صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

مسافران سرگردان و از سفر جا مانده‌ خانه خدا / گزارشی از لغو شدن پروازها

گزارش «اعتماد» از لغو شدن پرواز مسافران حج تا ١٠ فروردین مسافران سرگردان و از سفر جا مانده‌ خانه خدا

کد خبر: 17010

گزارش «اعتماد» از لغو شدن پرواز مسافران حج تا ١٠ فروردین
مسافران سرگردان و از سفر جا مانده‌ خانه خدا
 

اعتماد| نزدیک به یک ماه است که فرآیند صدور ویزای ایرانیان برای سفر حج با مشکل رو به رو شده است و زایران زیادی از این سفر جا مانده‌اند. اگر این روزها به آژانس‌های مسافرتی برای این سفر سر بزنید با کسانی مواجه می‌شوید که کارهای زیادی برای این سفر انجام داده‌اند و حالا ویزا در پاسپورت آنها وجود ندارد. روز گذشته سازمان حج و زیارت در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «اگرچه امید می‌رفت با تلاش‌های ارزشمند وزارت امور خارجه کشورمان و سازمان حج و زیارت و همچنین فراهم کردن تسهیلات مورد نیاز نمایندگی‌های عربستان در تهران و مشهد مشکل حل شود اما متاسفانه صدور روادید زیارتی همچنان کمتر از عدد مورد نیاز است و امکان برنامه‌ریزی را برای ایام نوروز سلب می‌کند، از آنجا که اتفاقات اخیر با تعهدات مندرج در قراردادهای فیمابین و حفظ کرامت و عزت زایران مغایرت دارد بنابراین سازمان حج و زیارت با پوزش از زایران به واسطه مسائل اخیر اعلام می‌کند به دلیل صادر نشدن روادید، پروازهای عمره از اول فروردین سال آینده به مدت١٠روز لغو خواهد شد. بدیهی است در صورت حصول اطمینان از صدور منظم روادید مورد نیاز یا هرگونه تغییرات جدید، مراتب در اطلاعیه‌های بعدی از طریق دفاتر حج و زیارت استان‌ها و کارگزاران زیارتی به استحضار مردم خواهد رسید.»

این اتفاقات پس از مرگ ملک عبدالله پادشاه عربستان که یکی از مسوولان کشور از این اتفاق ابراز خوشحالی کرده بود و بلافاصله پس از این اظهارنظر مقامات کشورهای عربی واکنش نشان دادند روی داد. پس از این ماجرا روادید عربستان برای مسافران ایرانی با مشکل مواجه شد. رضا یکی از مسافرانی است که موفق به دریافت ویزا نشده؛ او به «اعتماد» می‌گوید: «ما کارهای زیادی برای این سفر انجام دادیم و مدت زمان زیادی در انتظار این سفر بودیم اما حالا متاسفانه کنسولگری عربستان همکاری لازم را انجام نمی‌دهد و امروز به ما اعلام کردند که برای این سفر مشکلاتی به وجود آمده و تا ١٠ فروردین لغو شده است.» حسین یکی دیگر از کسانی است که قرار بوده سفرش در نوروز باشد و لغو شده. او می‌گوید: «ما امیدوار بودیم که بالاخره مقامات دو کشور با همدیگر توافق می‌کنند و مشکلات حل می‌شود اما امروز اعلام کردند که فعلا لغو شده است. ضررهای زیادی متقبل شده‌ایم.»

نخستین‌بار ٢٧ بهمن، مهندس سعید اوحدی، معاون وزیر و رییس سازمان حج و زیارت رسما از کاهش صدور روادید عمره خبر داد و گفت: متاسفانه طی چند روز اخیر شاهد کاهش جدی در صدور روادید از سوی کنسولگری‌های عربستان در تهران و مشهد بودیم که این کاهش در یکی دو روز گذشته به کمتر از ٥٠ درصد رسیده است، طبیعی است اگر این روال ادامه پیدا کند با مشکل جدی در اعزام زایران مواجه خواهیم شد. با توجه به اینکه قراردادهای عمره هفت شرکت سعودی به تایید وزارت امور خارجه و وزارت حج عربستان و کنسولگری عربستان در ایران رسیده است و شرکت‌های سعودی عدد قراردادها و تعداد زایران را به تایید وزارت حج عربستان رسانده‌اند، طبیعتا شرکت‌های سعودی و وزارت حج عربستان متعهد به تامین روادید زایران عزیز هستند و هر گونه خسارت احتمالی هم بر عهده شرکت‌های سعودی خواهد بود. اوحدی در ادامه درباره زمان سفرهای حج عمره ایرانیان، عنوان کرد: دوره اول ثبت نام عمره که از ١٦ آذرماه شروع می‌شود و تا ٢٠ اسفندماه ادامه خواهد داشت، در دور اول ٣٣٠ هزار زایر برای تشرف ثبت‌نام کرده‌اند که تاکنون حدود ٢٤٠ هزار زایر به سفر عمره مشرف شده‌اند و دور دوم اعزام‌ها هم از ٢١ اسفند ماه آغاز و تا ٢٦ خردادماه ادامه خواهد داشت.

میلاد که آژانس مسافرتی دارد درباره لغو شدن سفر حج عمره می‌گوید: در این میان هم آژانس‌های ایرانی و هم شرکت‌های سعودی ضرر می‌کنند اما باید مسوولان فکری کنند که هیچ‌کسی در این میان ضرر نکند. واقعا ما در این چند روز مسافران زیادی را دیدیم که با هزار امید می‌خواستند به این سفر بروند اما پس از شنیدن این اخبار بسیار ناراحت شده‌اند.

این در حالی است که روز گذشته ناصر خدرنژاد، معاون حج، عمره و عتبات سازمان حج و زیارت گفت: پروازهای عمره از اول تا دهم فروردین ۹۴ به عربستان سعودی لغو شد. ناصر خدرنژاد در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما افزود: روند صدور روادید در کنسولگری‌های عربستان سعودی در تهران و مشهد در سه هفته گذشته کاهش یافته بود که این امر منجر به لغو در مجموع ٧٠ پرواز سفر عمره در فروردین ٩٤ و لغو سفر ٢٥ هزار متقاضی عمره می‌شود. وی گفت: البته وزارت امور خارجه کشور تلاش‌هایی جدی برای رفع این مشکل انجام داد و سازمان حج و زیارت نیز با شرکت‌های سعودی مکاتباتی انجام داد ضمن اینکه رییس سازمان حج و زیارت کشور با وزیر حج عربستان دیداری داشت و در مجموع مقامات سعودی قول همکاری داده بودند اما متاسفانه تغییری در روند صدور روادید صورت نگرفت. خدرنژاد گفت: تلاش ما این است که تا حد امکان سفر متقاضیان عمره تا پایان سال انجام شود.

 

 

مجتبی از مسافرانی است که برای نخستین بار می‌خواسته به این سفر برود. او می‌گوید: حدود یک ماه پیش می‌گفتند شانس سفر بسیار پایین آمده اما هنوز به صورت کامل از بین نرفته است اما امروز اعلام شده که کلا این سفر کنسل شده، چندین ماه است که منتظر این سفر هستم اما واقعا معلوم نیست که چه زمانی می‌توانم به این سفر بروم. از سویی دیگر مردمی که در این آژانس‌ها هستند از وضعیت نامشخص سفرشان ناراحت هستند و این روزها که نزدیک عید است آژانس‌ها هم با مشکلات مالی برای این سفر مواجه شده‌اند.

علیرضا یکی دیگر از مدیران آژانس‌های مسافرتی است. او کاملا از این اتفاق طی دو هفته گذشته تا امروز ابراز تعجب می‌کند و می‌گوید: تقریبا کمتر از نصف کسانی که ما برای ویزای آنها اقدام کردیم با مشکل صدور ویزا مواجه شده‌اند، البته بعضی از مسوولان گفته‌اند که ضرر و زیان این اتفاق به عهده خود عرب‌هاست و ما نباید هیچ ضرری را قبول کنیم اما با ادامه این روند ما هم متضرر خواهیم شد و اصلا ممکن است شرایط خیلی بدتر هم شود. ما امسال هزینه‌های زیادی را به مسافران برگردانده‌ایم که با توجه به شرایط اقتصادی نزدیک عید واقعا کار بسیار سختی بود. حالا باید تا ١٠ فروردین این مسافران صبر کنند تا تکلیف ماجرای روادید ایران و عربستان مشخص شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر