صفحه نخست >> آشپزی تعداد نظرات: 0

تغذيه/ گردو بهترين منبع اسيدهاي چرب غير اشباع

تقريبا 70 ميليون زوج در سراسر دنيا با مشکل ناباروري مواجه هستند. حدود 30 تا 50 درصد اين موارد به دليل اختلالاتي است که به مرد مربوط مي‎شود، در برخي مطالعات مشخص شده است که کيفيت اسپرم مردان به دليل آلودگي، شيوه زندگي نامناسب و رژيم‎هاي غذايي ناسالم کاهش يافته است.

کد خبر: 666

قدس آنلاين/ تقريبا 70 ميليون زوج در سراسر دنيا با مشکل ناباروري مواجه هستند.
حدود 30 تا 50 درصد اين موارد به دليل اختلالاتي است که به مرد مربوط مي‎شود، در برخي مطالعات مشخص شده است که کيفيت اسپرم مردان به دليل آلودگي، شيوه زندگي نامناسب و رژيم‎هاي غذايي ناسالم کاهش يافته است.
تاثير افزايش اسيدهاي چرب غير اشباع که براي بلوغ اسپرم و عملکرد غشاي آن ضروري هستند، بر روي کيفيت اسپرم مردان جوان مورد مطالعه قرار گرفت.
بهترين منابع اسيدهاي چرب غير اشباع روغن ماهي و يا مکمل‎هاي آن، دانه کتان و گردو هستند، گردو سرشار از آلفالينولنيک اسيد (ALA) بوده و يکي از بهترين منابع گياهي اسيدهاي چرب امگا- 3 به شمار مي‎رود.

در مطاله‎اي که اخيرا انجام شده است، 117 مرد سالم 21 تا 35 ساله شرکت کردند، اين افراد به دو گروه تقسيم شدند.
58 نفر از مغزهاي گياهي به‎ويژه گردو استفاده نکردند و به 59 نفر ديگر روزانه 75 گرم گردو داده شد. تحقيقات قبلي نشان داده بود که 75 گرم گردو، مقداري است که موجب تغيير در سطح چربي‎هاي خون مي‎شود اما معمولا تغييري در وزن افراد سالم ايجاد نمي‎کند.
نتايج نشان داد در گروهي که گردو مصرف کرده بودند، سطح اسيدهاي چرب امگا- 3 افزايش قابل توجهي داشت و بقاي اسپرم، حرکت و خصوصيات ظاهري آن بهبود يافت و در گروهي که گردو مصرف نکرده بودند، هيچ تغييري ايجاد نشد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر