بود و مخابرات به شدت با اين موضوع مخالف بوده و اينگونه اعلام مي‌کرد که با اجراي اين طرح متضرر مي‌شود، اما ما خواستيم که مردم طعم شيرين همکدي را بچشند تا پس از يک دوره شش ماهه بار ديگر در تعرفه‌هاي تلفن ثابت تجديد‌نظر و بازنگري صورت بگيرد.

او ادامه داد: حال نيز ما هنوز اين بازنگري را انجام نداده و تعرفه‌ها را تغيير نداده‌ايم و اگر پس از اعمال تعرفه‌هاي جديد نقطه‌نظري بود آنگاه مي‌شود نسبت به آن صحبت کرد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر