صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

حمايت وزير بهداشت از پرستاران / مردم، آزادانه ما را نقد کنند

هاشمي با اشاره به برگزاري هفته سلامت در سال آينده گفت: براي اين هفته در ستاد وزارتخانه برنامه هاي خوبي در نظر داريم و در دانشگاه ها نيز اين هفته را جدي بگيريد و از ظرفيت هفته سلامت براي ارايه دستاوردهاي حوزه سلامت استفاده کنيد. وي همچنين به برگزاري همايش نقد عملکرد دولت يازدهم در حوزه سلامت اشاره کرد و گفت: اولين دستگاهي هستيم که در طول عمر کشور از مردم مي خواهيم آزادانه عملکرد ما را نقد کند و برگزاري اين همايش فرصت خوبي براي پاسخ به انتقادات منتقدين است.

کد خبر: 15131

وزير بهداشت گفت: هيچ کس به خود اجازه نمي دهد نسبت به حقوق جامعه پرستاري و ساير گروه هاي پيراپزشکي کوتاهي صورت گيرد.
به گزارش خبرگزاري مهر، دکتر سيد حسن هاشمي در اجلاس روساي دانشگاهها ي علوم پزشکي سراسر کشور، افزود: دو اقدام مربوط به دولت يازدهم است که يکي از آنها سياست خارجي و بحث هسته اي و ديگري موضوع سلامت است.

وي با تاکيد بر اينکه يکي از محوري ترين برنامه هاي دولت، حوزه سلامت است خطاب به روساي دانشگاه ها گفت: اگر اعتقاد داريد که گفتمان اعتدال تنها راه نجات کشور است مسئوليت و بار سنگيني بر دوش همه ما قرار دارد و بدون تلاش شما هيچ کاري با موفقيت همراه نخواهد شد.

هاشمي با بيان اينکه يکي از اقدامات دولت اجراي طرح تحول سلامت بوده است گفت: براساس اين برنامه کمتر از ۵ هزار ميليارد ريال براي حوزه سلامت هزينه شده است، اما تاثير و برکتي که در اين کار بوده است چنين رضايت مندي از نظام، دولت و مجلس را به همراه داشته است که اين موضوع دستاورد کمي نيست بنابراين تلاش و مسئوليت شما بسيار سنگين است.

وزير بهداشت خطاب به روساي دانشگاه هاي علوم پزشکي گفت: سال آينده بايد با قوت و قدرت بيشتري کار را شروع کنيم و کارمان سخت تر است.

وي يادآور شد: امسال کارمان راحت تر بود اگرچه در شروع سال نگراني هاي زيادي براي برنامه تحول داشتيم اما اجراي طرح و سپس ابلاغ سياست هاي کلي سلامت از سوي مقام معظم رهبري باعث دلگرمي ما شد و از نگراني هايمان کاسته شد.

وزير بهداشت با بيان اين که هنوز هم اين نگراني ها براي ادامه طرح تحول سلامت وجود دارد گفت: امروز بايد ما مطالبه گر جدي باشيم و به جاي اينکه ديگران يا مسئولان و مجلس از ما سوال کنند چه کرده ايد ما از آنها بخواهيم که براي ادامه و استمرار طرح تحول سلامت چه کرده اند.

ارايه گزارش کاملي از اجراي طرح تحول سلامت

هاشمي با بيان اينکه سال آينده و همزمان با سالگرد شروع کار طرح تحول سلامت گزارش کاملي را ارايه خواهم داد گفت: اين گزارش بسيار موثر و مفيد خواهد بود.

وي با اشاره به اينکه هنوز هم در ادامه کار مشکلاتي وجود دارد گفت: اين مشکلات را نيز به تدريج برطرف خواهيم کرد و سال آينده سال سختي خواهد بود چرا که مراقبت از اين طرح بسيار سخت است.

مراقبت از طرح تحول سلامت؛ مهمترين وظيفه دانشگاه ها در سال آينده

هاشمي با اشاره به سخنان رييس جمهور مبني بر اينکه "اگر درسال ۹۴ اقداماتي را که تا کنون انجام داده ايد ادامه دهيد و نگذاريد طرح تحول سلامت آسيب ببيند کار بزرگي کرده ايد و دولت ممنون شماست" خطاب به روساي دانشگاه ها تصريح کرد: مهمترين وظيفه شما در سال آينده نظارت و مراقبت از طرح تحول سلامت است .

وزير بهداشت همچنين بر ضرورت صرفه جويي در منابع تاکيد کرد و يادآور شد: اعتبارات مربوط به اجراي طرح تحول سلامت از محل درآمدهاي حاصل از هدفمندي يارانه ها و مربوط به همه مردم کشور است که آن را به دست ما به امانت سپرده اند بنابراين ما مسئوليت سنگيني در هزينه کردن آن داريم و بايد صرفه جويي کنيم.

وي افزود: اين نعمت بزرگي است که تمام مسئولان استاني، ائمه جمعه و فرمانداران از يک دستگاه اجرايي ابراز رضايت و قدرشناسي دارند و به نظر من خداوند مهر فعاليتها وتلاش شما را در دل مردم قرار داده است.

مردم، آزادانه ما را نقد کنند

هاشمي با اشاره به برگزاري هفته سلامت در سال آينده گفت: براي اين هفته در ستاد وزارتخانه برنامه هاي خوبي در نظر داريم و در دانشگاه ها نيز اين هفته را جدي بگيريد و از ظرفيت هفته سلامت براي ارايه دستاوردهاي حوزه سلامت استفاده کنيد.

وي همچنين به برگزاري همايش نقد عملکرد دولت يازدهم در حوزه سلامت اشاره کرد و گفت: اولين دستگاهي هستيم که در طول عمر کشور از مردم مي خواهيم آزادانه عملکرد ما را نقد کند و برگزاري اين همايش فرصت خوبي براي پاسخ به انتقادات منتقدين است.

ضرورت اتمام پروژه هاي توسعه اي در سال آينده

وزير بهداشت همچنين بر ضرورت تکميل و اتمام پروژه هاي توسعه اي دانشگاه ها در سال آينده تاکيد کرد و گفت: اعتباراتي که براي اتمام اين پروژه ها نياز است هر چه سريع تر اعلام نماييد بطوريکه پروژه هاي مربوط به اين دولت در اين دوره به اتمام برسد.

هاشمي همچنين موضوع سطح بندي خدمات را مورد اشاره قرار داد و از روساي دانشگاه ها خواست براي اين موضوع وقت بگذارد و هر چه سريع تر ميزان نياز به تخت هاي بيمارستاني اعم از دولتي و خصوصي و نيز تجهيزات خود را مشخص نمايند و ظرف سه ماه آينده مشخص نمايند که ميزان نياز کشور به تخت هاي بيمارستاني چقدر است .

وي با بيان اينکه در اين خصوص بايد با شفافيت عمل نماييم تصريح کرد: شفافيت از فساد جلوگيري مي کند.

وزير بهداشت در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اهميت موضوع دارو در کشور گفت: هنوز کارهاي بر زمين مانده زيادي وجود دارد .

وي در عين حال يادآور شد: بخش زيادي از موفقيت طرح تحول سلامت حاصل اقدامات خوب در حوزه دارو بوده است.

وزير بهداشت به اقدامات صورت گرفته در مورد داروي بيماران ام اس اشاره کرد و گفت بسياري از فشارها در حوزه معاونت غذا و دارو براي افزايش واردات دارو بود که در اين زمينه خوب عمل کرديم و از طريق صرفه جويي نگذاشتيم واردات افزايش يابد.

حمايت مجلس از حوزه سلامت

هاشمي در ادامه با اشاره به همراهي و تعامل مجلس با حوزه سلامت ضمن تشکر از همراهي و هوشمندي نمايندگان مجلس در مخالفت با پيشنهاد توزيع اعتبارات هزينه اي رديف هاي هدفمندي يارانه ها و يک درصد ارزش افزوده و پزشک خانواده براساس شاخص و سرانه جمعيتي گفت: اين طرح در مجلس تنها ۵۶ راي آورد.

وي اين گونه پيشنهادات را ناشي از تلاش هاي کساني دانست که در صدد هستند طرح تحول سلامت را به شکست برسانند وگفت: اين افراد زماني که اعتبارات لازم را در زمان مسئوليت شان در اختيار داشته اند زيرساخت هاي لازم و عادلانه را در حوزه بهداشت و درمان کشور ايجاد نکردند.

هاشمي در بخش ديگري از سخنان خود به حوزه پرستاري اشاره کرد و با تاکيد بر اينکه بايد به پرستاران و گروه هاي پزشکي و پيراپزشکي توجه نماييم، گفت: بخشي از اتفاقات اخير سياسي است و حتما روساي دانشگاه ها بايد نسبت به اين موضوع حساس باشند چرا که هيچ کس به خود اجازه نمي دهد نسبت به حقوق جامعه پرستاري و ساير گروه هاي پيراپزشکي کوتاهي صورت گيرد.

حقوق پرسنل وزارت بهداشت رتبه سيزدهم را بين دستگاههاي دولتي دارد

وي با بيان اينکه تمام تلاش و چانه زني هاي لازم را براي ارتقاء وضعيت حقوقي پرستاران و پرداخت کارانه ها انجام داديم گفت: بخش مهمي از اين مشکلات به اين دليل است که حقوق پايه وزارت بهداشت را پايين در نظر گرفته اند بطوريکه اين وزارتخانه از نظر حقوقي در بين دستگاه هاي دولتي رتبه سيزدهم را دارد و اگر اعضاي هيات علمي را از مجموع حقوق بگيران کم کنيم جز يکي دو وزارتخانه آخر خواهيم بود.

وزير بهداشت در مورد مشکل کمبود نيروي پرستاري، ايجاد شرکتي از زيرمجموعه هيات امناء که به صورت کشوري تامين نيرو کنند را موثر عنوان کرد .

ضرورت هيات امنايي شدن بيمارستانها

وي در ادامه افزود: همچنين براي هيات امنايي شدن بيمارستان ها نيز بايد مشوقي در نظر بگيريم.

هاشمي خاطر نشان کرد: راه نجات حوزه درمان کشور هيات امنايي شدن و مستقل اداره کردن بيمارستان هاست و روساي دانشگاه ها و معاونين درمان بايد اين راه را تسهيل نمايند.

وزير بهداشت خطاب به روساي دانشگاه ها گفت: سال آينده نسبت به موضوع آموزش به ويژه در برخي از رشته ها از جمله طب اورژانس وقت بيشتري بگذاريد چرا که آنچه که از ما به عنوان منشا اثر به جا خواهد ماند آموزش نيروي انساني است.

وي همچنين اهميت طب عمومي را مورد اشاره قرار داد و گفت: حتما در اين دوره ها بايد تجديد نظر شود و کساني که دوره پزشکي عمومي را تمام ميکنند بايد بتوانند يکي ار دو مسير تخصص و پزشک خانواده را بر اساس نياز کشور ادامه دهند.

هاشمي به اهميت موضوع پژوهش اشاره کرد و گفت: طرح هاي خوبي در اين حوزه به خصوص ايجاد کوهورت هاي علمي انجام شده است ومعاونت پژوهشي در حال فراهم کردن زيرساخت هاست.

ارتقاي حوزه بهداشت محيط از اولويت هاي سال آينده

وي در ادامه به حوزه بهداشت اشاره کرد و گفت: مردم به مسايل بهداشت بسيار اهميت مي دهند و از بحث هاي جناحي و سياسي و خسته کننده و قول هاي بي حاصل دل بريده اند و به فکر معيشت، اشتغال و سلامت هستند لذا سال آينده بايد بر روي موضوع بهداشت محيط بيشتر کار کنيم و آن را ارتقا دهيم مردم بايد بدانند که حوزه بهداشت محيط زير نظر ماست و به آن توجه داريم.

وزير بهداشت در ادامه در مورد پرداخت تمام وقتي ها نيز اظهار داشت: اگر با پرداخت تمام وقتي ها باز تقاضا براي خروج از سيستم وجود داشت منطقي نيست چرا که ديگر بهانه اي به دليل واقعي نبودن تعرفه ها وجود ندارد.

وي تصريح کرد: پزشکان بايد يا در نظام دانشگاهي کار کنند در غير اين صورت بايد به بخش خصوصي بروند و کشورهاي ديگر هم، همين مسير را رفته اند.

هاشمي در پايان به هجمه هاي رسانه اي از سوي برخي از افراد مبني بر چند برابر بودن حقوق پزشکان ايراني نسبت به پزشکان کشورهاي خارجي اشاره کرد و گفت: بايد به اين سخنان دروغ پاسخ دهيم. جامعه پزشکي جامعه خاموش است بايد آنها را تشويق به حرف زدن کنيم و اين کار بايد از طرف انجمن ها و پزشکان صورت گيرد و از اين طريق به جامعه پزشکي کمک نماييم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر