صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

اجراي موفقيت آميز فيلترينگ هوشمند / فيلترينگ محتوايي اينستاگرام آغاز شد

دولت به مردم اجازه خواهد داد تا از سايت‌هايي که 95 درصد مطالب آن مفيد است استفاده کنند و 5 تا 10 درصدي که محتواي مجرمانه دارند، حذف خواهند شد.

کد خبر: 1047

به گزارش خبرگزاري فارس از کرمانشاه، محمود واعظي پيش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران در مزار شهداي شهر گيلانغرب اظهار کرد: فاز اول فيلترينگ هوشمند طي شبکه‌اي که بيشترين فشار بر روي آن بود با موفقيت اجرا شد.

وي درباره مجازات متخلفان در اين زمينه گفت: دولت به مردم اجازه خواهد داد تا از سايت‌هايي که 95 درصد مطالب آن مفيد است استفاده کنند و 5 تا 10 درصدي که محتواي مجرمانه دارند، حذف خواهند شد.

به گفته وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات؛ مرحله اول آزمايشي اين طرح که يک‌ ماهه بود پايان يافته و مرحله بعد آن نيز 3 ماه ديگر اجرا مي‌شود که در صورت موفقيت آن مرحله بعدي 6 ماه ديگر اجرا خواهد شد.

واعظي بيان داشت: شبکه ملي اطلاعات کار بسياري عظيمي بود و دولت يازدهم پس از 10 سال که اين معقوله در حد حرف بود آن را به عمل درآورده و بودجه بالايي را براي آن در نظر گرفته است.

وي متذکر شد: با هماهنگي‌هاي صورت گرفته استان قم از هفته آينده به عنوان پايلوت شبکه ملي اطلاعات انتخاب شده و سعي مي‌کنيم تا يک ماه آينده مشکلات آن را برطرف و در استان‌هاي ديگر نيز اجرا کنيم.

اين مسئول در مورد قاچاق ترافيک توسط شرکت‌هاي ISP و ISDP نيز گفت: شرکت تنظيم مقررات جلساتي را با اين شرکت‌ها برگزار کرده و دستورالعمل‌هايي نيز مشخص کرده و اميدواريم که اين شرکت‌ها که در حدود 12 تا 13 شرکت از 7 شرکت موجود در اين زمينه هستند، مشکلات آنها را برطرف کنيم.

واعظي در خصوص افزايش قيمت بسته‌هاي اينترنتي با وجود کاهش تعرفه‌هاي تلفن همراه توسط برخي از اپراتورها نيز عنوان کرد: هيچ اپراتوري حق ندارد از سهم مشخص شده تعرفه‌ گران‌تري را ارائه دهد.

وي خاطرنشان کرد: از 3 اپراتور تلفن همراه موجود در کشور تنها يک اپراتور تخلف کرده و دو اپراتور ديگر تغييري در تعرفه‌هاي خود نداشته‌اند.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در پايان در خصوص فيلتر شبکه اجتماعي تلفن همراه (وايبر و...) بيان داشت: ما نمي‌خواهيم آنچه که مردم از آن استفاده صحيح مي‌کنند به دليل مسائل اقتصادي که متوجه مخابرات است محروم کنيم؛ البته مردم هم مي‌توانند از شبکه‌هاي ايراني عرضه شده به صورت رايگان استفاده کنند.

گفتني اين که روز گذشته خبري در بخش فناوري اطلاعات خبرگزاري فارس منتشر شد که خبر از آغاز فيلترينگ صفحات غيراخلاقي شبکه اينستاگرام مي داد، هرچند که اين خبر پس از ساعاتي از خروجي اين خبرگزاري حذف شد اما اين ادعا از سوي تيم ما تست و صحت آن نيز آزموده شد.

متن خبر فارس که هنوز روي خروجي پايگاه خبري خبرآنلاين وجود دارد به اين شرح است:

فيلترينگ محتوايي اينستاگرام آغاز شد

در پي آغاز پالايش هوشمند، از اوايل هفته جاري صفحات غيراخلاقى شبکه اجتماعي اينستاگرام فيلتر شده است. اين در حالي است دسترسي به ديگر صفحات اين شبکه اجتماعي کماکان بدون تغيير امکان پذير است.

با توجه به اينکه اکنون گوشي موبايل در دسترس تمام گروه‌‌هاي سني قرار دارد و گروه‌هاي کم سن و نوجوان از طرفداران پروپاقرص اينترنت و شبکه‌هاي اجتماعي هستند، امکاني که خيال والدين را در استفاده فرزندان از اين فضا آسوده کند، بسيار ضروري است.

از سوي ديگر با موفقيت در دسترسي به امکان مسدودسازي فقط محتواي مجرمانه، نياز به فيلترکردن کامل ابزارها پيام رسان و شبکه‌هاي اجتماعي از بين رفت و همچنان امکان استفاده به جا از اين ابزارهاي ارتباطي براي کاربران فراهم خواهد بود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر