صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

انتقاد وزير بهداشت از بيمه‌هاي تکميلي

کد خبر: 1822

فارس/ وزير بهداشت گفت: بيمه‌هاي تکميلي هنوز با بيمارستان‌هاي خصوصي قرارداد منعقد نکرده‌اند و هنوز با نرخ سال ۹۲ قرارداد مي‌بندند و بيمه مرکزي فقط نظاره‌گر شده در نتيجه طرح تحول سلامت که رضايت مردم را هدف قرار داده به شدت ضربه مي‌خورد.

سيد حسن هاشمي در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، در رابطه با آخرين وضعيت انعقاد قرارداد بيمه‌هاي تکميلي با بيمارستان‌هاي خصوصي گفت: تا آنجايي که من خبر دارم بيمه‌هاي تکميلي قراردادهاي خود را با بيمارستان‌هاي خصوصي در تهران بسته‌اند اما در استان‌ها هنوز انجام نشده يا به صورت موردي با برخي بيمارستان‌ها انجام شده است.

وي ادامه داد: بيمه‌هاي تکميلي بسيار بد عمل مي‌کنند و متأسفانه اين بيمه‌هاي تجاري فقط به سودشان توجه دارند و بيمه مرکزي هم فقط تماشاگر اين اوضاع شده است.

وزير بهداشت گفت: عليرغم مصوبه هيأت وزيران، بيمه‌ها وظايفي که بر عهده‌شان گذاشته را به خوبي انجام نمي‌دهند به همين دليل نامه‌اي را به رئيس‌جمهور نوشته‌ام و فکر مي‌کنم از اين مسير بتوانيم به نتيجه برسيم.

قرارداد بيمه‌ها با بيمارستانها با نرخ سال 92 است/ورود رئيس‌جمهور براي حل مشکل

هاشمي ادامه داد: بيمه‌ها نه تنها همکاري نمي‌کنند بلکه آسيب هم مي‌رسانند. بخش عمده‌اي از خريداران خدمت از بيمه‌هاي تکميلي، دولت و دستگاه‌هاي دولتي هستند و نرخي را که براي امسال پرداخت کردند نرخ سال 93 است اما اکنون که در ماه دهم سال هستيم بيمه‌هاي تکميلي در قراردادهاي خود با جامعه پزشکي و مراکز خصوصي اين 10 ماه را با نرخ سال 92 منعقد کرده‌اند.

وي افزود: يعني بيمه‌ها نرخ سال 92 را قبول دارند و به معني آن است که مابه‌التفاوت نرخ پرداخت در طول اين 10 ماه وجود دارد و صرفاً از سود آن بهره برده‌اند. اين کار درستي نيست و بايد اصلاح شود و مطمئنم شخص رئيس‌جمهور حتما به آن رسيدگي مي‌کند.

وزير بهداشت گفت: اين در حالي است که نمي‌توانيم مانع مراجعه مردم به بيمارستان‌هاي خصوصي شويم. آنها مراجعه مي‌کنند و مراجعه‌شان متوقف هم نمي‌شود. در حقيقت بيمه‌هاي تکميلي با اين تعلل و تأخير، اعتبار خود را پيش مردم از دست مي‌دهند.

هاشمي تصريح کرد: بيمه‌هاي تکميلي نبايد رفتاري به خرج دهند که به آنها به چشم بيمه‌هاي پايه نگاه کنند. بيمه يعني پول نقد و بايد اعتبار پيش بيمارستان‌ها داشته باشند و بيمارستان‌ها احساس کنند که اين دفترچه بيمه تکميلي و پايه مانند پول نقد است.

تعلل بيمه ها به طرح تحول سلامت ضربه مي‌زند

وي گفت: بيمه‌ها به خود آسيب مي‌زنند و اين در حالي است که براي مردم هم زحمت ايجاد مي‌کنند. متأسفانه تعللي که به خرج مي‌دهند به طرح تحول نظام سلامت نيز آسيب مي‌رساند.

وزير بهداشت افزود: چون طرح تحول سلامت در جهت رفاه و آسايش مردم است و زماني که مردم حق بيمه‌اي خود را پرداخت کردند انتظار دارند مراجعه‌شان به بيمارستان‌ها صرفا درد و رنج بيماري باشد اما مواجه مي‌شوند با مراکزي که بيمه‌هاي تکميلي خدمات آن را قبول ندارد.

وزير بهداشت گفت: در نتيجه از رضايتمندي بيماران کاسته مي‌شود و اين مخالف اهداف طرح تحول نظام سلامت است بنابراين من فکر مي‌کنم مسئولان بيمه مرکزي و اقتصاددانان در وهله اول بايد تلاش کنند تا نارضايتي را از بين ببرند اين در حالي است که حتماٌ در صورت نياز شخص رئيس‌جمهور به موضوع ورود مي‌کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر