صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

زن مساوي با مرد نيست!

در سالي که دغدغه مباحث فرهنگي بسيار مطرح است، حتي بالاتر از مباحث اقتصادي، جا دارد به مقوله مهم نقش زن ابتدا در خانواده و بعد در اجتماع به درستي و بر اساس نگاهي فرهنگي و نه اقتصادي صرف پرداخته شود.

کد خبر: 11270

جام نيوز/ در سالي که دغدغه مباحث فرهنگي بسيار مطرح است، حتي بالاتر از مباحث اقتصادي، جا دارد به مقوله مهم نقش زن ابتدا در خانواده و بعد در اجتماع به درستي و بر اساس نگاهي فرهنگي و نه اقتصادي صرف پرداخته شود.

واقعاً چطور مي‌شود که زن هم آرامشش حفظ شود و هم کار کند؟ هم حجاب و عفتش محفوظ باشد و هم فعاليت اجتماعي داشته باشد؟ به عنوان يک انسان ديده شود نه يک جنس ظريف؟ هم بيرون کار کند و هم به وظايف مادري و همسري‌اش خللي وارد نشود؟

صحبت‌هاي مقام معظم رهبري را که از شبکه اول سيما پخش شد، گوش مي کردم مبني بر اينکه اگر زنان برخي مشاغل را بر عهده نگيرند هيچ ننگ و نقصي نيست بلکه آن چيزي غلط است که متناسب با طبيعت الهي زن نباشد و اين سؤال را مطرح کردند که با کدام منطق بايد زنان، که خداوند آنان را از لحاظ جسمي و عاطفي براي منطقه ويژه اي از زندگي آفريده است در عرصه‌هايي وارد کنيم که آن‌ها را دچار رنج و سختي مي‌کند؟

مي‌خواهم يک داستان قديمي برايتان تعريف کنم:
يکي بود و آن يکي خدا بود. قصه از زماني شروع شد که رياضي نماها (ترکيبي جديد بر وزن تماشاچي نما) يک تساوي جديد کشف کردند:

يعني زن پا به پاي مرد کار کند، در هر رشته اي تحصيل کند، مانند مردان نان آور خانه باشد، هر حرفي بشنود و خم به ابرو نياورد، گريه نکند و نشکند، در هر جايي و هر زماني و با هر شکلي که خواسته شد حضوري موثر و فعال داشته باشد (!) و...

نتيجه اين تساوي شد رقابت زن و مرد با هم تا معادله بهم نخورد. زن و مردي که آفريده شده بودند تا هم را تکميل کنند و پا به پاي هم آرامش بيافرينند، شدند رقيب هم. مبادا که زن در حرفي، سخني، کاري از مرد کم بياورد. مبادا که زن به مردش تکيه کند و مرد ذليل گردد. همين شد که کم کم مادر شدن و حتي همسر بودن اهميتش را از دست داد. درس خواندن و ادامه تحصيل و کار کردن و دست در جيب خود بودن، مقدم شد بر ازدواج و تشکيل خانواده و مادري و همسري.

هر چند که باز هم همين مدعيان به گفته خودشان تساوي را رعايت نکردند. زنان به اندازه مردان کار مي‌کردند اما با حقوق کمتر. لطافت و قداست زن شد، دست مايه بسياري از سودجويان؛ کالاهايي بيشتر فروش مي‌رفت که عکس زنان رويش بود و يا زنان مسوول بازاريابي‌اش بودند.
در واقع طراوت و لطافت و ريحانگي گل وجودي زن خرج جامعه‌اش شد و پژمردگي و خزانش ماند براي خانه‌اش.

زن دويد و دويد و دويد، اما نه تنها به مردها نرسيد، خودش را هم گم کرد. فقط خستگي ماند برايش. نه حرف مشترکي با همسرش داشت و نه با فرزنداني که ديگران تربيت کرده بودند.
قصه ما به سر رسيد، زن هم کلي دويد اما به آرامش نرسيد.

پي نوشت:
*مقام معظم رهبري در صحبت‌هايشان که ۳۰ فروردين امسال به مناسبت روز زن ايراد کردند، مسئله زن را از جهات مختلف براي جامعه بشري در خور فکر و تحقيق و پيگيري دانسته و اين سه سؤال مهم را در اين زمينه مطرح کردند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر