صفحه نخست >> آشپزی تعداد نظرات: 0

تغذيه/ از «کدو حلوايي» و خواص آن چه مي‌دانيد؟

دانستن ارزش غذايي، غذاها، انواع ميوه و سبزيجاتي که در طول روز مصرف مي کنيم مي‌تواند به ما کمک کند تا بتوانيم از انواع ويتامين ها و مواد غذايي مختلف بهره‌مند شويم. به عنوان مثال کدوحلوايي علاه براينکه کالري کمي دارد حاوي مقادير فراوني از انواع ويتامين‌ها و بتاکاروتن است، ضمن اينکه ضد سرطان بوده و به دليل برخورداري از فيبر و فولات به بيماران قلبي همچنين زنان باردار توصيه مي‌شود. اگر مي‌خواهيد اطلاعات بيشتري دراين زمينه داشته باشيد، گفت‌وگوي ما با نيلوفر عليزاده، کارشناس تغذيه را بخوانيد.

کد خبر: 3545

باشگاه خبرنگاران/ دانستن ارزش غذايي، غذاها، انواع ميوه و سبزيجاتي که در طول روز مصرف مي کنيم مي‌تواند به ما کمک کند تا بتوانيم از انواع ويتامين ها و مواد غذايي مختلف بهره‌مند شويم. به عنوان مثال کدوحلوايي علاه براينکه کالري کمي دارد حاوي مقادير فراوني از انواع ويتامين‌ها و بتاکاروتن است، ضمن اينکه ضد سرطان بوده و به دليل برخورداري از فيبر و فولات به بيماران قلبي همچنين زنان باردار توصيه مي‌شود. اگر مي‌خواهيد اطلاعات بيشتري دراين زمينه داشته باشيد، گفت‌وگوي ما با نيلوفر عليزاده، کارشناس تغذيه را بخوانيد.

به نبرد با پير چشمي برويد
لوتئين و زآگزانتين رنگدانه‌ها‌ي کاروتنوئيدي هستند که نقش مهمي در حفظ سلامت چشم هاي ما دارند. اگر در ذهن شما اين سئوال مطرح شده است که کارکرد اين رنگدانه‌ها چيست که بهره‌مندي بدن از آنها اينقدر مهم باشد؟ در پاسخ بايد بگويم که لوتئين و زآگزانتين نقش يک فيلتر را در مقابل اشعه‌هاي خورشيدي دارند که مانع از آسيب رسيدن به شبکيه چشم‌ مي‌شود. جالب است بدانيد که محققان اعلام کرده‌اند که افرادي که به ميزان کافي بدن‎شان اين دو رنگدانه را در خود دارد، بيش از 80 درصد کمتراز اشخاصي که لوتئين و زآگزانتين در بدن آنها چندان زياد نيست مبتلا به پير چشمي مي‌شوند. اين‌ها را گفتم تا بدانيد که اين ماده غذايي که ما از آن با نام کدو تنبل ياد مي‌کنيم چه مزايايي براي سلامت ما دارد. البته خواص اين صيفي به همين‌جا ختم نمي‌شود و موارد ديگري نيز وجود دارد که به آنها اشاره خواهيم کرد.

ارتقاء عملکرد سيستم ايمني بدن
حفظ، ارتقا کمي و کيفي ايمني بدن نکته مهمي است که نبايد آن را فراموش کرد، زيرا که افزايش ميزان اين توانايي به ما کمک مي‌کند تا کمتر بيمار شده و روزهاي خوبي را در زندگي پيش رو داشته باشيم. درصورتي که به دنبال داشتن تغذيه‌اي براي دستيابي به اين اصل هستيد توصيه مي‌کنم که از اين ماده خوراکي به ويژه تخم آن غافل نشويد زيرا که مي تواند دراين زمينه به شما ياري برساند.جالب است بدانيد که تخم کدو حلوايي با توجه به ميزان بالاي روي که در آن موجود است باعث ارتقاء عملکرد سيستم ايمني بدن خواهد شد. ضمن اينکه اين ماده خوراکي گياهي منبع غني از پروتئين و منيزيم است و موجب تنظيم کارکردهاي عضلاني و عصبي خواهد شد، علاوه براين اگر مي‌خواهيد ميزان فشار و قند خون‌تان تنظيم شود توصيه ما براي شما استفاده از اين نوع صيفي است.

پيشگيري از سنگ ساز شدن کليه‌ها
از اين موارد که بگذريم بايد بدانيد که تنظيم ترشحات در بدن وانقباض ماهيچه‌ها در سايه تغذيه غني از پتاسيم محقق مي‌شود، همچنين اگر کليه‌هاي شما سنگ ساز است يا در خانواده‌تان تجربه بروز چنين مشکلي را داريد، براي اينکه احتمال مورد نظر را کاهش داده و تا حدي خود را در برابر تشکيل سنگ‌هاي کليه مصون کنيد توصيه مي‌کند از اين خاصيت کدو تنبل غافل نشويد.

سپري در برابر بيماري خاموش
اين روزها پزشکان از کاهش سن ابتلا به عارضه‌اي در مردان و زنان سخن مي‌گويند که سال‌هاست ان را مختص گروه سني بالاي 550 يا 60 سال مي‌دانستند. درست حدس زده ‌ايد منظور هما پوکي استخوان است که مي تواند مشکلات زياد ديگري را براي فرد ايجاد کند. جالب است بدانيد درست است که رسيدن به سن يائسگي نقش مهمي در ضعيف شدن بافت استخوان به عبارتي پوک شدن آن دارد اما به گفته متخصصان نتايج به دست آمده از تحقيقات در اين حوزه نشان مي‌دهد که 30 درصد از موارد مربوط به شکستگي‌هاي استخواني به مردان تعلق دارد. به عبارتي و از هر 40 مرد که بيش از 50 سال سن دارند پنج نفر دچار اين عارضه مي‌شوند. براي فرار از اين عارضه که از آن به عنوان بيماري خاموش ياد مي‌شود به افراد بايد از سنين پايين تر مواد مغذي و انواع ويتامين‌ها همچنين کلسيم، فسفر و آهن را در سبد غذايي خود لحاظ کنند که يکي از اين عناصر روي است. اين عنصر که نقش مهمي در حفظ سلامت استخوان‌ها دارد در کدو تنبل به ميزان زيادي يافت مي‌شود. به طور کلي گفته مي‌شود کدو حلوايي به دليل اينکه حاوي انواع آنتي اکسيدان ها است از پيري پوست نيز جلوگيري مي‌کند. اگر مي‌خواهيد تا حد امکان نشانه‌هاي باليني بالا رفتن سن را به تاخير بياندازيد، پيشنهاد مي‌کنم که روزانه ۱۵۰ گرم کدو حلوايي مصرف کنيد.

راهکاري براي فرار از افسردگي
صبور باشيد هنوز فهرست خواص اين نوع از صيفي کامل نشده است و موردي زيادي وجود دارد که مي‌توان به آن اشاره کرد. به طور نمونه کمک به سلامت روان و فرار از افسردگي از ديگر مزاياي مصرف اين ماده غذايي است. در توضيح بيشتر بايد گفت که در اين نوع صيفي ماده مغذي به نام اِل – تريپتوفان وجود دارد که موجب بهبود خلق و خوي افراد مي‌شودبه عبارتي مصرف اين گياه به دليل برخورداري از اين ماده مغذي موجب شکست افسردگي بر سلامت روح و روان شما خواهد شد. بنابراين توصيه مي‌کنم اگر اين روزها فکر مي‌کنيد دل و دماغ نداريد و نياز به دارويي داريد که حال تان را سر جايش بياورد اين توصيه را نيز دست کم نگيرد. امتحان کنيد قول مي‌دهم پشيمان نشويد. همانطور گه گفتم داشتن رژيم تغذيه‌اي مناسب قادر است احتمال ابتلا به اين عارضه را در ما کاهش دهد. زيرا مطالعات نشان داده است اشخاصي که به اين عارضه روحي دچار مي‌شوند، بيش از ساير افراد به تغذيه سالم و اهميت آن بي‌توجه هستند. توجه داشته باشيد که افسردگي موجب خواهد شد سطح انرژي در بدن فرد کم شده که نتيجه آن کاهش اشتها، ناتواني، بي‌حوصلگي و مواردي از اين قبيل است. توصيه ديگر ما براي دور کردن همچنين خطراتي افزايش ميزان ويتامين E در بدن است. اين را گفتم تا بگويم که اين ويتامين به علت اثرات آنتي اکسيداني زيادي که دارد مي تواند در درمان و پيشگيري از افسردگي موثر باشد. کدوحلوايي علاوه بر همه ويتامين‌ها و مواد مغذي که به آنها اشاره شد منبعي سرشار از آنتي اکسيدان مو ويتامين E است که نبايد از آن غافل شد.

آرام بخوابيد
براي همه ما پيش آمده با اينکه شب قبل به خوبي خوابيده‌ايم و به گمان خود استراحت کرده‌ايم اما در طول روز احساس خستگي و خواب آلودگي مفرط داريم. اگر هم تا کنون اين شانس را داشته ايم که خود چنين شرايطي را تجربه نکرده‌‌ايم به طور قطع در ميان اطرافيان شاهد بروز چنين مشکلي بوده‌ايم. شرايطي که بسياري از افراد براي آن دست به دامان انواع داروها مي‌شوند و چه بسا نتيجه‌اي هم نمي‌گيرند. اگر دنبال راه حلي در اين زمينه هستيد بهتر است اين گزينه پيشنهادي را نيز امتحان کنيد. چند ساعت قبل از خواب کمي تخم کدو حلوايي بخوريد و امتحان کنيد که آيا آن شب خواب راحتي داريد يا خير، زيرا که به گفته محققان مصرف اين بخش از گياه کدو حلوايي مي‌تواند شما را در داشتن خوابي راحت ياري کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر