صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

اژدهای جدید ناسا + عکس

کد خبر: 1633

مهر/ آژانس فضانورد آمريکا با تأييد برنامه شرکت SpaceX را براي طراحي و ساخت نسل جديد فضاپيماهاي سرنشين دار با قابليت انتقال فضانوردان به ايستگاه فضايي بين المللي از برنامه هاي آتي اين آژانس براي اعزام فضانوردان آمريکا به فضا از خاک اين کشور خبر داد.
فرآيند انتقال فضانوردان ناسا به ايستگاه فضايي بين المللي براساس قراردادي موسوم به CCtCap ميان اين آژانس فضانوردي و شرکت SpaceX صورت مي گيرد.
فضاپيماي جديدي که براي انتقال فضانوردان ناسا به مدار زمين ساخته مي شود "اژدها" (Dragon) نام دارد که توسط راکت فالکون Falcon 9 v.1.1 به فضا پرتاب مي شود.
کل محتواي قرارداد ناسا و شرکت SpaceX شامل طراحي و ساخت فضاپيما و راکت بالابرنده، پرتاب، انجام مأموريت در فضا، فرود در زمين و بازيابي خدمه پرواز است. در اين قرارداد شرکت SpaceX با بوئينگ همکار خواهد بود.

در 16 سپتامبر سال 2014 ناسا اين دو شرکت را براي طراحي و ساخت نسل آتي فضاپيماهاي سرنشين دار جهت اعزام فضانوردان به ايستگاه فضايي بين المللي انتخاب کرد و حالا طرح اوليه آنها مورد تأييد ناسا قرار گرفته است.
قرار است در چند سال آينده SpaceX مجموعه اقدامات لازم براي آزمايش تمام سيستم ها و مواد تشکيل دهنده فضاپيما را انجام دهد تا ناسا از ايمن بودن آن اطمينان خاطر حاصل کند.
اين فضاپيما به گونه اي ساخته مي شود که تا 210 روز قابليت پهلوگيري در ايستگاه فضايي بين المللي را داشته باشد و در عين حال در مواقع اضطراري تا 24 ساعت به عنوان پناهگاه فضانوردان مورد استفاده قرار گيرد.
فضاپيماي اژدها ظرفيت 7 فضانورد يا تلفيق محموله باري و فضانورد را خواهد داشت حال آنکه کپسولهاي سايوز تنها ظرفيت سه فضانورد را دارند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر