صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

همشهري/ يک پاي اطلاع‌رساني مي‌لنگد

حادثه فرار خونين مردان مسلح در گلپايگان و شهيد و مجروح شدن ۱۲نفر از مأموران پليس و شهروندان عادي، يک‌بار ديگر ضعف اطلاع‌رساني از سوي پليس را نمايان کرد.

کد خبر: 1791

«يک پاي اطلاع‌رساني مي‌لنگد» عنوان يادداشت روز روزنامه همشهري به قلم جواد عزيزي است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

حادثه فرار خونين مردان مسلح در گلپايگان و شهيد و مجروح شدن ۱۲نفر از مأموران پليس و شهروندان عادي، يک‌بار ديگر ضعف اطلاع‌رساني از سوي پليس را نمايان کرد.

درحالي‌که مدت کوتاهي از ماجراي اسيدپاشي‌هاي اصفهان و انتقاد رسانه‌ها به نحوه اطلاع‌رساني پليس از اين ماجرا مي‌گذرد، حادثه گلپايگان ثابت کرد که نيروي انتظامي هنوز درخصوص اطلاع‌رساني درباره حوادث بزرگ و ملي، با کاستي‌ها و ضعف‌هاي زيادي دست به‌گريبان است. کافي است نگاهي به صفحه حوادث روزنامه‌ها يا اخبار منتشر شده در خبرگزاري‌ها بيندازيد تا متوجه نکته مهمي شويد؛ اينکه يک روز پس از ماجراي هولناک گلپايگان هيچ‌يک از رسانه‌ها روايت واحد يا حتي مشابهي از اين حادثه براي خوانندگان خود ارائه نکردند. در حقيقت جزئيات منتشر شده در بيشتر رسانه‌ها تفاوت زيادي با هم دارد و گاهي در تناقض با هم است. چه اتفاقي مي‌افتد که رسانه‌ها اخبار مختلف، نه يکساني از يک حادثه روايت مي‌کنند؟ در اين ميان توجه به 3نکته ضروري است.

اول: در هنگام بروز چنين حوادثي، آنچه خبرنگاران به‌دنبال آن هستند، اطلاعات درست و دقيق از ماجراست. نخستين اخباري که از حادثه گلپايگان در سايت‌هاي اينترنتي منتشر شده بود از اين حکايت داشت که افراد مسلح پس از سرقت از بانکي در شهرستان اليگودرز به سمت شهرستان خمين گريخته و پس از درگيري مسلحانه با پليس اين شهر، مسير گلپايگان را در پيش گرفته‌اند. حال آنکه وقتي با رئيس پليس آگاهي استان لرستان تماس گرفتيم، وي وقوع هرگونه سرقت مسلحانه در اليگودرز را تکذيب کرد و درنهايت مشخص شد که چنين ماجرايي(سرقت از بانک اليگودرز) صحت نداشته است. با اين حال به‌دليل عدم‌اطلاع‌رساني به‌موقع، اين اطلاعات غلط در برخي از رسانه‌ها انتشار يافت.

دوم: بي‌شک مهم‌ترين منبع خبري خبرنگاران در اين حادثه، پليس استان اصفهان و در راس آن معاون اجتماعي بود. اما به‌رغم تماس‌هاي مکرر خبرنگار ما نه‌تنها معاون اجتماعي پليس استان که ديگر مسئولان پليس نيز پاسخي به اين تماس‌ها ندادند و درنهايت همه اطلاعاتي که از پيگيري‌هاي چند ساعته نصيب‌مان شد تقريبا هيچ بود.

سوم: سايت اطلاع‌رساني پليس به‌عنوان مهم‌ترين رسانه‌ نيروي انتظامي مي‌توانست جزئيات کامل و درستي از اين ماجرا منتشر کند اما روز گذشته نخستين خبري که از اين حادثه منتشر شد کوتاه‌تر از آن بود که پاسخگوي سؤالات متعدد خبرنگاران باشد. همه اين اتفاقات در حالي رخ مي‌دهند که مسئولان بلند پايه پليس بارها و بارها به نقش اطلاع‌رساني صحيح و به‌موقع در گسترش امنيت اجتماعي تأکيد کرده‌اند. معاونت‌هاي اجتماعي پليس در استان‌هاي مختلف مي‌توانند درصورت بروز حوادث در نقش يک سخنگو وارد شوند تا با تزريق اطلاعات دقيق، درست و به‌موقع به رسانه‌ها مانع از انتشار اطلاعات غلط و جزئياتي شوند که نه‌تنها کمکي به حفظ امنيت نخواهد کرد، بلکه احساس امنيت را نيز به خطر خواهد انداخت.

نظرات بینندگان

ارسال نظر