صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

ارزشمندترین گونه پلنگ ایرانی / عکس

رییس اداره حفاظت محیط زیست فریمان از به تصویر کشیده شدن یک قلاده پلنگ در منطقه کلیلاق در این شهرستان خبر داد.

کد خبر: 15111

 رییس اداره حفاظت محیط زیست فریمان از به تصویر کشیده شدن یک قلاده پلنگ در منطقه کلیلاق در این شهرستان خبر داد.

 
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، حسن اکبری نژاد گفت: تصویر برداری از این گونه ارزشمند پس از ماهها تلاش محیط بانان انجام گرفت.
 
وی افزود: از مدتها قبل وجود پلنگ در این منطقه به اثبات رسیده بود و تنها در همین دو سه ماه اخیر بیش از سه مورد مشاهده پلنگ توسط دوستداران طبیعت و چوپانان منطقه گزارش شده بود.
 
وی اظهار کرد: محیط بانان این منطقه دیروز موفق شدند تصاویری گویا از وجود پلنگ در این منطقه را ثبت کنند که وجود این گونه را کاملا به اثبات رساند.
 
تصویربرداری از یک گونه ارزشمند پلنگ
 
وی گفت: منطقه کلیلاق با وسعت بیش از 42 هزار هکتار به عنوان منطقه شکار ممنوع و یکی از مناطق با استعدادهای ویژه از جمله چشمه سارهای زیبا، پوشش گیاهی متنوع و وجود جانوران فراوان مستعد تبدیل شدن به رتبه های بالای حفاظتی می باشد.
 
اکبری نژاد افزود: این منطقه با ایجاد یک پاسگاه محیط بانی در چهار ماه اخیر مورد توجه قرار گرفته و طی این مدت ارزش های طبیعی این منطقه و استعدادهای بالقوه طبیعی آن روز به روز بیشتر نمایان شده است.
 
وی اظهار کرد: ارزشهای طبیعی و وجود گونه های منحصر بفرد و قابلیتهای فراوان این منطقه می تواند در افزایش سطح حفاظتی به منطقه حفاظت شده و تبدیل شدن به پارک ملی تاثیر بسزایی داشته باشد.
 
منطقه شکار ممنوع کلیلاق به وسعت 42 هزار و 73 هکتار در حوزه سه شهرستان فریمان، زاوه و تربت جام قرار دارد.
 
حضور گونه های ارزشمند همچون قوچ و میش، کل و بز، پلنگ و نیز تراکم پوشش گیاهی از درختان کهنسال اورس، گواهی بر استعداد و توان غنی این منطقه است که مامنی برای زیست ذخایر ارزشمند ژنتیکی با تنوع مطلوب زیستی به شمار می رود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر