صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

هشت کشور ناامن براي گردشگران زن

شايد فکر کنيد دنياي امروز، ديگر شباهتي به دنياي ناامن ديروز ندارد که سفر تنهايي براي زنان، با مخاطرات مختلف همراه باشد اما واقعيت اين است که هنوز کشورهايي هستند که سفر يک زن تنها به آنها مي تواند ناامن و خطرآفرين باشد. سايت معتبر گردشگري «سيليکون تراول» در گزارشي به معرفي هشت کشور ناامن براي گردشگران زن پرداخته است.

کد خبر: 1638

باعلم/ شايد فکر کنيد دنياي امروز، ديگر شباهتي به دنياي ناامن ديروز ندارد که سفر تنهايي براي زنان، با مخاطرات مختلف همراه باشد اما واقعيت اين است که هنوز کشورهايي هستند که سفر يک زن تنها به آنها مي تواند ناامن و خطرآفرين باشد. سايت معتبر گردشگري «سيليکون تراول» در گزارشي به معرفي هشت کشور ناامن براي گردشگران زن پرداخته است.
هند
هند اگرچه اين روزها بازار داغي در بين مسافران دارد اما در فهرست ناامن‌ترين کشورهاي جهان براي گردشگران زن در رتبه‌ي نخست قرار گرفته است. علت اصلي اين امر حوادثي است که در ماه‌هاي اخير در اين کشور روي داده که حاصل آن کاهش چشمگير گردشگران زن در هند و جايگزيني دو کشور تايلند و مالزي از سوي اين گردشگران به عنوان مکاني براي گذراندن تعطيلات بوده است. در آخرين مورد از اين حوادث روز سه‌شنبه يک زن گردشگر آمريکايي در روستايي در هند مورد تجاوز قرار گرفت و کمتر از يک ماه قبل نيز حادثه‌اي مشابه براي يک زن گردشگر سوئيسي رخ داد.
برزيل
برزيل که در فهرست ناامن‌ترين کشورهاي جهان براي گردشگران زن در رتبه‌ي دوم قرار دارد، در سال‌هاي اخير يکي از موفق‌ترين کشورهاي جهان در جذب گردشگر بوده و پيش‌بيني مي‌شود با ميزباني اين کشور از مسابقات جام‌جهاني فوتبال در سال 2014 و مسابقات المپيک در سال 2016 به يکي از 10 مقصد گردشگري جهان تبديل شود. اما در ماه‌هاي اخير خشونت‌ها عليه زنان در اين کشور رشد چشمگيري داشته که اين امر در دو شهر «ريودوژانيرو» و «سائوپائولو» که هر دو از مقاصد برتر گردشگري برزيل به شمار مي‌روند، بسيار چشمگير بوده است. در اين شرايط کارشناسان صنعت گردشگري حفظ امنيت گردشگران زن را يکي از چالش‌هاي پيش روي صنعت گردشگري برزيل در سال‌هاي آتي مي‌دانند.
ترکيه
ترکيه هم جزو مقاصد گردشگري پرطرفدار اين روزها است. اما در رده‌بندي ناامن ترين کشورها در جايگاه سوم قرار گرفته است. براساس آمار ارائه شده از سوي سازمان‌هاي فعال در حقوق زنان، آمار تجاوز به زنان در اين کشور بسيار بالا بوده و تنها در سال 2011 در شهر استانبول به بيش از 10 هزار زن تجاوز شده که در اين ميان بخشي از آنها گردشگر بوده‌اند. ادامه‌ي اين روند براي کشوري که براساس پيش‌بيني‌ها با ادامه‌ي روند فعلي در سال‌هاي آتي در جمع پنج مقصد برتر گردشگري جهان قرار خواهد گرفت، مي‌تواند بسيار زيان‌بار باشد.
مصر
مصر که در رده‌بندي ناامن‌ترين کشورهاي جهان براي گردشگران زن در رتبه‌ي چهارم ديده مي‌شود، يکي از مقاصد برتر گردشگري جهان بوده و براساس آمار منتشر شده از سوي وزارت گردشگري و آثار تاريخي اين کشور حدود 20 تا 25 درصد گردشگران اين کشور را زنان تشکيل مي‌دهند. با اين وجود با کرات در مطبوعات اين کشور گزارش‌هايي از گروگانگيري و تجاوز به زنان گردشگر منتشر مي‌شود که چهره‌ي نامطلوبي را از اين کشور براي برخي گردشگران زن ترسيم کرده است.
کلمبيا
براساس يک نظرسنجي که توسط سايت معتبر «هاستل بوکرز» به عنوان يکي از سايت‌هاي معتبر جهاني براي رزور هتل انجام شده، کشور کلمبيا محلي ناامن براي گردشگران زن به شمار مي‌رود. اين کشور در رده‌بندي در رتبه‌ي پنجم قرار گرفته و طبق گفته‌ي بسياري از گردشگران زن که به اين کشور سفر کرده‌اند بسياري از مناطق کلمبيا از جمله سواحل اين کشور و مناطق مرزي با اکوادور و ونزوئلا مناطقي بسيار ناامن براي گردشگران زن به شمار مي‌رود. البته شهر تاريخي و زيباي «بوگوتا» – پايتخت کلمبيا – که در مجاورت کوه‌هاي آند واقع شده، يک مقصد گردشگري امن براي گردشگران زن به شمار مي‌رود.
گوآتمالا
کشور گوآتمالا که در رتبه‌ي ششم قرار گرفته، براساس آخرين گزارش سازمان ديده‌بان حقوق بشر يکي از ناامن‌ترين کشورهاي جهان براي زنان بوده و در آن از هر سه زن يکي مورد سوءاستفاده قرار مي‌گيرد. به همين دليل کشوري امن براي گردشگران زن به شمار نمي‌رود و براساس مطالعات انجام شده در بيشتر مناطق گوآتمالا به ويژه مناطقي که در آنها تجارت مواد مخدر با آمريکا جريان دارد، گردشگران زن از امنيت بسيار کمي برخوردارند.
مکزيک
مکزيک که در سال‌هاي گذشته جزو پنج مقصد برتر گردشگري جهان محسوب مي‌شود، طي سه سال اخير به دليل برنامه‌ جدي رئيس جمهوري اين کشور براي مبارزه با باندهاي قاچاق مواد مخدر با کاهش ضريب امنيتي مواجه شده است. اين کشور که در اين فهرست در رتبه‌ هفتم قرار گرفته، از جاذبه‌هاي متنوع گردشگري از جمله آثار تاريخي برجاي مانده از سه تمدن «مايا»، «اينکا» و «آزتک» بهره مي‌برد. با اين وجود مبارزات انجام شده با باند‌هاي قاچاق مواد مخدر که حاصل آن بروز مشکلات امنيتي جدي در مکزيک بوده است، ضريب امنيتي در اين کشور را به شدت کاهش داده و برخي از مناطق مکزيک را به مکاني ناامن براي گردشگران و به ويژه گردشگران زن تبديل کرده است.
کنيا
کنيا که از آن به عنوان مقصد نخست گردشگري قاره سياه نام برده مي‌شود و همواره ميزبان ميليون‌ها گردشگر به ويژه از کشورهاي اروپايي است که براي بازديد از حيات وحش بکر و گردش با اتومبيل‌هاي سافاري به اين کشور سفر مي‌کنند، در رده‌بندي ما در رتبه‌ي هشتم قرار گرفته است. براساس گزارشي که به تازگي توسط صندوق توسعه‌ي آموزش زنان وابسته به سازمان ملل متحد منتشر شده، بسياري از مناطق کنيا که بيشتر آن‌ها مقاصد گردشگري نيز به شمار مي‌روند، مکان‌هاي ناامني براي گردشگران زن بوده و سوءاستفاده جنسي از زنان گردشگر در آنها به کرات اتفاق مي‌افتد.
امنيت تان را اين طور حفظ کنيد
1.در صورت بروز هر گونه حادثه اي از قرار گرفتن در محيط حادثه و تهيه عکس و فيلمبرداري خودداري کنيد. دوري از محل حادثه اولين واکنشي است که بايد داشته باشيد.
2.مدارک مورد نيازتان را در هتل در گاوصندوق اختصاصي اتاق تان قرار دهيد و يک کپي از آن را همه جا به همراه داشته باشيد. دقت کنيد که مدارک (پاسپورت، کارت ملي، گواهينامه، شناسنامه، بليط برگشت و…) و وجوه نقد و اشياء قيمتي را به هيچ عنوان به هيچ کسي تحويل ندهيد.
3.مسيرهاي تردد عمومي را از رسپشن هتل بپرسيد و درباره امنيت مراکز خريد، مکان هاي ديدني، خيابان ها و مسيرهاي عبور و مرور از راهنمايان هتل اطلاعات کسب کنيد.
4.در صورت سرقت و يا مفقود شدن اموال و اشياء خود و يا بروز هرگونه مشکلي اعم از (تصادف، گم شدن همراهان، نزاع، دستگيري و…) مراتب را به کنسولگري يا سفارت ايران اطلاع دهيد.
5.از قبول هرگونه غذا، شيريني، عطر، آب، شربت و… از افراد ناشناس پرهيز کنيد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر