صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

پاسخ شهرداري به تخريب کاخ «ثابت پاسال»

"کاخ ثابت پاسال در آستانه نابودي است"؛ جمله اي ساده که خيلي زود به تيتر يک همه رسانه‌ها بدل شد. بزرگترين خانه پايتخت پس از سال‌ها سکوت به يکباره بنا به تخريبش دوباره خبرساز شد.

کد خبر: 1293

ايسنا/ "کاخ ثابت پاسال در آستانه نابودي است"؛ جمله اي ساده که خيلي زود به تيتر يک همه رسانه‌ها بدل شد. بزرگترين خانه پايتخت پس از سال‌ها سکوت به يکباره بنا به تخريبش دوباره خبرساز شد.
خبرهاي خوبي از اين خانه به گوش نمي‌رسد.کاخ ورساي ايران قرار است تخريب و بجاي آن نيز مجتمعي تجاري ساخته شود. بخش عمده فضاي سبز و درختان اين خانه يک هکتاري در سالهاي اخير خشک شده و از بين رفته است و حال اين کاخ در آستانه تخريب قرار دارد و قرار است گودبرداري عظيمي در اين خانه تاريخي براي ساخت يک مجتمع عظيم تجاري آغاز شود و در اين ميان انتقاداتي به شهرداري تهران براي صدور جواز ساخت در اين خانه مطرح شد که مدير بافت و بناهاي تاريخي معاونت شهرسازي و معماري شهرداري تهران توضيحاتي را در مورد تخريب کاخ ثابت پاسال ارائه کرد.
دکتر محمدباقر خسروي مدير بافت و بناهاي تاريخي معاونت شهرسازي و معماري شهرداري تهران در مورد نقش شهرداري تهران در وضعيت کنوني «کاخ ورساي» گفت: شهرداري تهران نمي‌تواند يک بنا را به عنوان ملک تاريخي به مالک اعلام کند چراکه براساس قانون، سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري وظيفه تعيين ارزش ميراثي و تاريخي ساختمان‌ها را برعهده دارد و مراجع قانوني صرف نظر شهرداري در اين خصوص را نافذ نمي داند.
وي با بيان اينکه سازمان ميراث فرهنگي در زمينه اين کاخ و ساير بناهاي واجد ارزش شهر تهران براساس طرح جامع و تفصيلي شهر مي‌بايست تا کنون بايد تعيين تکليف مي کرده است، گفت: متأسفانه سوءتفاهمي بين رسانه‌ها ايجاد شده است که شهرداري توجهي به حفظ ميراث فرهنگي تهران ندارد، اما مطمئن باشيد اگر شهرداري تهران و شوراي اسلامي شهر تهران متکي به وظايف سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري مي‌ماند، بسياري از بناهاي تاريخي واجد ارزش تهران، تخريب مي‌شدند.
مدير بافت و بناهاي تاريخي معاونت شهرسازي و معماري شهرداري تهران با بيان اينکه سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري تهران تا به حال نسبت به تعيين حريم و شناسايي بناهاي تاريخي ديگر در تهران اقدام نکرده است، گفت: حدود 300 بناي تاريخي در تهران ثبت شده است که 33 عدد از اين بناها داراي حريم است که تدقيق نشده‌اند. اين در حالي است که چندي پيش شهرداري تهران به واسطه ضعف توان مالي سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري استان تهران بر اساس تقاضاي اين سازمان و مصوبه شوراي اسلامي شهر تهران متقبل شد که در فرآيند تعيين حريم وارد شود و به آنها کمک کند که حريم مشخصي براي بناهاي ثبت شده براساس استانداردهاي سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري تدوين کند. ليکن تا کنون ضوابط تعيين حريم اين بناها و معيارهاي آن به حوزه معاونت شهرسازي و معماري اعلام نشده است.
خسروي با بيان اينکه سال گذشته به عنوان نماينده شهرداري با مديرکل ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري استان تهران تفاهم‌نامه‌اي مبني بر شناسايي و مستندسازي بناهاي تاريخي تهران امضا کرده است، نقش شهرداري تهران را در حفاظت و بهره برداري فعال از بناها و بافت هاي تاريخي تهران را نقشي سازنده و مثبت ارزيابي کرد.
وي با اشاره به توجه ويژه شخص شهردار تهران به بافت‌هاي تاريخي به خصوص منطقه 12 گفت: شهردار تهران علاوه بر ضرورت حفاظت بافت هاي تاريخي تهران، انسان محوري و ارتقاي کيفيت و سبک زندگي را در دستور کار معاونت شهرسازي و معماري و ساير سازمان‌ها و معاونت‌هاي ذيربط قرار داده است و شخصاً حاضر به زندگي در منطقه 12 شده است و اين در حالي است که هيچ يک از مسوولان متولي بافت‌هاي تاريخي حاضر به انجام چنين کاري نيستند.
مدير بافت و بناهاي تاريخي معاونت شهرسازي و معماري شهرداري تهران با بيان اينکه متأسفانه مسئولان بناهاي تاريخي در تهران، تنها نگاه حفاظتي و ايستا به ابنيه‌هاي تاريخي تهران دارند، گفت: هنگامي که از آنها درخواست توجه به ابنيه‌هاي تاريخي را مي‌کنيم، عنوان مي‌کنند که اعتبار کافي نداشته و حتي اختيار کافي براي واگذاري وظايف خود به شهرداري را نيز ندارند.
وي گفت: پنج ماه قبل نامه‌اي به اقاي طالبيان معاون ميراث فرهنگي، در رابطه با تعيين کميته مشترکي در راستاي شناسايي و تعيين حريم بناهاي تاريخي تهران تشکيل شود که تاکنون پاسخي براي اين پيشنهاد داده نشده است و جاي سوال که شهرداري تهران بايد چه کاري انجام دهد که تاکنون نداده؟
خسروي با بيان اينکه نگاه حفاظتي، موزه اي و ايستاي مسئولان سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري متعلق به دهه هاي پيشين و مبتني بر دانش منسوخ مرمت شهري است، گفت: در سال هاي اخير، در جوامع بين‌المللي بر معاصرسازي و تجديدحيات و تعيين نقش براي بافت تاريخي در جريان زندگي شهري تأکيد شده است.
وي با بيان اينکه متأسفانه در شهر تهران هنگامي که يک بنا در ليست ميراث فرهنگي ثبت مي‌شود، ارزش ملک به ارزش پايه زمين مي‌رسد، گفت: اين در حالي است که با مداخله صحيح و احياي بافت تاريخي مي‌توان اين فرآيند را اصلاح کند و علاوه بر حفظ ارزش هاي نهفته در بافت، مي توان ارزش هاي اقتصادي بافت را نيز ارتقا داد.
خانه مشهور به کاخ ثابت پاسال در کوچه ناهيد در ابتداي بلوار آفريقا واقع شده. اين خانه به مساحت بيش از يک هکتار «گران‌ترين و بزرگ‌ترين خانه شهر تهران» بوده و معماري اين خانه از قصر «لو پتي تريانون» در ورساي فرانسه الگو گرفته شده است و اين اثر ارزشمند در آستانه تخريب قرار گرفته و قرار است به جاي آن يک برج تجاري و مسکوني ساخته شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر