صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 2

راهنماي خدمات الکترونيک

نحوه گرفتن کارت اهداي عضو

برخي افراد در دوره حياتشان زندگي ديگران را نجات مي دهند. اما عده اي از انسان ها پس از مرگشان جان يک تا ۸ نفر را نجات داده و به آنها زندگي دوباره مي بخشند.

کد خبر: 1543

برخي افراد در دوره حياتشان زندگي ديگران را نجات مي دهند. اما عده اي از انسان ها پس از مرگشان جان يک تا ۸ نفر را نجات داده و به آنها زندگي دوباره مي بخشند.

از زاويه ديگر بايد گفت مرگ مغزي مي تواند آغاز دوره جديد براي زندگي ديگران باشد. اهداي عضو يکي از امور خير است که انسانها مي توانند پس از مرگ خود، حياتشان را در بدن افراد ديگر ادامه دهند.

قانون پيوند اعضا که از سال ۱۳۷۲ به مجلس تقديم شده بود، در سال ۱۳۷۹ تصويب و آيين نامه آن در سال ۱۳۸۱ توسط دولت هشتم ابلاغ شد. بعد از ابلاغ اين آيبن نامه شبکه فراهم آوري اعضاي پيوندي ايران در همان سال شکل گرفت.

هر فرد که مي خواهد اعضاي بدنش پس از مرگ مغزي به بيماران نيازمند پيوند، اهدا شود، با عضويت در اين شبکه و دريافت کارت به جمع اهدا کنندگان راه يابد. البته نبايد فراموش کرد از لحاظ قانوني حتي با اين کارت نيز بعد از مرگ مغزي هر فرد، نياز به اجازه اولياي دم او براي اهداي اعضاي بدنش است.

سامانه ثبت نام اهداي عضو
ثبت نام و رهگيري اين کارت سال هاست که از طريق سايت اهداي عضو صورت مي پذيرد. براي عضويت در شبکه بزرگ اهدا کنندگان بايد به اين صفحه اينترنتي وارد شويد.

همانطور که در نماي کلي سايت مي بينيد براي ثبت نام کارت اهداي عضو بايد اطلاعات فردي، تماس و عضويت را پر کنيد. نام، نام خانوادگي، نام پدر، جنسيت، شماره شناسنامه، کد ملي، محل تولد، تلفن همراه، استان، شهر، آدرس، کدپستي، شناسه کاربري، رمز عبور، تکرار رمز عبور و نحوه آشنايي با سايت، فيلدهاي اجباري فرم مذکور بوده و پرکردن بقيه قسمت ها اختياري است.

بعد از تکميل فرم و تائيد نهايي آن توسط شما در صورت صحت اطلاعات و کامل بودن مشخصات اطلاعات شما تائيد شده و کارتي براي شما صادر خواهد شد.

کارت صادر شده به آدرسي که در فرم تکميل مي کنيد ارسال شده و بعد از چند ماه از تکميل فرم به دست شما خواهد رسيد.

کارت هاي جديد اهداي عضو توسط بانک ملي صادر شده و قابليت اتصال به حساب بانکي شما را دارد. با اين کارت مي توانيد تمام کارهاي مربوط به کارت هاي پرداخت بانکي را انجام دهيد.

شما با اطلاعات کاربري خود مي توانيد از طريق صفحه اصلي سايت اهداي عضو يا اين صفحه اينترنتي وارد پروفايلتان شويد و مراحل ارسال کارت اهداي عضو را پيگيري کنيد.

همانطور که مي بينيد در اين پروفايل ۴ قسمت وجود دارد. «وضعيت کارت شما»، «توضيحات»، «کارت موقت» و «انتخاب شما» اين چهار قسمت را تشکيل مي دهند.

در قسمت «وضعيت کارت»، مي توانيد ببنيد کارت شمار بر اساس متن بخش «توضيحات»، در چه مرحله اي قرار دارد. کارت موقت آماده براي چاپ تا زمان رسيدن کارت اصلي خود، را مي توانيد در بخش مربوطه دريافت کنيد.

در بخش «انتخاب شما»، مي توانيد ويرايش اطلاعات پرونده، درخواست صدور کارت مجدد، تغيير رمز عبور و خروج را انجام دهيد.
ديجياتو/

نظرات بینندگان

 • نادر ملکی قوشچی

  | |

  سلام
  هذاالمن فضل الربی

 • نادر ملکی قوشچی

  | |

  سلام
  هذا من فضل ربی

ارسال نظر