صفحه نخست >> آشپزی تعداد نظرات: 0

تغذيه/ چند توصيه بهداشتي درباره حليم و پودر آمادۀ آن

حليم يکي از علائق غذائي بسياري از افراد است و از آنجا که اين روز‌ها با زياد شدن مشغله‌هاي کاري و نداشتن فرصت کافي، بسياري از خانواده‌ها ترجيح مي‌دهند حليم آماده را از بيرون بخرند يا از پودر آن براي کاهش زمان تهيه حليم در منزل استفاده کنند، ضروري به نظر مي‌رسد که هنگام خريد حليم يا پودر آن نکاتي بهداشتي را در نظر داشته باشند.

کد خبر: 2333

جام جم/ حليم يکي از علائق غذائي بسياري از افراد است و از آنجا که اين روز‌ها با زياد شدن مشغله‌هاي کاري و نداشتن فرصت کافي، بسياري از خانواده‌ها ترجيح مي‌دهند حليم آماده را از بيرون بخرند يا از پودر آن براي کاهش زمان تهيه حليم در منزل استفاده کنند، ضروري به نظر مي‌رسد که هنگام خريد حليم يا پودر آن نکاتي بهداشتي را در نظر داشته باشند.

هنگام خريد حليم يا پودر آماده آن به اين نکته‌ها دقت کنيد:
۱. ظاهر مغازه، بهداشت کارکنان، داشتن کارت و مجوز بهداشت و...

۲. حليم نبايد در ظروف يکبارمصرف طلقي يا پلاستيکي ريخته شود زيرا فقط مواد غذايي با دماي پايين‌تر از ۴۵ تا ۴۰ درجه را مي‌توان در اين ظرف‌ها ريخت درحالي که دماي حليم بيش از ۴۵ درجه سانتي‌گراد است. ظروف يکبارمصرف ساخته شده از گرانول پلي‌پروپيلن براي نگهداري موادغذايي داغ مانند آش و حليم بهترند و مي‌توان مواد غذايي با دماي ۱۰۰ درجه سانتي‌گراد را هم در آن‌ها ريخت.

۳. حليم را به مقدار کم بخريد و حتما بلافاصله پس از خريد آن را در ظروف چيني يا شيشه‌اي بريزيد. با اين کار احتمال ايجاد واکنش‌هاي شيميايي بين غذا و ظرف کاهش مي‌يابد.

۴. هدف از کاهش آب حليم‌هاي آماده در صنعت، کاهش احتمال رشد ميکروب‌هاست بنابراين پس از بازکردن بسته، پودر را کاملا مصرف کنيد و به هيچ وجه بقيه آن را براي وعده ديگر نگه ‌نداريد زيرا با جذب رطوبت محيط، زمينه براي رشد ميکروب‌‌ها فراهم مي‌شود.

۵. اگر پودر آماده حليم، حالت کلوخ و به هم چسبيده دارد، نبايد آن را مصرف کرد زيرا ممکن است اين حالت به دليل کپک‌زدگي باشد و معمولا فقط زماني که تاريخ انقضاي محصول مي‌گذرد، اين اتفاق مي‌افتد.

۶. برخي خانم‌ها با آنکه از پودر آماده حليم استفاده مي‌کنند، مواد اوليه حليم خانگي را نيز به آن اضافه مي‌کنند. اين کار باعث به اصطلاح پر ملات شدن اين غذا مي‌شود.

۷. اگر به فشارخون بالا مبتلا هستيد، در مصرف پودرهاي آماده محتاط باشيد چون سديم طعم‌دهنده منوسديم گلوتامات که به اين پودر‌ها افزوده مي‌شود و نمک اين محصول، براي افراد مبتلا به فشارخون بالا مي‌تواند مضر باشد.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر