صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

پزشکيان: طرح تحول سلامت از چارچوب قانوني خارج شده است

اولويت اين طرح درمان و رسيدگي به شهرهاي بزرگ شده است و در شهرهاي کوچک اجراي مناسبي نداشته است. وي تصريح کرد: بودجه اين طرح بيشتر در بيمارستان‌هاي بزرگ که مشکلات کوچک داشته‌اند؛ هزينه شده، در صورتي که قرار بود اين پول‌ها در بيمارستان‌هاي کوچک مناطق محروم که مشکلات بزرگي دارند، هزينه شود.

کد خبر: 1657

وزير اسبق بهداشت درباره اجراي طرح تحول سلامت در کشور گفت: اين طرح از چارچوب قانوني خارج شده است.

مسعود پزشکيان در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا با بيان اينکه طرح تحول سلامت، طرح تحول نيست، بلکه هزينه‌زا است و سيستم را با مشکل مواجه خواهد کرد، افزود: اولويت اين طرح درمان و رسيدگي به شهرهاي بزرگ شده است و در شهرهاي کوچک اجراي مناسبي نداشته است.

وي تصريح کرد: بودجه اين طرح بيشتر در بيمارستان‌هاي بزرگ که مشکلات کوچک داشته‌اند؛ هزينه شده، در صورتي که قرار بود اين پول‌ها در بيمارستان‌هاي کوچک مناطق محروم که مشکلات بزرگي دارند، هزينه شود.

اين نماينده مجلس تاکيد کرد:‌ روستاها و شهرهاي کوچک با مشکلات زيادي مواجه هستند، اجراي طرح تحول سلامت قرار بود اين مشکلات را کم کند اما متاسفانه تغييري در روند کاهش اين مشکلات در آن مناطق مشاهده نمي‌کنيم.

پزشکيان با اشاره به اينکه طرح تحول سلامت بيشتر به درمان توجه دارد تا پيشگيري، گفت: کسي که بايد جلوي انحراف اين طرح از قانون و بروز اين مشکلات را بگيرد، وزير بهداشت و در مجموع وزارت بهداشت است.

وزير بهداشت در دولت اصلاحات افزود: در قانون و سياست‌هاي کلي؛ پيشگيري اولويت بر درمان دارد، مناطق محروم بر مناطق برخوردار اولويت دارد، حتي يک درصد ارزش افزوده و ده درصد وجوه حاصل از اجراي قانون هدفمندي به مناطق محروم تعلق دارد، اما اين پول جاي ديگري هزينه مي‌شود.

وي درباره گزارش وزارت بهداشت از روند اجراي طرح تحول سلامت به نمايندگان مجلس گفت: قرار براين بود که اين گزارش‌ها ارائه شود تا مشکلات مشخص شود.

وي خاطرنشان کرد: ما بارها درباره انحراف اجراي طرح از قانون با وزير و معاونينش صحبت کرديم، اگر اين انحراف ادامه پيدا کند، بايد فکر ديگري کنيم.

به گفته وي آنچه از دست نمايندگان بر مي‌آيد؛ اين است که به عنوان ناظران اجراي قانون و طراحان قانون از انحراف آن جلوگيري کنند، وقتي کسي از قانون انحراف دارد يا بايد مسير را اصلاح کند يا اگر اصلاح نکرد، بايد پاسخگو باشد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر