صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

سونامي افزايش جراحي قد در ايران

جراحي قد و در کنار تمام زيبايي‌هايي که به همراه دارد مي‌تواند باعث مشکلات استخواني و عضلاني شود. ژنتيک و تغذيه از عوامل تأثير گذار بر قد هستند. ژاپني‌ها در يک برنامه 25 تا 30 ساله ميانگين قد خود را با استفاده از تغذيه حدود 10 الي 15 سانت افزايش دادند.

کد خبر: 1040

باشگاه خبرنگاران/ دکتر عليرضا رضايي، متخصص ارتوپد گفت: جراحي قد و در کنار تمام زيبايي‌هايي که به همراه دارد مي‌تواند باعث مشکلات استخواني و عضلاني شود. ژنتيک و تغذيه از عوامل تأثير گذار بر قد هستند. ژاپني‌ها در يک برنامه 25 تا 30 ساله ميانگين قد خود را با استفاده از تغذيه حدود 10 الي 15 سانت افزايش دادند.

وي گفت: کساني که بيماري زمينه‌اي (غددي – کم کاري غدد فوق کليوي) و همچنين صفحات رشد بسته شده باشد بدون در نظر گرفتن ميل شخصي مي‌توانند با جراحي قد خود را افزايش دهند.

رضايي افزود: با آزمايش راديولوژيک مي‌توان متوجه شد صفحات رشد بسته شده است يا نه، سن رشد در دختران نهايتا تا 16، 18 سال و در پسران 20 تا 21 سال است.

وي تصريح کرد: در طول روز به دليل از دست دادن آب ديسک قد انسان 1 تا 1.6 سانت کاهش پيدا مي کند کوتاهي قد با افزايش سن هم اتفاق مي‌افتد.

رضايي اظهار داشت: در اين روش جراحي مخصوص ابتدا ساق پا شکسته مي‌شود و پيچ و پين مخصوص پزشکي بين دو طرف استخوان قرار داده مي‌شود و استخوان به تدريج رشد مي کند و جايگزين مهره‌ها مي شود.

وي خاطرنشان کرد: از عوارض اين عمل مي‌توان جوش نخوردن استخوان‌ها و يا جوش خوردن و همچنين عفونت نام برد. در عمل جراحي قد اغلب 3 تا حدود 7 سانت افزايش مي‌يابد اما به مرور زمان مي تواند باعث کوتاهي قد و افتادگي عضلات در بزرگسالي شود اما اين جراحي زيبايي براي افرادي که قد بسيار کوتاهي دارند مي تواند مؤثر باشد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر