صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

اغفال تحصيلکرده ها توسط زن هزار چهره‌

کد خبر: 2067

آريا/ زن 46 ساله خود را فارغ‌ التحصيل مالزي، استاد دانشگاه، وکيل دادگستري و يک فرد بانفوذ در دانشگاه‌هاي کشور معرفي مي‌کرد تا بتواند دست به کلاهبرداري از طعمه‌هاي تحصيلکرده‌اش بزند.

نخستين شکايت از اين زن خرداد امسال در اداره پليس شهر رشت ثبت شد. شاکي فارغ‌التحصيل مقطع فوق‌ليسانس در يکي از دانشگاه‌هاي رشت بود که از مدت‌ها قبل به‌دنبال کار مي‌گشت تا اينکه در دام زن کلاهبردار گرفتار شد. اين مرد جوان در تشريح ماجرا به مأموران گفت: مدت‌ها بود که علاقه داشتم در دانشگاه اردبيل مشغول به‌کار شوم تا اينکه با زني آشنا شدم که مي‌گفت مدرک دکتري رشته کامپيوتر را از دانشگاهي در مالزي دريافت کرده اما چون هنوز کارهاي مربوط به تسويه حساب با دانشگاه را انجام نداده، مدرکش به دستش نرسيده است.

اين زن مدعي بود که نفوذ زيادي در دانشگاه‌هاي مختلف و آشنايايي در مجلس دارد. وقتي از علاقه‌ام به‌کار در دانشگاه اردبيل باخبر شد، گفت که نماينده اين شهر را به خوبي مي‌شناسد و مي‌تواند کاري کند که من در دانشگاه آنجا استخدام و مشغول به‌کار شوم. من هم که حرف‌هاي او را باور کرده بودم، مدارک مورد نياز را در اختيارش قرار دادم و حتي وقتي مدعي شد که بابت انجام اين کار بايد 10ميليون تومان پرداخت کنم، اين مبلغ را از اقوام و آشنايان قرض گرفتم و به‌حساب او واريز کردم. ولي پس از مدتي اين زن ناپديد شد و ديگر به تماس‌هايم پاسخ نداد. اين همه اظهارات مرد جوان نبود چرا که وي در ادامه از دومين کلاهبرداري زن شياد نيز پرده برداشت. وي گفت: از آنجا که حرف‌هاي اين زن را باور کرده بودم، يکي از دوستانم را به او معرفي کردم. دوستم هم مثل من تحصيلکرده بود و مي‌خواست عضو هيأت علمي يکي از دانشگاه‌ها شود. اين زن به او گفت که به راحتي مي‌تواند کارهاي عضويت او در هيأت علمي دانشگاه را انجام دهد و با اين بهانه 8ميليون تومان از وي گرفت اما سر او هم کلاه گذاشت و ديگر خبري از وي نشد

پس از اظهارات نخستين شاکي، تحقيقات براي شناسايي و دستگيري زن کلاهبردار شروع شد. هنوز ردي از او به‌دست نيامده بود که مأموران با شکايت‌هاي مشابه ديگري نيز روبه‌رو شدند. شکايت‌هايي که نشان مي‌داد اين زن از افراد ديگري نيز با همين شگرد کلاهبرداري کرده است. بررسي‌ها نشان مي‌داد که زن هزار چهره‌ با معرفي خود به‌عنوان استاد دانشگاه، عضو هيأت علمي يا وکيلي بانفوذ که آشنايان زيادي در مجلس دارد طعمه‌هايش را از بين دانشجويان يا فارغ‌التحصيلان مقطع فو‌ق‌ليسانس انتخاب مي‌کرد و به آنها وعده گرفتن وام‌هاي ميليوني، عضويت در هيأت علمي يا استخدام در سازمان‌ها و ادارات دولتي مي‌داد. سپس به بهانه‌هاي انجام کارهاي اداري از آنها مبالغي ميليوني دريافت مي‌کرد.

درحالي‌که تعداد شاکيان اين زن به 8نفر رسيده بود، مردي با پليس تماس گرفت و سرنخ مهمي در اختيار مأموران قرار داد. او گفت که زن هزار چهره‌ قرار است به بهانه گرفتن وام ميليوني از وي مبلغي دريافت کند اما چون او از ماجراهاي کلاهبرداري‌هاي اين زن خبر داشته، تصميم گرفته موضوع را به پليس خبر دهد. با اطلاعاتي که اين مرد در اختيار مأموران قرار داد، آنها راهي محل قرار شدند و توانستند زن هزار چهره‌ را زماني که براي دريافت پول آمده بود در بندرانزلي دستگير کنند.

سرهنگ فلاح کريمي، رئيس پليس آگاهي استان گيلان با بيان اين خبر گفت: بازجويي از متهم نشان مي‌دهد که او با انتشار کارت تدريس، خودش را دکتر معرفي مي‌کرد و مدعي مي‌شد که بيش از 17سال سابقه کاري دارد و در زمينه‌هاي مختلفي ازجمله نرم‌افزار، مکانيک و عمران تدريس مي‌کرده است. تا‌کنون 8شاکي اين زن شناسايي شده‌اند و شاکيان احتمالي مي‌توانند براي پيگيري شکايت خود به اداره آگاهي رشت مراجعه کنند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر