صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

ازدواج متهم واقعي فيلم «ارتفاع پست» در اوين

متهم هواپيما ربايي ۲۲ سال قبل که بر اساس آن فيلم ارتفاع پست ساخته شد اين روزها داماد شده و درخواست عفو کرده است. ۲۳ آذرماه سال ۱۳۷۹ يک هواپيماي کوچک مسافربري در ليست پروازهاي داخلي اهواز قرارگرفت و روي تابلوي پرواز فرودگاه اهواز اعلام شد اين هواپيما با طي مسافت ۶۰ مايل به سمت بندرعباس حرکت مي کند.

کد خبر: 1395

مهر/ متهم هواپيما ربايي ۲۲ سال قبل که بر اساس آن فيلم ارتفاع پست ساخته شد اين روزها داماد شده و درخواست عفو کرده است.
۲۳ آذرماه سال ۱۳۷۹ يک هواپيماي کوچک مسافربري در ليست پروازهاي داخلي اهواز قرارگرفت و روي تابلوي پرواز فرودگاه اهواز اعلام شد اين هواپيما با طي مسافت ۶۰ مايل به سمت بندرعباس حرکت مي کند.

درميان مسافران اين پرواز ۲۳ نفر از يک خانواده حضور داشتند. در ميانه راه (حدود ۱۵ دقيقه) چند نفر از اين خانواده تصميم به هواپيمايي ربايي مي گيرند که خالد هرداني، فرهنگ‌ پورمنصوري و شهرام پورمنصوري متهمان اصلي اين هواپيماربايي بودند که البته با ورود به موقع نيروهاي امنيتي اين هواپيما ربايي به سرانجام نرسيد.

بعد از اين ماجرا پرونده اي در مورد اين هواپيما ربايي تشکيل شد و متهمان پرونده به اعدام و حبس ابد محکوم شدند. آن زمان عليزاده طباطبايي وکالت متهمان را برعهده گرفت و تا لحظه آخر توانست با عنوان اينکه اين هواپيما ربايي جنبه سياسي نداشته حکم اعدام و حبس ابد را کاهش دهد. تا اينکه در سال ۱۳۸۶ پس از بررسي پرونده متهمان پرونده هواپيماربايي در خوزستان در کميسيون عفو و بخشودگي قوه‌ قضاييه، محکوميت آن‌ها از اعدام و حبس ابد به ۲۰ و ۱۵ سال حبس کاهش يافت. و شهرام پورمنصوري به ۲۰ سال حبس و فرهنگ و شهرام پورمنصوري به ۱۵ سال حبس محکوم شدند.

حادثه اي که تبديل به فيلم سينمايي شد

اين حادثه هواپيما ربايي آنقدر براي رسانه و شهروندان به تيتر داغ و بحث روز تبديل شد که ابراهيم حاتمي کيا (کارگردان خوشنام سينماي ايران) تصميم گرفت آن را به فيلم سينمايي تبديل کند و بعد از حضور در جلسات دادگاه و گفتگو با حاضران در حادثه هواپيما ربايي فيلم سينمايي "ارتفاع پست" در سال ۱۳۸۱ ساخته شد.

علت هواپيما ربايي در سال ۱۳۷۹

شايد سوال کنيد واقعا علت اين هواپيما ربايي چه بود؟ پاسخ به اين سوال در بازجويي ها اعلام شد و خانواده و خود متهمان اقرار کردند دليل آن شرايط سخت مالي بوده است.

حاشيه هاي هواپيما رباهاي در بند

به گزارش مهر، همچنان متهمان پرونده در زندانهاي تهران به سر مي برند اما اين حبس حاشيه هايي همراه داشته است. در اين سالها مدافعان به اصطلاح حقوق بشر از اين متهمان قهرمان سازي کرده و گاهي آنها را به عنوان فعال سياسي و مدني هم معرفي کرده اند و شايعاتي مبني بر اعتصاب غذا و غيره هم در فضاي مجازي از آنها منتشر کرده اند که همگي کذب و غيرواقعي است.

ازدواج يکي از متهمان در زندان اوين

حالا در آستانه سالگرد حادثه اين هواپيما ربايي رسول حرداني يکي ديگر از متهمان اين پرونده که در آن سال ۱۸ ساله بوده و هم اکنون در زندان اوين به سر مي برد در گفتگو با خبرنگار مهر مي گويد: متهم رديف چهارم پرونده بودم که به ۲۲ سال حبس محکوم شدم و حدود ۱۵ سال است که در زندان به سر مي برم. البته ساير متهمان رديف اول تا سوم همچنان در حبس هستند و حالشان هم خوب است.

اين متهم که پيش از اين هم با رسانه ها گفتگو داشته است مي گويد چندين بار درخواست عفو به مددکاري زندان ارائه کرده و هنوز پاسخي به آن داده نشده است. رسول حرداني که چندي قبل در حالي که هنوز دوران محکوميتش را مي گذراند ازدواج کرده، مي گويد: همسرم از اقوام نيست و غريبه است و به نوعي موضوع عشق و عاشقي در ميان بود. حدود ۷ سال ديگر هم آزاد مي شوم اما باز هم درخواست آزادي دارم.

وکيل متهم: منتظر تائيد درخواست عفو رسول هستيم

موضوع را با وکيل اين متهم مطرح کرديم و عليزاده طباطبايي در گفتگو با مهر گفت: رسول آن زمان ۱۸ سال بيشتر نداشته براي همين چندين بار پيشنهاد عفو داده ايم و حالا منتظر تائيد درخواست هستيم.

به گزارش خبرنگار مهر، شايد با گذشت ۱۵ سال از اين حادثه اين خبر ديگر در رسانه از اهميتي برخوردار نباشد و يا اينکه حساسيت ها از اين پرونده کاهش يافته است اما بايد دانست که جرم هواپيما ربايي رخ داده و قانون در مورد مرتکبين به اين جرم قاطع است. هر چند که يکبار متهمان پرونده بر اساس رافت اسلامي شامل تخفيف مجازات شده اند اما باز هم متهم و وکيل به دنبال عفو و بخشش جرم هستند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر