صفحه نخست >> آشپزی تعداد نظرات: 0

تغذيه/ غذاهايي که به جوش خوردن استخوان کمک مي‌کنند

استخوان‌ها اسکلت بدن را تشکيل مي‌دهند و از اندام‌ها محافظت کرده و عضلات را ثابت نگه مي‌دارند. تغييراتي در رژيم غذايي مي‌تواند به التيام استخوان‌ها پس از شکستگي و بهبود و تقويت سلامت استخوان‌ها کمک کند.

کد خبر: 3094

نامه نيوز/ استخوان‌ها اسکلت بدن را تشکيل مي‌دهند و از اندام‌ها محافظت کرده و عضلات را ثابت نگه مي‌دارند. تغييراتي در رژيم غذايي مي‌تواند به التيام استخوان‌ها پس از شکستگي و بهبود و تقويت سلامت استخوان‌ها کمک کند.
فعاليت‌هاي تحمل وزن و مصرف کلسيم کافي براي ساخت استخوان‌هاي قوي و کاهش احتمال پوکي استخوان که به شکستگي استخوان منجر مي‌شود، بسيار مهم است.
بسياري از مردم زماني در طول عمرشان چه در کودکي در زمين بازي چه در بزرگ‌سالي در حادثه و يا در پيري به خاطر زمين خوردن، دچار شکستگي استخوان مي‌شوند . شکستگي استخوان دردناک و دلسرد کننده است چون مدت زيادي طول مي‌کشد تا جوش بخورد. طبق مطالعات بدن به صورت طبيعي خود استخوان شکسته را ترميم مي‌نمايد. با بستن آتل استخوان در جاي خود در حين جوش خوردن ثابت مي‌ماند. برخي غذاها نيز اين فرايند را تسريع مي‌کنند.

کلسيم
کلسيم ماده معدني است که بدن براي سلامت دندان‌ها و استخوان‌ها و عملکرد درست قلب، عضلات، و اعصاب به آن نياز دارد. کلسيم را بايد از طريق غذا دريافت کنيم چون بدن نمي‌تواند آن را خود بسازد. بيشتر بزرگ‌سالان بين 1000 و 1300 ميلي‌گرم کلسيم در روز نياز دارند. بهترين منابع کلسيم عبارت‌اند از ماست، شير، شير سويا، پنير، توفوي حاوي کلسيم، دانه سويا، کلم برگ، بروکلي، کاهو، بادام و کره بادام.

ويتامين دي
کلسيم بدون ويتامين دي فايده‌اي ندارد چون اين ويتامين قدرتمند کلسيم را از دستگاه گوارش به بخش‌هاي ديگر بدن منتقل مي‌کند. بيشتر مردم حداقل به 600 تا 800 واحد بين‌المللي ويتامين دي در روز نياز دارند.
تعداد معدودي از مواد غذايي به صورت طبيعي حاوي ويتامين دي هستند بنابراين بايد براي دريافت مقدار ويتامين دي مورد نياز بدن در روز، بر مصرف اين مواد غذايي توجه داشته باشيد. ماهي‌هاي چرب مانند سالمون، ماکرل و تن برخي از بهترين منابع ويتامين دي هستند. برخي از محصولات شير غني‌شده با ويتامين دي هستند. پنير، زرده تخم‌مرغ، و جگر گاو نيز حاوي مقادير کمتري ويتامين دي مي‌باشند. قارچ‌ها نيز حاوي ويتامين دي هستند و برخي انواع با پرتوي فرابنفش پرورش‌يافته‌اند که به طرز چشمگيري ميزان ويتامين دي آن‌ها را افزايش مي‌دهد.

مواد مغذي مهم ديگر
اخير مشخص شده است که چند ماده مغذي مهم ديگر مانند منيزيم، پتاسيم، ويتامين کا و ويتامين ث نيز براي سلامت استخوان‌ها مهم هستند. منيزيم به بدن در جذب کلسيم کمک مي‌کند و در تخم کدو، بادام، بادام هندي، اسفناج و حبوبات يافت مي‌شوند.
رژيم غذايي پر پتاسيم از دست دادن کلسيم در ادرار را کاهش مي‌دهد. پتاسيم در سيب‌زميني، ماست، طالبي، موز و اسفناج يافت مي‌شود. دريافت زياد ويتامين کا و ث با کاهش خطر شکستگي استخوان همراه است. ويتامين کا در کلم برگ، اسفناج، برگ کلم، کاهو و بروکلي به وفور يافت مي‌شود. منابع غني ويتامين ث عبارت‌اند از مرکبات، فلفل‌ها و محصولات گوجه‌فرنگي.

بروکلي
بروکلي يکي از بهترين غذاها براي بهبودي شکستگي استخوان است چون سرشار از ويتامين کا مي‌باشد. طبق تحقيقات ويتامين کا به مواد معدني ديگر متصل شده و به شکل گرفتن توده استخوان کمک مي‌کند. ويتامين کا جوش خوردن استخوان را تسريع مي‌کند چون در فرايند رساندن مواد معدني به استخوان دخالت دارد. يک فنجان بروکلي حدود 220 ميکروگرم ويتامين کا دارد.

ماست
کارشناسان مي‌گويند امينو اسيدها (که بلوک‌هاي ساختماني پروتئين هستند ) و کلسيم هر دو به جوش خوردن استخوان کمک مي‌کنند. امينو اسيدهاي موجود در ماست مانند ليزين و گلوتامين جذب کلسيم را افزايش مي‌دهند که منجر به تقويت توده استخواني مي‌شود. به علاوه کلسيم موجود در ماست براي التيام استخوان‌ها ضروري است چون استخوان‌ها اساساً از فسفر و کلسيم تشکيل‌شده‌اند.

پرتقال
مصرف پرتقال چند فايده براي شکستگي استخوان دارد. طبق گزارش مرکز Better Bones، پرتقال سرشار از ويتامين ث است که به عنوان عامل ضد التهابي عمل مي‌کند و در حين رشد توده جديد استخواني، درد را نيز کاهش مي‌دهد. ويتامين ث مي‌تواند عملکرد دستگاه ايمني را تقويت کند بنابراين بهبودي سريع‌تر حاصل مي‌شود

شير
شير منبع خوبي براي پروتئين است که سيستم ايمني را تقويت کرده و به بدن در ترميم کمک مي‌کند. شير علاوه بر کلسيم، ويتامين‌هاي ديگري دارد که براي ترميم استخوان شکسته لازم است. کارشناسان بيان مي‌دارند که ويتامين دي موجود در شير با افزايش ميزان کلسيم قابل‌جذب، به تغذيه استخوان‌ها کمک مي‌کند.

مصرف يا عدم مصرف مکمل
بهتر است که نيازهاي تغذيه‌اي خود را از طريق رژيم غذايي تأمين کنيد. براي افرادي که نمي‌توانند کلسيم مورد نيازشان را از طريق مصرف حداقل سه منبع سرشار از کلسيم (مانند ماست، شير و پنير) در روز دريافت کنند مکمل کلسيم ممکن است استفاده شود.
براي تشخيص اين که مکمل براي شما مناسب است يا نه بايد با پزشک صحبت کنيد. مکمل‌هاي کلسيم را در طول روز مصرف کنيد، به اين صورت که در هر وعده 500 تا 600 ميلي‌گرم صرف کنيد تا جذب آن به حداکثر برسد.
به طور کلي هر روز را با مکمل شروع کنيد سپس سعي کنيد حداقل دو منبع غذايي کلسيم مصرف کنيد تا بتوانيد دوز دوم مکمل روزانه را مصرف نکنيد. اگر نمي‌توانيد يا پزشک توصيه کرده، دوز دوم را پس از شام مصرف کنيد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر