صفحه نخست >> آشپزی تعداد نظرات: 0

سوپ و آش/ آبگوشت قنبيد؛ غذاي محلي قم

اين آبگوشت هم مانند ساير آبگوشت‌ها سرو مي‌شود. در صورت دلخواه مي‌توانيد به اين آبگوشت سيب زميني هم اضافه کنيد. پيشنهاد مي‌کنيم اين آبگوشت را با نان سنگک و سبزي خوردن و ترش ليته ميل کنيد. اين مقدار مواد براي 4 تا 6 نفر مناسب است. اين آبگوشت را درمدت 2 ساعت آماده مي‌شود.

کد خبر: 3060

پارسه گرد/ اين آبگوشت هم مانند ساير آبگوشت‌ها سرو مي‌شود. در صورت دلخواه مي‌توانيد به اين آبگوشت سيب زميني هم اضافه کنيد. پيشنهاد مي‌کنيم اين آبگوشت را با نان سنگک و سبزي خوردن و ترش ليته ميل کنيد. اين مقدار مواد براي 4 تا 6 نفر مناسب است. اين آبگوشت را درمدت 2 ساعت آماده مي‌شود.
چي لازم دارم:
گوشت سر دست گوسفند 500 گرم
گندم پوست کنده 100 گرم
لوبيا سفيد 200 گرم
پياز 3 عدد
زرد چوبه و ادويه کاري به ميزان لازم
رب گوجه‌فرنگي 2 قاشق غذا خوري
کلم قمري درشت يا قنبيد 2 عدد
پودر ليمو عماني 1 قاشق غذا خوري
نمک و فلفل سياه به مقدار لازم
چطور بپزم:
لوبيا سفيد و گندم را از شب قبل خيس مي‌کنيم و چند بار آب آن را عوض مي‌کنيم (تا بهتر و سريع تر پخته شود و معده را ناراحت نکند) و با 4 تا 5 ليوان آب، مي‌گذاريم بپزد.
پياز‌ها را شسته و خرد مي‌کنيم. کمي روغن در تابه داغ مي‌کنيم و پياز ها را تفت مي‌دهيم، سپس زرد‌چوبه را اضافه و کمي به هم مي‌زنيم. 2 دقيقه بعد پودر کاري را اضافه مي‌کنيم و هم مي‌زنيم. پياز سرخ کرده را به لوبيا و گندم مي‌افزاييم. گوشت سر دست گوسفند( با استخوان) را هم به نخود و گندم اضافه مي‌کنيم تا همه با هم بپزند. (از گوشت سر دست گوسفند با استخوان استفاده مي‌کنيم، تا چربي‌ها و اضافات کنار گوشت که به استخوان چسبيده هم در آبگوشت حل شود و آبگوشت مان خوشمزه‌تر شود). دقت کنيد که آب بايد روي مواد را کاملاًبگيرد، پس اگر آب کم بود کمي آب اضافي مي‌کنيم.

گوشت که نيم پز شد، کلم قمري‌ها را چند تکه مي‌کنيم و در ظرف آبگوشت مي‌ريزيم. نمک و فلفل را اضافه مي‌کنيم. رب گوجه‎فرنگي را هم اضافه مي‌کنيم و در آخر که گوشت و کلم پخت، ليمو عماني را اضافه مي‌کنيم و مي‌گذاريم 10 دقيقه بماند.( ليمو عماني را حتماً بعداز پختن گوشت و کلم اضافه کنيد تا مانع پختن و دير پز شدن آنها نشود)
سپس آبگوشت را آماده سرو مي‌کنيم. مي‌توانيم آبِ آن را براي تيليت، در ظرفي مجزا سرو کنيم و مواد را در ظرفي ديگر يا اينکه تمام مواد و آبِ آبگوشت را با هم سرو کنيم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر