صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

داستان احراز هويت کاربران اينترنت چه‌بود؟

مدتي است وزير ارتباطات از لزوم احراز هويت کاربران اينترنت خبر داده و اين موضوع در ميان برخي کاربران دغدغه‌هايي را ايجاد کرده که آيا به اين شيوه قرار است اطلاعات آنها رصد شود؟

کد خبر: 1967

مدتي است وزير ارتباطات از لزوم احراز هويت کاربران اينترنت خبر داده و اين موضوع در ميان برخي کاربران دغدغه‌هايي را ايجاد کرده که آيا به اين شيوه قرار است اطلاعات آنها رصد شود؟
به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، طي ماه‌هاي گذشته بحث احراز هويت کاربران فضاي مجازي مورد توجه جدي‌تر دولت قرار گرفته و وزير ارتباطات خاطرنشان کرد که در آينده هيچ کاربري بدون آنکه احراز هويت شود نمي‌تواند در فضاي مجازي فعاليت کند.
به گفته محمود واعظي متاسفانه گاهي ممکن است در حوزه جعل و سوء استفاده در فضاي مجازي مشکلاتي پيش آيد که با احراز هويت امکان پيگيري در برابر تمام اين موضوعات وجود خواهد داشت.
اما اين اظهارات وزير ارتباطات اين سوال را ايجاد مي‌کند که آيا با اين شيوه قرار است فعاليتهاي کاربران اينترنت زير ذره بين قرار گرفته و رصد شود؟‍
اين سوالي است که محمود واعظي، پيش‌تر سعي کرده با ارائه توضيحاتي مانع از ايجاد نگراني‌هاي مردم در اين خصوص شده و پاسخي قانع کننده براي آن ارائه کند.
وي در پاسخ به اين که آيا احراز هويت به معناي آن خواهد بود که تمام فعاليتهاي افراد در فضاي اينترنت رصد خواهد شد، اعلام کرده است: ما به حريم خصوصي افراد کاري نخواهيم داشت. بلکه تلاش بر آن است که تمام افرادي که از اينترنت استفاده مي کنند با هويت مشخص وارد اين فضا شوند. ما به هيچ عنوان بيش از اين نمي خواهيم و در دولتي که شعار آن حقوق شهروندي است، اگر قرار باشد ارتباط مردم رصد شود عملي خلاف اين حقوق صورت گرفته است. علاوه بر اين اگر قصد داشتيم چنين کاري کنيم لزومي به اعلام آن وجود نداشت.
وزير ارتباطات در عين حال يادآور شد: در واقع قصد داريم از اين طريق جلوي استفاده غيرمجاز و کلاهبرداري را در فضاي اينترنت بگيريم و با هويت بخشي به کاربران از اين پس هيچ کاربري نخواهيم داشت که با هويت نامعلوم از اينترنت استفاده کند.
محمود واعظي در توضيح بيشتر اين موضوع گفت: به اين ترتيب کاربر با يک تابلو و هويت مشخص از اينترنت استفاده مي کند و همانطور که شماره تلفن و موبايل به مشترکان هويت مي بخشد، «شماره اينترنت» نيز مي تواند به کاربري که از اين فضا استفاده مي کند، هويت بدهد.
وي همچنين تاکيد کرد: ما در اين طرح به هيچ وجه قصد ورود به حريم شخصي افراد را نداريم و فقط جلوي کلاهبرداري ها و ورود غيرمجاز در اين عرصه سد مي‌شود.

**دسترسي به اطلاعات کاربران تنها با حکم قضايي
اما درباره رصد شدن اطلاعات کاربران ايراني در فضاي مجازي و به ويژه اطلاعات کاربران ايميل‌هاي ايراني پيش از اين نيز اظهار نظرهاي متعددي مطرح شده بود و به عنوان مثال در دوره‌اي در گذشته قائم مقام وقت وزير ارتباطات خاطرنشان کرده بود که نظام سياستي مبني بر شنود ايميل‌ها ندارد.
اسماعيل رادکاني - معاون سابق گسترش سازمان فناوري اطلاعات - هم پيش‌تر در گفت‌وگويي با ايسنا به نوعي خيال کاربران را راحت کرده و اذعان کرده بود که اطلاعات کاربران اين دسته اي‌ميل‌ها تنها با حکم قضايي قابل دسترس خواهد بود.
البته اين ابهام که آيا دولت قصد نظارت بيشتر بر فعاليتهاي اينترنتي افراد را دارد مختص به اين روزها و اعلام اين موضوع از سوي وزير ارتباطات نمي‌شود و طي سالهاي گذشته همواره اين موضوع يکي از نگرانيهاي برخي کاربران بوده که در موارد متعدد باعث شده به طور مثال مردم استفاده از ايميل‌هاي خارجي را به نمونه‌هاي داخلي آنها ترجيح دهند.
حتي اين دغدغه تنها به ايران و کاربران ايراني نيز محدود نمي‌شود و در واقع از زماني که تکنولوژي وارد زندگي بشر شده، همپاي آن راه هاي جاسوسي اطلاعات نيز وجود داشته و در کل تمام دولتها براي تامين امنيت کشور و کاربران خود در اين حوزه سرمايه گذاري هاي متعددي صورت داده‌اند.
بنا بر اسنادي که ادوارد اسنودن به تازگي منتشر کرده آژانس امنيت ملي آمريکا قادر به جاسوسي و شنود مکالمات 75 درصد از شبکه مخابراتي است. اطلاعاتي که در هفته‌هاي اخير توسط اين پيمانکار سابق آژانس امنيت ملي آمريکا افشا شده نشان مي‌دهد که جاسوسان کاخ سفيد براي نفوذ به شبکه هاي تلفن همراه در نقاط مختلف جهان کار چندان دشواري پيش رو ندارند.
بي شک دسترسي به اطلاعات کاربران فضاي مجازي نيز به مانند مکالمات تلفني راه چندان دشواري براي دولتها و هکرها نبوده و مروري بر اخبار گوياي آن است که در اين فضا نيز به طور دائم جرائمي در حال وقوع است و تقريبا به هيچ عنوان نمي توان امنيت صد در صدي در فضاي مجازي را تائيد کرده و انتظار دسترسي به چنين فضايي را داشت.
در نهايت با توجه به بستري که فضاي مجازي براي ارتکاب برخي تخلفات و ايجاد مشکل براي کاربران فراهم مي کند طبيعتا قانونمند شدن اين فضا تا حد قابل توجهي در ايجاد و گسترش امنيت کاربران تاثيرگذار خواهد بود. از سوي ديگر بنا بر گفته کارشناسان موضوع احراز هويت مقوله جديدي نيست و از مدتها پيش براي امينت فضاي مجازي، اپراتورهاي اينترنتي براي ارائه خدمات به کاربران ابتدا نسبت به اخذ هويت اصلي آنها اقدام مي‌کنند.
علاوه بر اين امروزه ديگر احراز هويت کاربران کار چندان دور از ذهني نيست، چراکه با وجود سيستم‌هايي همچون 3G و 4G تقريبا مشخص است کاربري که در حال استفاده از اين امکان است کيست و کجاست. اکنون در تمام دنيا حتي در اماکن عمومي از جمله فرودگاه‌هاي بين‌المللي که واي‌فاي عمومي رايگان در اختيار مسافران قرار مي‌دهند از کاربراني که مايل به استفاده از آن هستند خواسته مي‌شود به يک شماره مشخص پيامک ارسال کنند يا شماره خود را براي دريافت واي‌فاي اعلام کنند تا بدين ترتيب امکان شناسايي کاربران در فضاي سايبري وجود داشته باشد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر