صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

شوهرم یا خوابه یا تلویزیون میبینه

کد خبر: 17237

خراسان/ شوهرم ۵۰ ساله است. وقتی که در منزل است، یا خواب است یا تلویزیون تماشا می کند. با او چه‌طور باید رفتار کنم؟

 

جواد غفوری نسب، کارشناس ارشد مشاوره خانواده

خواهر بزرگوار در متن پیامک تان مشخص نکرده اید که آیا فرزند دارید یا نه و آیا همه آن ها ازدواج کرده اند و از پیش شما رفته اند یا خیر. با این حال و چون شوهر شما 50 ساله است، احتمالا فرزندان شما ازدواج کرده اند و شما و شوهرتان در خانه تنها مانده اید و همین باعث ایجاد مشکل برای شما شده است چراکه بیشتر والدین در سن شما به همین دلیل دچار مشکل می شوند. توجه داشته باشید که احتمالا دلیل خوابیدن یا تماشای تلویزیون بیش از حد شوهرتان بی انگیزگی یا بی هدف بودن او نسبت به آینده است که با توجه به سن شوهرتان تا حدودی طبیعی است.

 

شوهرتان در حالت آشیانه خالی است

به نظر می رسد که در حال حاضر شما و شوهرتان در مرحله ای قرار گرفته اید که از آن با عنوان آشیانه خالی یاد می شود. والدینی که سال ها با فرزندان خود زندگی کرده اند و از وجود آن ها در کنار خود بهره برده اند یا به دلیل بازنشسته شدن بعد از سال ها فعالیت و کار، ناگهان خود را تنها می بینند در حالت آشیانه خالی قرار می گیرند. این شرایط می تواند یک شوک باشد و موجب بروز یکسری رفتار و هیجانات ناخواسته در والدین می‌شود. از طرفی همسر شما در دوره ای قرار گرفته که توانمندی شغلی سابق خود را ندارد و این موجب شده است در روند کنونی زندگی خود نوسان شدیدی را تجربه کند که بر رابطه بین شما و همسرتان هم تاثیر منفی می گذارد. پیشنهاد می کنم برای حل مشکل، توصیه هایی را که در ادامه مطرح می شود انجام دهید و امیدوارم تغییری در کیفیت زندگی تان حاصل شود.

 

برنامه دورهمی با فرزندان تان بگذارید

اگر همه فرزندان تان ازدواج کرده اند، برنامه هایی با هماهنگی تمامی فرزندانتان برای نشست های دور همی داشته باشید. با فرزندانتان صحبت کنید و زمانی را تعیین کنید که در دوره کنونی هر هفته در کنار هم باشید. به این شکل، شما و همسرتان می توانید با تنش های موجود در آشیانه خالی که در آن قرار گرفته اید کنار بیایید. البته این به معنای این نیست که فرزندان تان را مجبور کنید مدام کنار شما باشند اما می توانید به صورت برنامه ریزی شده، دورهمی هایی داشته باشید که هنوز هم حضور گرم فرزندان در کنار خودتان را تجربه کنید.

 

بیشتر در اجتماع حاضر شوید

اگر هم فرزندی ندارید، سعی کنید برنامه هایی برای حضور در اجتماع داشته باشید. یکی از دلایلی که شوهرتان کم حوصله شده این است که تحمل شرایط موجود در خانه را ندارد. بهتر است برنامه هایی برای حضور در اجتماع به صورت فردی یا مشترک داشته باشید. شرکت در برنامه هایی مانند جلسات مذهبی، کلاس های مورد علاقه شوهرتان، شرکت در برنامه های فرهنگی و آموزشی که در فرهنگسراها برگزار می شود و مواردی از این قبیل، می توانند گزینه های خوبی باشند. توجه داشته باشید که هدف این است شوهرتان هرگاه در خانه حضور دارد، شرایط منفی ناشی از آشیانه خالی بر شما و همسرتان تاثیر نگذارد.

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر