صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

ادامه بحران سیل در مالزی

نخست وزیر مالزی به دلیل سفر به هاوایی و پیوستن به باراک اوباما برای تعطیلات سال نو همزمان با بی خانمانی 132 هزار نفر از شهروندان این کشور در سیل اخیر، وی را مجبور به بازگشت به پوتراجایا کرد.

کد خبر: 1264

افزایش انتقادات از نجیب تون رزاق، نخست وزیر مالزی به دلیل سفر به هاوایی و پیوستن به باراک اوباما برای تعطیلات سال نو همزمان با بی خانمانی 132 هزار نفر از شهروندان این کشور در سیل اخیر، وی را مجبور به بازگشت به پوتراجایا کرد.
 
به گزارش ایرنا، انتشار تصاویری از نجیب در کنار اوباما در حالی که ده ها هزار نفر از مردم این کشور بر اثر سیل بی خانمان شده بودند و بازی گلف این دو رهبر آمریکا و مالزی، نخست وزیر مالزی را در گوشه رینگ انتقادات قرار داد تا جایی که معاون نخست وزیر این کشور تمام مسوولیت را بر عهده گرفت و گفت: نگران نباشید، من مسئول هستم.
 
نخست وزیر مالزی قرار است امروز (شنبه) پس از بازگشت از هاوایی در ایالت 'کلانتان' یکی از پنج ایالت سیل زده مالزی در بین آسیب دیدگان سیل حضور یابد و با برخی از ده ها هزار آواره این بلایای طبیعی گفت وگو کند تا همزمان با انتقادات تند سیاسیون از سیاست های وی، به بازسازی چهره خود در بین مردم بپردازد.
 
تداوم ریزش باران های شدید ناشی از فصل موسمی در پنج ایالت کلانتان، پراگ، پرلیس، ترنگانو و پهنگ مالزی سبب بی خانمانی بیش از 132 هزار نفر شد و دستکم پنج نفر جان خود را در این سیل ها از دست داده اند.
 
مالزی از سال 1971 تاکنون شاهد چنین سیلاب هایی نبوده است. در این سال باران های سیل آسا موجب مرگ 61 نفر شد و بیش از 200 میلیون رینگیت (60 میلیون دلار) آسیب اقتصادی ببار آورد.
 
نجیب قرار است روز شنبه با حضور در شهر 'کوتابارو' مرکز ایالت کلانتان نشست اضطراری شورای امنیت ملی برگزار کند تا رسیدگی به وضعیت آوارگان اسریع شود.
 
براثر جاری شدن سیل در بسیاری از پنج ایالت کلانتان، پراگ، پرلیس، ترنگانو و پهنگ مالزی برق قطع شده، مردم از امکانات مخابراتی بی بهره شده اند و شبکه ریلی امکان ارایه خدمات به مردم در تعطیلات کریسمس ندارد.
 
گفته می شود بیش از 300 کیلومتر از مسیر خط آهن مالزی تحت تاثیر این بارندگی ها و جاری شدن سیل قرار گرفته است. بسیاری از جاده ها در این مناطق نیز غیرقابل استفاده شده اند.
 
رسانه های محلی تصاویری از مناطق تحت تاثیر سیل منتشر کرده اند که نشان می دهد ارتفاع آب در برخی مناطق شهری و روستایی به حدود دو متر نیز می رسد و خانه ها غرق در آب شده اند. ارتفاع آب در برخی مناطق غیرشهری ایالت کلانتان نیز به هفت متر و 27 سانتیمتر رسید.
 
براثر جاری شدن سیل تاکنون دستکم 46 هزار نفر در ایالت کلانتان، 35 هزار نفر در ترانگانو، 34 هزار نفر در پهنگ، و هزاران نفر در پراگ، جوهور، پرلیس و کداه بی خانمان شده و به مناطق امن و امدادی منتقل شده اند.
 
جاری شدن سیل فصلی هر سال و به طور منظم در مالزی اتفاق می افتد و ده ها هزار نفر را از خانه های خود آواره می کند.
 
خبرگزاری رسمی مالزی (برناما) اعلام کرده است دستکم پنج نفر براثر این بلای طبیعی جان داده اند و در میان کشته شدگان یک مرد وجود دارد که هنگام امداد در آستانه کریسمس غرق شد.
 
وی هنگامی که در کنار هشت نفر دیگر با یک قایق نجات حمل می شد در گرداب گیر افتاد و در آب واژگون شد.
 
هواشناسی مالزی همچنین روز شنبه نسبت به بارش های سنگین طی چند روز آینده در بخش هایی از این کشور که تاکنون از سیل در امان بوده به ویژه در مناطق جنوبی و ایالت جوهور در همسایگی سنگاپور هشدار داد.
 
سازمان هواشناسی مالزی به ساکنان این مناطق هشدار داده است برای جاری شدن سیل احتمالی و بزرگ آماده باشند.
 
برخی از ایالت ها و مناطق مالزی پس از جاری شدن سیل بی سابقه در این کشور تصمیم به لغو برنامه ها و جشن سال نو میلادی گرفتند.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر