صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

تظاهرات مردان چادر پوش در کابل!+عکس

شماري از مردان افغان در شهر کابل با پوشيدن روپوش سنتي زنان افغان (موسوم به «برقع») تظاهرات کردند. براي بسياري اين حرکت نوعي بي‌حيايي، و براي بخشي ديگر از مردم اين حرکت گامي بزرگ براي هم صدا شدن بيشتر با زنان به شمار مي آيد.

کد خبر: 15115

شماري از مردان افغان در شهر کابل با پوشيدن روپوش سنتي زنان افغان (موسوم به «برقع») تظاهرات کردند. براي بسياري اين حرکت نوعي بي‌حيايي، و براي بخشي ديگر از مردم اين حرکت گامي بزرگ براي هم صدا شدن بيشتر با زنان به شمار مي آيد.

به گزارش ابنا، شماري از مردان در افغانستان در حمايت از حقوق زنان، تظاهراتي عجيب با پوشش برقع برگزار کردند.
در اين تظاهرات که براي مبارزه با خشونت عليه زنان برگزار شد، بيش از ده مرد با پوشيدن «چادري»، از چهارراه پل سرخ کابل تا ساختمان «ستاد مستقل حقوق بشر» راهپيمايي کردند.
آنان مي‌گويند با پذيرفتن همه دشواري‌هاي موجود حاضر به اين کار شده‌اند و خواهان مبارزه با خشونت در برابر زنان هستند.
در اين اقدام بي‌سابقه، تظاهرات‌کنندگان۲۰۰ متر را با پوشش برقع پيمودند که براي چند دقيقه ببينند چگونه هنوز هم شمار زيادي از مردان در پايتخت و ديگر ولايتهاي کشور به آزار و اذيت زنان حتي در خيابان ها مي‌ پردازند.
اين حرکت شايد کاري دشوار و غير قابل پذيرش براي مردم افغانستان باشد.
يکي از اين برقع پوشان مي‌گويد: من امروز براي اين حاضر شدم چادري بپوشم و در جاده بيايم که درک کنم که خواهر و يا مادر خودم چگونه با خشونت‌ها روبرو هستند و از آنجايي که مردان عاملان اصلي خشونت‌ها به شمار مي‌روند، خودم چادري پوشيدم تا وضعيت زنان کشور را درک کنم.
براي بسياري اين حرکت نوعي بي‌حيايي و براي بخشي ديگر از مردم اين حرکت گامي بزرگ براي هم صدا شدن بيشتر با زنان به شمار مي آيد.
رسول، يکي از فعالان کابل مي‌گويد: اينان زنان هستند و اين حرکت آن‌ها بسيار بي‌شرمانه است.
يک کودک دست فروش که اين راهپيمايي را تماشا مي‌کند مي‌گويد که از حرکت اين مردان شرمنده شده و مخالف اين حرکت است.
ميثم مي‌گويد: در هتل نشسته بودم چاي مي‌خوردم، گفتند که مردان چادري پوشيده بسيار خنديدم. اين چادري از مردان نيست.
اما نبايد استقبال مردم از اين حرکت را ناديده گرفت؛ مردم حرکت اين مردان را مي‌بيينند و از موانع در برابر زنان سخن مي‌ گويند.
حاجي حيدر، از فعالان کابل مي گويد: من بيش از پنجاه سال دارم و اين نخستين باري است که چنين تظاهراتي مي‌بينم در حقيقت اين حرکت خوب است و براي زنان کاري انجام مي‌شود.
نعمت، از رانند‌گان تاکسي در کابل نيز گفت: به نظر من اين کار بد نيست و خوب است که از خشونت‌ها به زنان جلوگيري شود.
جوانان چادري پوش مي‌گويند که به همه حرف‌ها و مشکلات پشت پا زدند و حاضر به شرکت در اين راهپيمايي شدند.
اين مردان چادري پوش در برابر ستاد مستقل حقوق بشر گرد آمد‌اند تا شکايتشان را از خشونت‌ در برابر زنان به گوش مسئولان اين ستاد و دولت برسانند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر