صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

هویت ناشناس یک سقوط اسرارآمیز

در حالی که 5 روز از ماجرای سقوط شیء نورانی در دریای مازندران می‌گذرد هنوز اطلاعات دقیقی درباره هویت آن به دست نیامده است.

کد خبر: 17014

به نوشته ایران،این حادثه بامداد روز پنجشنبه 21 اسفند ماه امسال از سوی چند صیاد و ماهیگیر به مأموران نیروی انتظامی و دریابانی مازندران اطلاع داده شد.


آنان در اظهارات خود ادعا کرده بودند که حدود 5 بامداد ناگهان شیء نورانی را مشاهده کرده‌اند که با سرعت از آسمان به دریا سقوط کرده است.


با اعلام این گزارش در حالی که عملیات گشت دریایی برای بررسی هویت شیء سقوط کرده آغاز شده بود، گزارش‌های مشابهی از 5 شهرستان دیگر مازندران اعلام شد که بر اساس آنها در تمامی موارد شیء نورانی را هنگام سقوط مشاهده کرده بودند.


در نخستین مرحله از بررسی‌ها کارشناسان امر اعلام کردند احتمالاً محل سقوط در عمق 20 تا 30 کیلومتری از سواحل مازندران رخ داده است.  با این اظهار نظر، کارشناسان و مسئولانی در شهرهای مختلف درباره هویت احتمالی شیء ناشناس وارد عمل شده و هر یک از آنها ماجرا را به موضوع خاصی نسبت داده‌اند.


سقوط این شیء نورانی در سواحل شهرهای محمودآباد، فریدونکنار، بابلسر، بهنمیر و تنکابن و رامسر گزارش شده است. حمید از ساکنان محمودآباد در گفت‌و‌گویی اعلام کرد: برای نماز صبح بیدار شده بودم که این شیء نورانی را دیدم. او توضیح می‌دهد: در تاریکی صبح زود، به ناگاه آسمان خزر روشن و شیئی گرد و نورانی به سطح دریا نزدیک شد و در آب سقوط کرد.


 صدای خاصی هنگام سقوط نشنیدم اما نورانی بودن شیء و مشتعل بودن آن مشهود بود. محسن خسروی، یکی از شاهدان عینی که خانه‌اش در ساحل شهرستان تنکابن قرار دارد و این شیء نورانی را رؤیت کرده است، گفت: این شیء ابتدا شبیه یک توده دود سفید بود که از آسمان به سمت دریا سرازیر می‌شد، اما در نزدیکی سطح دریا منفجر و نور شدیدی از آن ساطع شد.


برخی شاهدان عینی هم علاوه بر نور شدید از متصاعد شدن دود شدید پس از فرو غلتیدن آن شیء در آب سخن به میان آورده‌اند؛ گفته‌هایی که احتمال سقوط هواپیمای نظامی را قوت بخشید هر چند که دقایقی بعد از انتشار این اظهار نظرها بلافاصله مسئولان فرودگاه‌های استان مازندران در اعلام نظری صریح سقوط هر نوع هواپیمایی را در ساعت اعلام شده منتفی دانسته و اعلام کردند رادارهای مازندران هیچ مورد سقوط هواپیمایی اعم از نظامی یا مسافربری را تأیید و ثبت نکرده‌اند.


موسی مشاءزمینی مدیرکل فرودگاه‌های مازندران گفت: بلافاصله پس از دریافت این خبر با برج مراقبت فرودگاه‌های استان تماس گرفته شد که گزارشی بابت سقوط هواپیمایی داخلی و خارجی دریافت نشد، در حوزه استحفاظی هوایی چیزی به ما مخابره نشده و در فضای هوایی اتفاق خاصی نیفتاده‌ است.


همچنین دریابانی استان نیز هیچ گزارشی از سقوط و آتش‌سوزی بالگرد در آبهای استان گزارش نکرده‌اند.
 احمدی مسئول روابط عمومی‌ فرودگاه‌های مازندران نیز سقوط هرگونه هواپیما و بالگرد را در آسمان استان رد کرد و گفت: اداره هوانوردی نیز چنین موضوعی را تأیید نکرده است و شاهد سقوط هیچ نوع هواپیما یا بالگرد نبوده‌ایم.
«محمد بهار» رئیس اداره ایمنی اداره کل بنادر و دریانوردی مازندران هم سقوط هرگونه بالگرد و هواپیما را در آب‌های استان بویژه حوزه رامسر و بابل تکذیب کرد.


از سوی دیگر، هوشنگ حسینی فرمانده مرزبانی و دریابانی استان مازندران به همراه ناوگروه دریابانی استان و چهار غواص به محل حادثه اعزام شدند.


شیء نورانی‌ای پنجشنبه گذشته در دریای خزر سقوط کرد که به گفته مسئولان استان مازندران ماهیت آن هنوز مشخص نیست، اما احتمال اینکه شهابسنگ یا باقیمانده یک سفینه فضایی بوده باشد، وجود دارد.


رستم زرودی مدیر کل سابق بحران مازندران نیز گفت: جست‌و‌جوهایی برای یافتن بقایای این شیء نورانی صورت گرفت، اما اطلاع دقیقی از آن به دست نیامد و به دلیل وجود این شیء در عمق آب نیاز به عملیات زیرسطحی یا استفاده از اسکنر یا روبات زیردریایی است که این امکانات در استان موجود نیست.


 وی با بیان اینکه هیچ خبری از احتمال سقوط هواپیما، پهپاد یا موارد دیگر وجود نداشته، پس احتمال سقوط نیز منتفی است، یادآور شد: این شیء نورانی در دو استان دیده شده و برخی صیادان نیز در نقاط مختلف استان این شیء نورانی را دیده‌اند، اما عکس و فیلمی از آن منتشر نشده است.


احمد مظفری مدیرکل روابط عمومی استانداری نیز دراین باره گفت: در جست‌و‌جوهای صورت گرفته کپسول سفینه فضایی یافت نشده تا تأییدی بر این ادعا باشد و این فقط یک احتمال است، البته این احتمال که این شیء نورانی یک شهابسنگ بزرگ بوده باشد نیز وجود دارد.


امیر سرتیپ فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) درباره سقوط شیء مشکوک در دریای مازندران گفت: لحظه به لحظه شیء را رصد کردیم و سقوطش خارج از مرزهای ایران بود.


شایعه سقوط بالگرد یا هواپیما یا سقوط فضانوردان ایستگاه قضایی تمام هم و غم نیروهای امدادی، اداره هوانوردی، دریابانی و بنادر و کشتیرانی را به خود معطوف کرد و به گفته معاون سیاسی - امنیتی استاندار مازندران و جانشین شورای تأمین استان، بیش از ۲۰۰ گشت دریایی برای بررسی این موضوع اعزام شده است.


علیرضا یونسی اصل واقعه سقوط بالگرد، هواپیما و هرچیز دیگر را صحیح ندانست و گفت: تاکنون هیچ منبع رسمی و مستندی این موضوع را تأیید نکرده‌اند. وی بیان داشت: با این حال اداره هوانوردی فرودگاه، هلال احمر، گشت‌های دریابانی و دریانوردی برای رصد موضوع بسیج شدند که همه آنان موضوع سقوط شیء آسمانی در دریای استان را تکذیب کرده‌اند.


در عین حال ربیع فلاح جلودار استاندار مازندران نیز با بیان اینکه به هیچ وجه مسأله خاصی نبود که آن‌گونه و به صورت وسیع در سایت‌ها و رسانه‌ها به آن پرداخته شده است، گفت: بررسی‌ها اصل موضوع را رد کرده است.


برخی سایت‌ها و رسانه‌ها هم موضوع رؤیت شیء نورانی در آسمان مازندران را به هواپیمای جاسوسی، موشک بالستیک و بشقاب پرنده ربط داده‌اند که این موضوع از سوی مسئولان ذیربط با قاطعیت رد شده است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر