صفحه نخست >> آشپزی تعداد نظرات: 0

تغذيه/ چند واقعت در مورد آب‌ليمو

آب عنصري حياتي براي بدن مي باشد. بله بدن ما از آب ساخته شده است. بعد از هوا آب عنصري مهم براي حفظ حيات به شمار مي آيد. پس بايد مقدار آبي را که مصرف مي نماييد کنترل کنيد. متخصصان در اين باره مي گويند براي حفظ سلامتي و تندرستي بايد در روز حداقل 8 ليوان آب بنوشيد. در هنگام تابستان اين مقدار افزايش مي يابد زيرا در هواي گرم بدن بيشترعرق مي کند.

کد خبر: 3279

پزشک آشنا/ آب عنصري حياتي براي بدن مي باشد. بله بدن ما از آب ساخته شده است. بعد از هوا آب عنصري مهم براي حفظ حيات به شمار مي آيد. پس بايد مقدار آبي را که مصرف مي نماييد کنترل کنيد.
متخصصان در اين باره مي گويند براي حفظ سلامتي و تندرستي بايد در روز حداقل 8 ليوان آب بنوشيد. در هنگام تابستان اين مقدار افزايش مي يابد زيرا در هواي گرم بدن بيشترعرق مي کند. در اين زمينه مشکلي که همه با آن مواجه هستند مصرف نوشيدني هايي نظير نوشابه، چايي و قهوه است اما اين نوشيدني ها فقط موجب کم آبي بدن مي شوند. مصرف اين نوشيدني ها عطش را براي مدتي کوتاه بر طرف مي کند اما موجب آبرساني بدن نمي شود و اندام هاي داخلي کم کم دچار کم آبي مي گردد. بعلاوه با مصرف اين گونه نوشيدني ها بدن کم کم به مصرف نوشيدني هاي حاوي مواد قندي و شيرين و مصرف نوشيدن هاي حاوي مواد طعم دهنده و ساير مواد شيميايي که طعم مطبوعي دارد عادت مي کند اما اين مواد براي بدن ضرر دارد. از طرفي آب بو و طعم خاصي ندارد. به همين دليل افراد فراموش مي کنند که در طول روز آب بنوشند. پس به آب، آب ليمو بيفزاييد تا طعم و بوي آب تغيير کند. هنگامي که اين نوشيدني را مصرف نماييد متوجه مي شويد مصرف 8 ليوان آب در طول روز کار مشکلي نيست. علاوه براين آب ليمو داراي مزايايي نيز مي باشد. در اينجا به مزاياي آب ليمو اشاره شده است:
1. هضم بهتر غذاها
مصرف آب ليمو روشي سريع جهت پاک سازي سموم بدن به شمار مي آيد. به محض اينکه سموم از بدن خارج شود و بدن پاک گردد دستگاه گوارش به شيوه اي بهتر عملکرد خود را از سر مي گيرد. افرادي که از مشکلات گوارشي رنج مي برند اغلب با نفخ و تهوع و سوزش سر دل مواجه مي شوند. آب ليمو اين مشکلات را بر طرف مي سازد. بعلاوه افرادي که سعي در کاهش وزن دارند و بدن آن ها شيريني طلب مي نمايد مي تواند مقداري آب ليمو همراه با چند قطره عسل مصرف نمايند.
2. آب ليمو از سيستم ايمني حفاظت مي نمايد و آن را بهبود مي دهد
واقعيت ديگري که درباره آب ليمو بايد بدان اشاره نمود اين است که آب ليمو موجب بهبود و حفاظت از سيستم ايمني بدن مي شود. آب ليمو حاوي ويتامين C است. اين نوع ويتامين به بدن در مقابل بروزعفونت ها ياري مي رساند. آب ليمو همچنين به دليل اسيد اسکوربيک آن داراي خاصيت ضد التهابي است. در زمستان آب ليمو مصرف نماييد تا به سرماخوردگي دچار نشويد و اگر سرما خورده ايد آب همراه آب ليمو مصرف نماييد تا باکتري ها سريع تر از بين بروند.
3. آب موجب پاکي و درخشش پوست مي شود
ليمو سرشار از ويتامين ها به خصوص ويتامين C و همچنين حاوي آنتي اکسيدان هاست. همه اين مواد باعث شده است تا ليمو جهت مبارزه با لکه ها و چين و چروک پوست مورد استفاده قرار گيرد. بعلاوه اگر به طور مرتب روي جاي زخم آب ليمو استفاده نماييد مي توانيد جاي آن را کمرنگ تر کنيد. علاوه براين مصرف آب و آب ليمو براي پوست نيز مفيد است.
4. آب ليمو انرژي بخش است
ليمو سرشار از ويتامين ها، ريز مغذي ها و آنتي اکسيدان هاست بنابراين ليمو همه مواد لازم براي هشياري بدن را در خود دارد و موجب مي شود فرد در تمام طول روز پر انرژي باشد. همواره روي ميز خود يا در کيف خود يک شيشه آب و آب ليمو همراه داشته باشيد. مصرف اين نوشيدني استرس و اضطراب را کاهش داده و وضعيت احساسي فرد را بهبود مي دهد زيرا ليمو از آن دسته ميوه هايي است که سرشار از يون هاي منفي مي باشد
5. آب ليمو بدن را تصفيه مي کند.
از نظر علمي ثابت شده است که آب ليمو داراي قابليت پاک سازي تمام بدن است. به دليل وجود آنزيم اسيدسيتريک در داخل آب ليموعملکردهاي بدن بيشتر شده و اندام هاي بدن عاري از سموم مي گردد. هم مي توان آب ليمو را بدون افزودني ها مصرف نمود و هم مي توان به آب ليمو آب ضافه کرد. تنها نکته مهم در اين باره اين است که آب ليمو بايد به صورت مرتب مصرف شود. آب ليمو همچنين مشلات موجود در دستگاه ادراري را بر طرف مي نمايد زيرا آب ليمو بدن را تحريک مي کند تا سموم بدن به داخل ادرار بريزد.
6. مصرف آب ليمو سرعت درمان را بهبود مي دهد
ديگر واقعيت درباره آب ليمو اين است ليمو داراي خاصيت بهبود زخم هاست. اين امر به دليل وجود ماده شفادهنده بسيار مهم به نام اسيد اسکوربيک در داخل آب ليمو مي باشد. اين نوع اسيد براي حفظ سلامت استخوان ها و غضروف ها و بافت هاي همبند و حفظ قدرت آن ها ضروري است. علاوه بر اين همان طور که قبلا ذکر آن رفت ليمو التهاب را در بدن کاهش مي دهد.
7. برطرف کردن بوي دهان
ليمو معطر است. بوي ليمو مطبوع و آرامش بخش است. پس چرا براي برطرف کردن بوي دهان از ليمو استفاده نکنيم؟ هرچند در اين باره استفاده از آدامس و قطره ها بي شک راهي هايي مفيد به شمار مي آيد. اما اين مواد حاوي مواد شيمايي است در حالي که آب ليمو و ليموي تازه فاقد اين مواد بوده و هرگز به بدن آسيبي نمي زند. در مقابل آب ليمو به حفظ سلامت دندان ها ياري مي رساند و با دندان درد و بوي بد دهان مقابله ميکند. تنها قانون در اين باره اين است که هرگز پس از مصرف آب ليمو نبايد دندان هاي خود را مسواک کنيد زيرا آب ليمو ممکن است به ميناي دندان آسيب وارد نمايد.
8. مصرف آب ليمو به ترک نوشيدن قهوه ياري مي رساند.
اگر سعي داريد از وابستگي به قهوه رهايي يابيد به جاي مصرف نوشيدني هاي حاوي کافيين از آب ليمو استفاده نماييد. به محض اينکه اين عادت خود را ترک کنيد احساس بهتر و ظاهري بهتر خواهيد داشت. تعجب آور است که بگوييم افرادي که مصرف قهوه را کنار مي گذارند اغلب بيان مي دارند ميزان انرژي آن ها افزايش يافته است. بله ترک عادت مشکل است اما غير ممکن نيست البته اگر مقداري آب ليمو در دسترس داشته باشيد.
9. آب ليمو به کاهش وزن سريع ياري مي رساند
در زندگي هماهنگي و تعادل دو موضوع بسيار مهم است. اين عومل به خصوص هنگام کاهش وزن داراي اهميت بيشتري است. مواد معدني داخل ليمو موادي قليايي است و پزشکان بين مي دارند که رژيم غذايي قليايي به کاهش وزن در زمان کوتاه تر ياري مي رسند. بعلاوه ليموغني از فيبر پکتين است که دستگاه گوارش را بهبود داده و تحريک مي کند. آب ليمو همچنين موجب مي شود که فرد مدت بيشتري احساس سيري نمايد و از مصرف کالري اضافي بپرهيزد. با نوشيدن ليمو مي توان سلامت خود را بهبود داد. اين نوشيدني ساده و خوشمزه مي تواند جايگزين نوشيدني هاي شيرين شود. نوشيدني هايي که حاوي مواد معدني و ويتاميني هاي اندک و حاوي مواد شيمايي و کالري بسيار است. مزاياي آب ليمو خيلي بيشتر از اين حرف هاست. ما در اينجا به برخي از اين مزايا شاره نموديم و اميد است اين موارد شما را متقاعد کرده باشد که آب ليمو را به رژيم غذايي خود بيفزاييد. البته يک هفته طول مي کشد تا اثراتي که آب ليمو روي سلامت دارد مشخص شود. اگر آب ليمو مصرف مي نماييد و متوجه مزايايي ديگري درباره آن شديد ما را نيز در جريان گذاريد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر