صفحه نخست >> آشپزی تعداد نظرات: 0

آنچه در مورد دارچين نمي‌دانستيد

تحقيقات نشان داده است که مصرف روزانه يک چهارم قاشق چايخوري دارچين سوخت و ساز بدن را بالا مي برد و در نتيجه مي تواند چربي و کالري هاي مازاد را بسوزاند. دارچين بعد از فلفل و زردچوبه يکي از پرمصرف‌ترين ادويه معطر و مطبوعي است که طعم آن ابتدا در دهان ملايم و کمي شيرين و بتدريج تند و سوزاننده مي‌شود و بسياري از خانواده‌ها کنجکاوند که بدانند اين گياه چه خواص متمايزي دارد.

کد خبر: 3297

جام جم/ تحقيقات نشان داده است که مصرف روزانه يک چهارم قاشق چايخوري دارچين سوخت و ساز بدن را بالا مي برد و در نتيجه مي تواند چربي و کالري هاي مازاد را بسوزاند.
دارچين بعد از فلفل و زردچوبه يکي از پرمصرف‌ترين ادويه معطر و مطبوعي است که طعم آن ابتدا در دهان ملايم و کمي شيرين و بتدريج تند و سوزاننده مي‌شود و بسياري از خانواده‌ها کنجکاوند که بدانند اين گياه چه خواص متمايزي دارد.
در برخي گياهان ترکيباتي وجود دارد که مي تواند سبب افزايش ميل جنسي شود که البته قدرت اثر اين گياهان به ميزان و دفعات مصرف آن بستگي دارد.
يکي از ويژگي هاي متمايز دارچين و همچنين جوز هندي، زنجبيل، فلفل و مارچوبه اين است که از قديم براي زياد شدن و بازيافتن نيروي جنسي از آن استفاده مي شده است.
اين ادويه چون طبع بسيار گرمي دارد بسيار نيرودهنده و قابض است، ضعف کمر و پاها را از بين مي برد، کليه و کبد را گرم مي کند، اثر خوبي در گردش خون دارد و خون را به ارگان هاي سطحي بدن مي رساند، نفس را باز و بوي دهان را مطبوع مي کند و نشاط آور قلب است.
دارچين اثر آرام کننده و شاد کننده دارد و از بسياري از داروهاي آرام بخش بهتر است و به آن واليوم گياهي مي گويند. اين گياه با تقويت سيستم ايمني بدن از بروز عفونت ها جلوگيري کرده و همچون آنتي بيوتيک و پني سيلين عمل مي کند و چون ضدالتهاب است بهترين دارو براي مبتلايان به دردهاي عضلاني و مفاصل است.
چربي سوزي با دارچين
تحقيقات نشان داده است که مصرف روزانه يک چهارم قاشق چايخوري دارچين سوخت و ساز بدن را بالا مي برد و در نتيجه مي تواند چربي و کالري هاي مازاد را بسوزاند.
در واقع وقتي سوخت و ساز بالا رود بدن انرژي خود را از تجزيه چربي ها تامين مي کند، اما اگر سوخت و ساز پايين باشد کالري و اضافه وزني هم از دست نمي رود.
ادويه اي براي ديابتي ها
بر طبق جديدترين تحقيقات، دارچين حاوي ترکيباتي است که عمل انسولين در انتقال گلوکز به سلول ها را بهبود مي بخشد و با کاهش تدريجي قند خون، از خستگي و تاري ديد ديابتي ها مي کاهد و چون تقريبا بدون کالري است افراد چاق و مبتلايان به ديابت مي توانند با نظر پزشک متخصص از آن در رژيم غذايي شان استفاده کنند.
مطالعات آزمايشگاهي و حيواني نشان داده که دارچين سوخت و ساز گلوکز را تا حدود 20 برابر بالا مي برد.
راننده ها چاي دارچين بنوشند
به گفته محققان استشمام و نوشيدن چاي نعناع و دارچين براي ايجاد آرامش اعصاب و جلوگيري از به خواب رفتن رانندگاني که به مدت طولاني مي رانند موثر است و به افزايش تمرکز کمک کرده و از وقايع و حوادث رانندگي مي کاهد و اسانس آن ضدعفوني کننده ملايمي است.
از ديگر ويژگي هاي ارزنده دارچين مي توان به خاصيت ضددرد، ضدميکروب، ضدتهوع، ضداسهال، ضدهيستامين، کاهش دهنده پرفشاري خون، تقويت معده و رفع کننده نفخ شکم اشاره کرد البته بايد بدانيد مصرف مقدار زياد دارچين سمي است و سبب بي خوابي و حرکت تند قلب مي شود.
براي نفع بردن از اثرات اين گياه، چاي دارچين بنوشيد، يا از چوب يا پودر آن در چاي روزانه، شير، قهوه، آبميوه يا غلات و کيک صبحانه استفاده کنيد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر