صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

درباره تعرفه‌هاي جديد اينترنت موبايل

از ابتداي دي‌ماه سال جاري تعرفه اينترنت تلفن‌هاي همراه تغيير کرده وبه نيم ريال در سيم‌کارت‌هاي دائمي و 0.75 ريال در سيم‌کارت‌هاي اعتباري رسيده که گويا اين موضوع باعث شد تا اپراتورها به ايجاد تغييراتي در ساير تعرفه‌هاي خود اقدام کنند.

کد خبر: 1147

ايسنا/ هزينه‌ي اينترنت و به خصوص اينترنت موبايل در ايران همواره نسبتا رقمي بالا بود، به‌طوري که اگر کاربري بدون فعال‌سازي بسته‌هاي اينترنت براي مدتي به استفاده از ديتاي سيم کارت خود مي‌پرداخت در نهايت با رقم‌هاي قابل توجهي در قبض يا شارژ خود مواجه مي‌شد.

با روي کار آمدن 3G و ورود اپراتورها به عرصه ارائه‌ي خدمات نسل سه با بالا‌رفتن سرعت انتقال داده ميزان اطلاعات منتقل شده در يک بازه زماني نيز افزايش قابل توجهي پيدا کرده و برهمين اساس اگر قرار بر آن بود که تعرفه‌هاي اينترنت تلفن همراه همانند گذشته محاسبه شود، بي‌شک مردم دچار مشکلات متعددي مي‌شدند.

پس از عرضه خدمات نسل سه قرار بر آن شد که اپراتورها به دليل آنکه پوشش کاملي در تمام کشور ندارند در هر نقطه‌اي که دسترسي به شبکه نسل سه وجود داشت به کاربران خود اينترنت 3G ارائه کرده و در ساير نقاط با استفاده از شبکه نسل دو GPRS به کاربران ارائه کنند. برهمين اساس براي يکنواختي محاسبه‌ي هزينه‌ها قرار بر آن شد که کميسيون تنظيم مقررات تعرفه‌هاي جديدي را براي اينترنت موبايل در نظر بگيرد.

براين اساس اين کميسيون که با حضور اعضاي مختلفي همچون وزير ارتباطات تشکيل جلسه مي‌داد پس از بررسي‌هاي مختلفي که با حضور مديران اپراتورها به عمل آورد تعرفه‌اي 2.5 ريالي را براي اينترنت همراه در نظر گرفت تعرفه‌اي که با بهره‌گيري از آن هزينه دانلود يک فيلم سينمايي به واسطه موبايل به حدود 260 هزار تومان رسيده و براي باز‌کردن يک سايت خبري کاربران ملزم به پرداخت رقم‌هاي بالايي 300 تومان ميشدند.

لذا اين موضوع موجب انتقاد بسياري از مشترکان و مسوولان شد و در نهايت وزير ارتباطات در پاسخ به اين سوال ايسنا که آيا از نظر او اين منطقي است که کاربران براي بازکردن يک سايت خبري حدود 300 تومان هزينه کنند، اظهار کرد: با توجه به انتقادات متعددي که از سوي مردم در اين زمينه مطرح شده اين تعرفه‌ها مورد بررسي مجدد قرار خواهد گرفت.

البته واعظي اين نکته را يادآور شد که تعرفه 2.5 ريالي بيشتر براساس خواسته و سليقه اپراتورها مصوب شده و حال با توجه به نارضايتي مردم لازم است بر روي آن تغييرات صورت بگيرد. در نهايت پس از انجام بررسي‌هاي مجدد تعرفه هر کيلوبايت داده همراه نيم ريال تعيين شده و قرار بر آن شد که اپراتورها از ابتداي دي‌ماه تعرفه‌ها را اجرايي کند.

اکنون هم اگر بخواهيم اينگونه در نظر بگيريم که با تعرفه 2.5 ريالي دانلود يک فيلم بيش از 250 هزار تومان هزينه براي مشترک به دنبال داشته حال با تبديل شدن تعرفه به نيم ريال يک مشترک براي دانلود يک فيلم از طريق اينترنت آزاد موبايل ملزم به پرداخت هزينه‌اي بالغ بر 50 هزار تومان خواهد شد که اين رقم هم خيلي ارزان و منطقي به نظر نمي‌رسد اما با اين وجود اين تعرفه‌ نسبت به گذشته بهبود پيدا کرده است.

با اين حال به نظر مي‌رسد اپراتورهاي تلفن همراه از اين موضوع راضي نبوده و اين سود را براي فعاليت‌هاي خود مناسب نمي‌دانند. از سوي ديگر طي سال‌هاي گذشته در تمام دنيا روند کاهش درآمد اپراتورها از طريق مکالمه و پيامک وجود داشته و بيشتر درآمد اپراتورها به حوزه ديتا مربوط مي‌شده است.

البته در کشور‌هاي مختلف اپراتورها تلاش دارند با ارائه‌ي سرويس‌هاي ارزش افزوده مختلف درآمدزايي خود در اين حوزه را رونق بخشند اما در ايران ظاهرا اولين و ساده‌ترين راهکار بحث افزايش تعرفه‌هاست و حال که دولت به دلخواه اپراتورها اجازه اين افزايش تعرفه را نداده است هريک از اپراتورها به نوعي براي درآمدزايي بيشتر در تلاش هستند.

در اين ميان اپراتور دوم ارتباطي تعرفه بسته‌هاي پرطرفدار اينترنتي خود را تا دو برابر افزايش داده و اپراتور اول نيز مدتي است در پيامک‌هاي انبوه و تعرفه آن براي شش شرکتي که به ارائه‌ي خدمات در اين بخش مي‌پردازند تخفيف‌هاي خود را حذف کرده و تعرفه پيامک‌هاي انبوه را نيز مانند پيامک‌هاي عادي محاسبه مي‌کند.

حال با اين روند بايد منتظر ماند که در آينده نزديک مشخص شود آيا تنها با اين اقدام سناريوي تغيير و بعضا افزايش قيمت اپراتورها به پايان مي‌رسد يا ارقام مربوط به تعرفه اپراتورها تا حداکثر مجاز افزايش خواهد يافت.

نظرات بینندگان

ارسال نظر