صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

علاقه خاص خارجي‌ها به حرم امام‌رضا (ع)

خارجي‌هاي غيرمسلمان فقط مي‌توانند بخش‌هاي خاصي از زيارتگاه‌ها را ببينند؛ مثل موزه، کتابخانه، صحن‌ها، حياط و معماري‌هاي بيروني و کمتر پيش مي‌آيد به حريم زيارتگاه‌ وارد شوند؛ اما با اين حال همه آنچه مي‌بينند براي‌شان جذاب است.

کد خبر: 1672

ايسنا/ ديدن حرم امام‌رضا (ع) براي بيشتر گردشگران خارجي سراسر جذابيت است، فراي تصور ايراني‌ها. از معماري بناها گرفته تا چادر سر کردن و نماز جماعت خواندن.

خيلي مرسوم نيست گردشگران خارجي غيرمسلمان وقتي به ايران سفر مي‌کنند صرفا به قصد ديدن حرم امام‌رضا (ع) به مشهد بروند؛ اما شده خارجي‌هايي که به شيراز و ري رفته‌اند شاه‌چراغ و حرم عبدالعظيم را هم ببينند و يا در مسير بازديدشان از توس، نيشابور و جاده ابريشم در بخش شمال شرقي ايران، ذهن کنجکاو و ماجراجويشان را به سمت حرم امام‌رضا (ع) هم ببرند.

خارجي‌هاي غيرمسلمان فقط مي‌توانند بخش‌هاي خاصي از زيارتگاه‌ها را ببينند؛ مثل موزه، کتابخانه، صحن‌ها، حياط و معماري‌هاي بيروني و کمتر پيش مي‌آيد به حريم زيارتگاه‌ وارد شوند؛ اما با اين حال همه آنچه مي‌بينند براي‌شان جذاب است.

در حرم امام‌رضا (ع) در مشهد بيشتر مواقع گردشگران خارجي غيرمسلمان امکان وارد شدن به مسجد تاريخي و پربازديدکننده «گوهرشاد» را ندارند؛ اما حرم جذابيت‌هاي ديگري دارد که ساعت‌ها وقت گردشگران را مي‌گيرد، از تماشاي معماري و نحوه زيارت کردن و نماز جماعت خواندن مردم گرفته تا چادرهاي سفيد گلداري که سر خودشان کرده‌اند.
سيدعلي نبوي، رييس انجمن صنفي راهنمايان تور در استان خراسان رضوي که در بيشتر مواقع گردشگران خارجي را هنگام ديدن حرم امام‌رضا (ع) همراهي مي‌کند و به تازگي هم با آن گروه گردشگران خارجي که با قطار از اروپا به مشهد رفته بودند اين بازديد را انجام داده است، به خبرنگار گردشگري ايسنا مي‌گويد: بيشتر گردشگران خارجي که به مشهد سفر مي‌کنند دوست دارند حرم امام‌رضا (ع) را ببينند. به گفته خودشان، همه آنچه در اين حرم مي‌بينند آنقدر جذاب است که آن‌ها را هيجان‌زده مي‌کند.

او اضافه مي‌کند: خيلي از گردشگران خارجي پس از ديدن حرم امام‌رضا (ع) گفته‌اند، جايي در ايران با اين همه جاذبه نديده‌اند. اين جمله را بارها از گردشگران خارجي شنيده‌ام.

نبوي ادامه مي‌دهد: البته گردشگران خارجي امکان ديدن تمام بخش‌هاي حرم را ندارند و فقط جاهاي خاصي را مي‌توانند ببينند. در بازديدهاي آن‌ها به استناد آنچه تا به حال ابراز کرده‌اند، چند نکته بسيار جذاب وجود دارد؛ عظمت و شکوه معماري، حضور مردم براي زيارت که کمتر چنين چيزي را ديده‌اند و صف‌هاي نماز جماعت.
اين راهنماي تور مي‌گويد: بيشتر خانم‌هاي خارجي پوششي را که براي ورود به حرم بايد داشته باشند دوست دارند. از نظر آن‌ها چادر سر کردن نوعي جذابيت است و بيشتر مواقع از آن استقبال مي‌کنند و مشکلي با اين موضوع ندارند.

او همچنين به همکاري‌هاي بخش بين‌الملل حرم امام‌رضا (ع) اشاره مي‌کند و مي‌گويد: اين بخش همکاري مناسبي با گردشگران خارجي دارد و امکانات قابل توجهي را ارائه مي‌دهد، مثلا در اين بخش حرم، راهنماياني مسلط به زبان‌هاي انگليسي، اسپانيولي، فرانسوي، ايتاليايي، ژاپني و... حضور دارند که در بازديدها گردشگران خارجي را همراهي مي‌کنند که اين موضوع در نظر بسياري از گردشگران خارجي مخصوصا آن‌هايي که با زبان‌هاي رايج دنيا صحبت نمي‌کنند، بسيار قابل توجه است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر